Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyznamenania za III. oddelenie vied

2. 5. 2012 | videné 1155-krát

Čestná plaketa SAV Ľudovíta Štúra za zásluhy v spoločenských vedách PhDr. Alexandre Prokopčákovej, CSc. pri príležitosti životného jubilea

Alexandra Prokopčáková, rodená Kellö, sa narodila 20. septembra 1951 v Bratislave. Odbor pedagogická psychológia - angličtina vyštudovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a ukončila ho v roku 1975. Odborné záujmy prejavovala už počas štúdia v činnosti, ktorú vykonávala ako vedecká pomocná sila na Ústave experimentálnej psychológie SAV, kde o ukončení štúdia nastúpila na miesto odborného pracovníka. Rigoróznu prácu vypracovala na tému Vplyv emočnej lability na pamäťové výkony a v roku 1978 získala titul PhDr. V roku 1988 obhájila kandidátsku dizertačnú prácu (CSc).s názvom Pamäť a inteligencia v interfunkčných väzbách. V tom čase už mala publikovaných pozoruhodným 25 vedeckých publikácií v slovenskom a anglickom jazyku.

V Slovenskej akadémii vied v Bratislave pracuje od začiatku svojej kariéry. Najprv ako odborná pracovníčka na oddelení psychológie osobnosti, od roku 1988 ako vedecká pracovníčka a od roku 1997 ako samostatná vedecká pracovníčka. V rokoch 1999 až 2007 bola zástupkyňou riaditeľa Ústavu experimentálnej psychológie SAV v Bratislave.
V domácich aj medzinárodných výskumníckych tímoch rozpracovávala tému úzkosti, maladaptívneho správania adolescentov. V posledných 10 rokoch riešila témy súvisiace s problematikou zvládania záťažových situácií: kognitívno-emočné charakteristiky zvládania adolescentov, problémy adjustácie a ich zvládanie v rôznych životných obdobiach, priniesla tému alternatívnych štýlov zvládania. Neskôr sa špecializovala na problematiku inteligencie a skúmala intelektové typy v kontexte životného štýlu, mechanizmy sebaregulácie osobnosti z pohľadu sociálnej inteligencie, životnej spokojnosti a zmyslu života. V súčasnosti je expertkou na tzv. kontrafaktové myslenie – teda premýšľanie o neuskutočnených alternatívach. Je autorkou skoro stovky vedeckých publikácií v domácich a zahraničných publikáciách, okrem toho významne autorsky aj technicky prispela vzniku viacerých monografií. Spomeniem len tú poslednú v spolueditorstve s prof. Ruiselom: Kognitívny portrét človeka (2010). Je neoceniteľnou členkou výskumníckeho tímu. Výbornú znalosť anglického jazyka využívala pri dlhoročnej redaktorskej, editorskej a posudzovateľskej práci v medzinárodnom časopise Studia Psychologica vydávanom na Ústave experimentálnej psychológie.

autorky: Mgr. Lucia Adamovová, PhD a prof. PhDr. Viera Bačová, DrSc.


Pamätná plaketa SAV za dlhoročnú spoluprácu, organizačnú a publikačnú činnosť a šírenie dobrého mena Slovenskej akadémie vied pre prof. Štefana Kassaya

Odborná dráha prof. Štefana Kassaya je spätá predovšetkým s podnikateľskou činnosťou a významnými manažérskymi aktivitami, ale rovnako je významná aj jeho vedeckovýskumná a publikačná činnosť. V súčasnosti je vedeckým pracovníkom Katedry ekonomiky a manažmentu Technickej univerzity v Košiciach. Je zakladateľom Nadnárodnej korporácie I.D.C. Holding, a.s., kde je od roku 1992 predsedom dozornej rady a riešiteľom komplexných podnikateľských projektov. Je členom viacerých vedeckých a redakčných rád a vedeckých inštitúcií a časopisov.
Štefan Kassay takmer dve desaťročia aktívne spolupracuje so SAV, o čom svedčia aj jeho diela vydané vo vydavateľstve VEDA, kooperácia a sponzorská podpora prostredníctvom jeho nadácie pri spoločných seminároch, pri prezentáciach publikácií vydaných vo vydavateľstve VEDA a pri ďalších aktivitách. Dielo Štefana Kassaya je na Slovensku skutočne originálne a je východiskom pre modernú podnikovú prax vo viacerých smeroch a úrovniach.
V jeho diele je markantné najmä systematické úsilie o symbiózu vedy a praxe. Priemyselná prax získava v jeho prácach jasnú orientáciu v trendoch svetového vývoja a užitočný metodologický návod na budovanie podnikov medzinárodnej triedy. Svojimi dielami, ktorých dosah je skutočne nadnárodný, prispel k obohateniu odbornej i pedagogickej literatúry vo viacerých oblastiach.
Medzi jeho najdôležitejšie vedecké publikácie patria: kvadrológia Marketingová stratégia firmy holdingového typu (1998-2001), Reengineering podnikateľských procesov (1999), Podnik svetovej triedy (2001), The world Class Company Strategy (2001), Stratégia podniku svetovej triedy (2002), a významná pentalógia Podnik a podnikanie. O využitie jeho tvorby prejavuje záujem zahraničná odborná verejnosť, pre ktorú už boli preložené najvýznamnejšie práce do šiestich jazykov.
Profesor Kassay je zakladateľom edičného radu Podnik a Podnikanie s ťažiskovým zameraním na moderné, progresívne formy riadenia podniku. Nie menej dôležitá je jeho úloha v roli zakladateľa Nadácie na rozvoj vedy a vzdelávania, ktorá úzko spolupracuje aj so SAV, osobitne s vydavateľstvom Veda, v ktorom sponzoroval celý rad publikácií a vedeckých podujatí.
Dôležité sú jeho Aktivity v rámci Európskej akadémii vied a umení, vďaka ktorým sa otvárajú a rozširujú kontakty našich vedcov s touto významnou inštitúciou.
Dielo, organizačné a manažérske aktivity Štefana Kassaya boli ocenené celým radom domácich i zahraničných vyznamenaní. Kvadrológia Marketingová stratégia bola za rok 2000 ocenená certifikátom kvality a zlatou medailou Slovak Gold. Prof Kassay je dvojnásobným nositeľom titulu Prominent ekonomiky SR a bol mu udelený Zlatý podnikateľský biatec. Za jeho vedeckopedagogickú a podnikateľskú činnosť mu boli udelené viaceré zahraničné ocenenia (The 1000 Leaders of World Influence, Veľká Británia 2000). Získal cenu za spoluprácu v rámci celosvetovej humanity (For Outstanding Achievement and Cotributions to Worldwide Humanity USA 2002. The United Cultural Convention). Technická univerzita v Košiciach mu udelila titul Dr.h.c., SAV titul DrSc. V roku 2008 mu prezident SR udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o rozvoj národného hospodárstva Slovenskej republiky.


Pripomenutie pracovného (50. ročného) jubilea PhDr. Aleny Bartlovej, CSc, vedúcej vedeckej pracovníčky HÚ SAV.

     Po maturite na gymnáziu v Bratislave v roku 1957 sa zapísala Dr. Bartlová na Filozofickú fakultu v Bratislave, odbor história - archívnictvo. Diplomovú prácu o zemepanských súdoch na panstvách Červený Kameň a Bojnice v 17. – 18. storočí obhájila a vysokoškolské štúdium ukončila v roku 1962. Začiatkom roku 1962 sa zamestnala („na umiestenku“) vo Filozofickom ústave SAV, kde najskôr prešla dvojročným tzv. študijným pobytom. Od 1. 1. 1968 prešla do HÚ SAV, kde v marci 1968 ako 29- ročná obhájila kandidátsku prácu na tému: „Príspevok k dejinám Hlinkovej slovenskej ľudovej strany“.(CSc) Oponenti a komisia ktorá prácu posudzovala ju navrhla na vydanie vydavateľstvu VEDA. Práca bola publikovaná v r. 1972. Medzitým sa zmenila politická situácia a na telefonát z politických miest ju vydavateľstvo muselo zošrotovať. Podarilo sa ilegálne zachrániť iba 20 exemplárov, z ktorých dva vlastní autorka.
     V r. 1974 bola Dr. Bartlová preradená do vedeckej kategórie „samostatný vedecký pracovník“ a v r.1992 ju zaradili do kategórie „vedúci vedecký pracovník“.
V rokoch 1991, v r. 2000 a 2008 získala buď samostatne alebo ako členka autorského kolektívu Cenu Slovenskej akadémie vied za popularizáciu vedy. V r. 2000 za štyri scenáre dokumentačných polhodinových filmov, ktoré odvysielala STV l a reprízovala už niekoľkokrát STV1 aj STV 2. Témou filmov boli pracovné a ľudské profily predstaviteľov slovenskej elity z prvej polovice 20. storočia: Dr. Milana Hodžu, Dr. Ivana Dérera, Dr. Vavra Šrobára a Ing. Štefana Janšáka.
     Dr. Bartlová sa v HÚ SAV vedecky orientovala na výskum politických a hospodársko-sociálnych dejín Slovenska na pôde medzivojnového Československa (1918 – 1938). Z tejto problematiky publikovala štyri samostatné monografie, ako spoluautor sa podieľala na viacerých monografiách, vytvorila približne 70 štúdií a referátov na vedeckých podujatiach na Slovensku aj v zahraničí (najčastejšie v Poľsku a v Čechách, tiež v Rakúsku, v bývalom ZSSR, a v Maďarsku). V r. 1974 vystúpila so svojim referátom o vzniku a vývoji slovenského regionalistického hnutia na svetovom kongrese historikov hospodárskych dejín v Budapešti.
Bola členkou viacerých autorských kolektívov grantov VEGA, vedeckých štátnych projektov APVV. V rokoch 2004 – 2006 viedla autorský kolektív grantu VEGA 2/4182/24 „Slovenská ľudová strana v rokoch 1905 – 1945“, ktorý okrem mnohých štúdií v decembri 1905 zorganizoval konferenciu s témou grantu a v r. 2006 vydal monografiu pod názvom „Slovenská ľudová strana v r. 1905 – 1945“, Matica slovenská, Martin 2006. Dr. Bartlová je jednou z troch editorov tejto monografie. Dr. Bartlová vedecky viedla dvoch aspirantov (CSc) a troch doktorandov (PhD)
     Od konca 80. rokov permanentne dodnes je členkou Slovensko – poľskej komisie historikov, ktorá pôsobí pod patronátom SAV, tiež členkou Slovensko- poľskej komisie humanitných vied, ktorá pôsobí pod vedením Ministerstva školstva SR a poľského Ministerstva školstva a národnej osvety. V r. 2009 vedenie HÚ SAV a Sekcia pre medzinárodnú spoluprácu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu vymenovala za koordinátorku medzinárodného interdisciplinárneho projektu „Orava v minulosti a v súčasnosti“, do ktorého je zapojených 22 autorov –vedeckých pracovníkov zo slovenských a poľských vedeckých inštitúcií. Je tiež členkou Společnosti pro Hospodářské a sociální dějiny (Praha).
     Medzi najvyzretejšie publikované práce Dr. Bartlovej možno zaradiť všetky štúdie o životnej púti Dr. Milana Hodžu, štúdie venované politickým stranám, štúdie o vzniku, priebehu a ekonomicko-sociálnych následkoch svetovej hospodárskej krízy pre život obyvateľstva Slovenska, tiež štúdie o priemysle Slovenska v rokoch 1918 - 1938, publikované na stránkach Historického časopisu Medzi práce, ktoré svojim charakterom vybočujú z ostatných publikovaných prác Dr. Bartlovej možno zaradiť spoluautorstvo na monografii „Panovníci a prezidenti v dejinách Slovenska“, Bratislava 1995, a spoluautorstvo na učebnici dejepisu „Národné dejiny Slovenska v 20. storočí“, pre III. ročník gymnázií, Bratislava 2005, 1 – 74. Obe spomínané práce sú určené mladým čitateľom a museli byť prispôsobené tomuto žánru. Obsahujú množstvo foto-materiálu, máp a iných pomôcok, ktoré sa nevyskytujú vo vedeckých prácach. V r. 2009 publikovala Dr. Bartlová monografiu o životnej púti slovenského politika Dr. Milana Hodžu. Poslednou monografiou, ktorá vyšla tlačou v r. 2010, Dr. Bartlová analyzovala v 15. kapitolách situáciu na Slovensku v medzivojnovom období. Kniha vyšla pod názvom : Túžby, projekty a realita, vydal ju Historický ústav SAV.



Foto: Mário Černý