Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Riaditeľka  Prognostického ústavu Ing. Edita Nemcová, PhD pri otváraní konferencie

Udržateľná mobilita – paradigma budúcnosti

16. 4. 2012 | videné 607-krát

Spoločenské výzvy a paradigmy budúcnosti najmä potreba prepojenia ekonomického rastu  a udržateľnosti spotreby a zlepšenie  prenosu poznatkov vedy do spoločnosti sa stali predmetom medzinárodného workshopu  Centra transdisciplinárnych štúdií inštitúcií, evolúcie a politík (CETIP) pri Prognostickom ústave SAV. Témou workshopu bola ‘Sustainable Mobility‘ - udržateľná mobilita. Workshop sa konal v rámci   medzinárodného  projektu RESPONDER v dňoch 21.-23. marca 2012 v starej budove NR SR  (Župné námestie 12) v Bratislave.

 

V duchu kľúčových dokumentov Európskej únie, najmä Lisabonskej stratégie EÚ a Stratégie EUROPA 2020 viac ako 50  zahraničných aj domácich odborníkov z rôznych oblastí vedy, výskumu, politiky rozhodovacieho procesu a mimovládnych oraganizácii diskutovalo o otázkach udržateľnej mobilityv kontexte hospodárskeho rastu, sociálnej polarizácie, environmentálnych zmien či plánovania mestskej dopravy. V programe vystúpili prednášatelia z Nemecka, Rakúska, Veľkej Británie a Slovenska. Súčasťou podujatia boli paralelné  skupiny pracujúce   metódou ‘Participatory System Mapping’ – participatívne systémové mapovanie, v ktorých sa riešili kľúčové otázky udržateľnej mobility.

 

Ako prehlásila hlavnáí riešiteľka projektu Dr. Tatiana Kluvánková-Oravská: “Workshop prispel k diskusii o podpore udržateľnej spotreby cestou sprostredkovania vedomostí a skúseností s potenciálom zlepšiť vyrovnávanie sa s politickými, sociálnymi a ekonomickými rozpormi  ekonomického rastu. Snahou nie je len preklenúť bariéru medzi vedou a politikou, ale aj prispieť k zlepšeniu vzájomného porozumenia medzi ‘pro-growth’ komunitou (ekonómovia a politici orientovaní na rast) a ‘beyond-growth’ komunitou (vedci upozorňujúci na limity rastu).” Viac na  http://www.cetip.sk  a na stránke  projektu RESPONDER: http://www.SCP-RESPONDER.eu/

 

 

autor: Richard Filčák, člen riešiteľského kolektívu

 

1RESPONDER je projekt podporený v rámci 7. rámcového programu EÚ. http://www.SCP-RESPONDER.eu/