Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prednášajúca Mgr. Alena Smiešková, PhD

Problémy prózy v postmodernom románe

5. 4. 2012 | videné 926-krát

Do Ústavu svetovej literatúry SAV prijala pozvanie Mgr. Alena Smiešková, PhD., ktorá prednášala na tému „Problémy prózy v postmodernom románe“.

 

Alena Smiešková pôsobí na Katedre anglistiky a amerikanistiky FF UKF v Nitre, kde sa venuje najmä americkej literatúre a kultúre, žánru filmu noir a neo-noir ako aj americkým menšinovým spisovateľom. Je autorkou monografie Mýtus. Realita. Rosprávanie. Prípad Philip Roth (Nitra, 2011) a spoluzostavovateľkou zborníka Multicultural Awareness: Reading Ethnic Writing (Nitra, 2008).

 

Postkolonializmus je na Slovensku pomerne málo využívaný literárno-kritický diskurz, keďže Slovensko nemá koloniálnu históriu. Prednáška doktorky Aleny Smieškovej zaujímavým spôsobom ukázala, ako je možné využívať tézy postkolonializmu na analýzu nielen postkoloniálnej literatúry v tom prvotnom zmysle (literatúry bývalých kolonizovaných národov), ale aj napríklad postmodernú literatúru autorov s multikultúrnou identitou. Prednáška nastolila prepojenie postmodernizmu a postkolonializmu, akým je napríklad decentralizácia poznania, narušenie univerzálnosti a stabilných vzorcov, rozdrobená, mnohoraká, performatívna identita, jazyk ako otvorená štruktúra. Tieto koncepty boli ilustrované ukážkami z nového románu mladého amerického spisovateľa dominikánskeho pôvodu Junota Diaza s názvom Krátky zázračný život Oskara Waoa (2008), ktorý v duchu postmoderného chápania histórie ako naratívu vytvára fikcionalizovanú históriu udalostí, ktoré nikdy neboli zaznamenané alebo sprítomnené. Fragmentovaná naratívna štruktúra, hra s významom, reflexia a irónia ako znaky postmoderného aj postkoloniálneho románu demaskujú jazyk ako skrytú inštitúciu a poukazujú na fragmentovanú identitu Dominikáncov, obyvateľov krajiny s koloniálnou minulosťou, a ešte zložitejšiu identitu dominikánskych prisťahovalcov a ich potomkov v USA, krajine, ktorá má tiež svoju koloniálnu históriu. Takéto prepojenie postmoderny a postkolonializmu poukazuje na komplikovanosť chápania západnej modernity a kultúry, ktorá je úzko spätá s imperiálnou históriou.

 

Prednášku nasledovala živá diskusia, ktorá sa týkala problematickosti pojmu “americká etnická literatúra”, autobiografickosti vo fikcii, dôsledkov nevyhnutnej transformácie orálnych kultúr na písomné, a iných tém.

 

Autor: Dobrota Pucherová, ÚSL SAV