Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. I. Túnyi víta účastníkov v mene Predsedníctva SAV

11th ALPS-ADRIA SCIENTIFIC WORKSHOP v Smoleniciach

5. 4. 2012 | videné 652-krát

Ústav hydrológie SAV sa pravidelne zúčastňuje putovnej medzinárodnej konferencie ALPS-ADRIA SCIENTIFIC WORKSHOP, ktorá bola prvotne organizovaná Maďarskou akadémiou vied už v roku 2006. Postupne mali účastníci konferencie možnosť zúčastniť sa na podujatiach, konaných v Chorvátsku, v Bosne a Hercegovine, v Rakúsku a tiež v Českej republike.

 

V roku 2008 bol workshop po prvý raz organizovaný na Slovensku v zariadení SAV v Starej Lesnej. Podujatie sa stretlo s veľkým úspechom a zúčastnilo sa ho rekordné množstvo účastníkov (cca 600). Od tohoto roku je RNDr. Vlasta Štekauerová, CSc., riaditeľka UH SAV, členkou Vedeckého výboru tejto unikátnej medzinárodnej konferencie každý rok.

 

V dňoch 26. – 31. marca 2012 bol workshop s poradovým číslom 11 opäť organizovaný na Slovensku, tentoraz v zariadení KC SAV v Smoleniciach. Slovenská akadémia vied, zastúpená Ústavom hydrológie, sa priamo podieľala na organizácii tohto podujatia. Podujatia sa zúčastnilo 168 registrovaných vedeckých pracovníkov z piatich krajín. Slávnostné otvorenie konferencie bolo doplnené o príhovor člena Predsedníctva SAV RNDr. I. Túnyiho, DrSc., ktorý srdečne privítal zahraničných kolegov na pôde SAV a zaželal všetkým zdarný pobyt, plný invencií. Za ÚH SAV privítala a pozdravila účastníkov Ing. Y. Velísková, PhD., zástupkyňa riaditeľky ÚH SAV, ktorá zaželala účastníkom veľa nových poznatkov a bohatú diskusiu, plnú nových jedinečných nápadov.

 

Po otvorení nasledoval blok plenárnych prednášok, prevažne orientovaných na viacero aspektov pojmu “GREEN WATER”, teda “zelenej vody”, dôležitej súčasti hydrologického cyklu agro-ekosystémov a jej dynamike v rôznych časových a priestorových mierkach. Tu dostal priestor aj Ing. M. Rodný, mladý doktorand ÚH SAV, s  prednáškou o inverznom modelovaní dynamiky zásob vody v pôde.

 

Ďalší program konferencie mal formu paralelne prebiehajúcich tématických sekcií. V nich mali možnosťodprezentovať výsledky výskumu aj mladí vedeckí pracovníci – z ÚH SAV to boli menovite Mgr. M. Bara, PhD., Ing. P. Šurda, PhD. a Ing. B. Kandra, PhD.

 

Medzi najviac diskutované tématické okruhy možno zaradiť:

  • prechod modrej vody, ktorá reprezentuje vodné zdroje ako atmosférické zrážky, povrchový odtok, do hnedej vody cez priesak do nenasýtenej zóny a podzemnej vody a jej infiltrácia do zelenej vody, ktorá reprezentuje obsah vody v biomase,
  • úloha "zelenej vody" v hmotnostnom  a energetickom režime rôznych ekosystémov,
  • fytosanitárne aspekty "zelenej vody"(buriny, škodcovia a ochranné prostriedky na ochranu rastlín),
  • "zelená voda" ako koncepcia potravinového reťazca
  • problém „šedej vody“, symbolizujúcej vodu znečistenú, príp. vodu zhoršenej kvality.

 

Počas konferencie bol v dvoch sekciách daný priestor aj posterovej prezentácii vedeckých výsledkov. V tejto kategórii bol ocenený poster kolektívu vedeného RNDr. Pekárovou, DrSc. za účasti jej doktorandky RNDr. Kučárovej, zameraný na klasifikáciu vodných tokov podľa teploty vody.

 

Po ukončení formálnej časti pokračovala konferencia exkurziami, v ktorých bolo zahraničným kolegom predstavené vodné dielo Gabčíkovo a experimentálna modelová farma v neďalekom Rakúsku.

 

Po úspešnom absolvovaní bohatého programu workshopu neskrývali naši zahraniční kolegovia svoje nadšenie a vďaku za príjemne a určite aj inšpiratívne strávený čas.

 

Toto úprimné poďakovanie patrí najmä organizačnému koordinátorovi za ÚH SAV, Ing. V. Nagyovi, PhD.

 

Autor: Yvetta Velísková, Ústav hydrológie SAV