Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezentovať svoj nápad prepojiť vedu s umením v reálnej podobe prišiel z Talianska na Slovensko profesor Franco Rustichelli (vpravo). Vľavo jeho spolupracovník prof. Ján Dusza z UMV SAV

Aj cez umenie sa dá ponoriť do vedy

4. 4. 2012 | videné 1038-krát

Spojiť vedu a umenie, pokiaľ nejde priamo o vedu o umení , nie je jednoduché. No najmä pre mladých by to mohlo byť zaujímavé spojenie.

Múdre hlavy pod vedením prof. Franca Rusticheliho z Universita Politecnica della Marche v Ancone (Taliansko) sa dali dokopy a navrhli spôsob, ako vhodne cez umenie inšpirovať mládež a verejnosť k záujmu o prírodovedné odbory.  Šestnásť partnerov z 13 členských krajín EÚ navrhlo a zapojilo sa do projektu „Ponorenie sa do sveta vedy prostredníctvom umenia“  (Immersion in the Science Worlds through Arts - ISWA) na výzvu FP7-SCIENCE-IN-SOCIETY-2010-1. Jedným z partnerov je Ústav materiálového výskumu SAV v Košiciach, kde sa mu konkrétne venuje prof. RNDr. Ján Dusza, DrSc.

 

„Už roky spolupracujem vo svojom vednom odbore s profesorom Rustichelim a keď ma informoval o svojej myšlienke prepojenia vedy a umenia, rád som sa pridal k tejto neobvyklej forme propagácie vedy medzi širokou verejnosťou.  Mal som aj ďalší dôvod - projekt, ktorý podporuje aj Európska komisia,  totiž  vyvrcholí v roku 2013, kedy bude naše mesto Košice Európskym hlavným mestom kultúry,“  povedal.

 

Prvým reálnym výstupom projektu na Slovensku bolo v dňoch 29. a 30. marca 2012 premietanie siedmich filmov Veda&Umenie  v aule Ústavov SAV  na Watsonovej ulici v Košiciach. Prehliadku siedmich príbehov, ktoré Košičania nadabovali,  osobne uviedol a sprevádzal prof. Franco Rustichelli.

 

Prvý deň boli divákmi kolegovia z ústavov a pracovísk SAV v Košiciach, na druhý deň žiaci stredných umeleckých škôl.  Pozreli si filmy pod názvami: Fraktály (Poriadok, chaos a krása), Nanotechnológie (Dobrodružstvo od malého k ešte menšiemu) , Kmity a vlny (V zázračných šľapajach Pytagora a Galilea), Kryštály, tekuté kryštály a fotónové kryštály (Od diamantov po  motýle), Teória relativity (Všetko sa začalo jedným chlapčenským snom), Obrovské stroje fyziky (Čaro neznámeho) a Kmeňové bunky (Tanec života).

 

V rámci projektu je tiež vypísaná európska súťaž pre mladých vo veku 15-19 rokov na prípravu umeleckej práce na vedeckú tému v disciplínach: zobrazenie, kinematografia, moderný tanec, literatúra a súčasné umenie. Košický Ústav materiálového výskumu SA V ponúka pomoc s témami. (viac na: www.iswaproject.eu

 

Prof. Dusza má pre tých, ktorí chcú hľadať prienik vedy a umenia, ďalšiu pozvánku na zaujímavú akciu. V stredu 9. mája 2012 o 18:00 hod.  v Aule Technickej univerzity v Košiciach uvedie  súbor Uskupení Tesla z Českej republiky predstavenie Noc v NanoPOLIS, kde sa stretáva  veda, tanec, hudba a vizuálne umenie.

 

Text: Katarína Čižmáriková, foto:  Pavol Hvizdoš