Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

K 100. výročiu zverejnenia špeciálnej teórie relativity

15. 4. 2005 | videné 2023-krát
Svet si v utorok uctí pamiatku Alberta Einsteina. Na programe je svetelná štafeta, kvantová kryptografia, laserová show, myšlienkové experimenty, najlepšie fyzikálne vtipy...

Je Rok fyziky: v pondelok 18. apríla 2005, v deň 50. výročia úmrtia Alberta Einsteina, odštartuje v Princetone štafeta. Jej svetelný signál pôjde naprieč USA na západné pobrežie, potom transpacifickým optickým káblom do východnej Ázie a Oceánie. V Ázii sa signál rozdelí na dve cesty – severnú a južnú, ktoré sa opäť spoja v Európe, odkiaľ signál prejde cez transatlantický optický kábel späť do USA. Prejde i cez Slovensko a opustí ho v utorok večer z areálu FMFI Univerzity Komenského. V Princetone sa objaví po 24-hodinovej ceste.

Slovenskí fyzici chystajú na utorok 19. apríla dve akcie, hodné záujmu.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

1/ Večer od 17:00 sa na FMFI UK v Mlynskej doline začína kombinovaný program. Návštevníci uvidia výstavu interaktívnych exponátov Schola Ludus, výstavu obrázkových fyzikálnych vtipov a ďalšie.

O 18:00 za tam začne séria podujatí: krátke divadelné predstavenie, populárne prednášky (Ako nás klamú lúče..., Nanotechnológie..., Štruktúra sveta..., Magnety a životnosť mostov... atď. atď. atď).

PODROBNÝ PROGRAM celého večera je na „www.sav.sk“ dolu, v časti VEDECKÉ PODUJATIA A KONFERENCIE.

O 21:55 vyhlásia výsledky súťaže o najlepší kreslený vtip s témou Fyzika.

Vyvrcholenie pre kamery nastane o 22:00 – bude to Laserová show KVANT a odovzdanie svetelnej štafety do Rakúska.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

2/ Špeciálny experiment na hraniciach v Kittsee pripravuje prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc. Ide o prvý prenos správy, zakódovanej metódou kvantovej kryptografie, medzi dvomi štátmi. Kvantová kryptografia je úplná technická novinka a zaručuje, že zakódované správy nedekóduje ani v budúcnosti žiaden superpočítač. Viac o tomto experimente je V PODROBNOM PROGRAME na „www.sav.sk“ dolu.

V utorok večer budete vítaní v Mlynskej doline alebo v Kittsee.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ak ste zvedaví na Alberta Einsteina osobne, pozrite si článok Štefana Olejníka (Fyzikálny ústav SAV) v SME z minulého štvrtka!

Albert Einstein je symbolom 20. storočia:

http://www.sme.sk/c/2010606/Albert-Einstein-je-symbolom-20-storocia.html