Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Vladimír Buzek a prof. Pavel Exner.

Kvalitní vedci získajú významnú pomoc ERC

12. 1. 2012 | videné 1287-krát

Učená spoločnosť SAV a Slovenská akademická spoločnosť pripravili 11. januára 2012 v rámci spoločného zasadnutia v prednáškovej miestnosti pavilónu QUTE Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave prednášku podpredsedu Európskej výskumnej rady (ERC) prof. Pavla Exnera, na tému Európska výskumná rada: filozofia a misia (a účasť nových členských krajín).

Predseda Učenej spoločnosti SAV prof. Vladimír Bužek na úvod predstavil prednášajúceho. Ako povedal, prof. Pavel Exner je riaditeľom Dopplerovho ústavu pre matematickú fyziku a aplikovanú matematiku v Prahe. Pracoval v Spojenom ústave pre jadrový výskum v Dubne, neskôr bol vedúcim výskumného tímu v Českej akadémie vied a učil teoretickú fyziku ako profesor na Karlovej univerzite. Okrem toho je prezidentom Medzinárodnej asociácie pre matematické fyziky, predtým podpredseda Európskej matematickej spoločnosti a Medzinárodnej únie čistej a aplikovanej fyziky.

Prof. Pavel Exner sa v prednáške sústredil na informácie o úlohách, štruktúre a filozofii tejto organizácie. Povedal, že ERC je novým typom podpory excelencie v hraničnom výskume v celoeurópskej súťaži, ktorá je individuálna a bez dopredu určených tém. Je to organizácia, ktorá nerozlišuje druhy výskumu, je riadená vedcami. Základný orgánom je Vedecká rada zložená z 22 vedcov. Zdôraznil, že „jediným kritériom je kvalitná vedecká práca. Nehovoríme ľuďom, čo je dobrá veda, hovoríme, príďte s nápadmi a ak ten bude nápad vynikajúci, tak ho podporíme. Systém pokrýva všetky vedné oblasti a podporuje individuálnych vedcov“.

ERC má pomôcť držiteľom grantov ERC preklenúť medzeru medzi výsledkami ich výskumov a komerčným uplatnením inovujúcich produktov. Podpora je možná až do 150 000 € na jeden grant. Ide no nový nástroj ERC Proof of concept.

Ďalším novým nástrojom je ERC Synergy grant. Je obsiahnutý v pracovnom programe 2012 ako pilotný projekt pre výnimočné návrhy. Je pre 2 – 4 vedúcich výskumníkov – každý excelentný + pridaná hodnota – nie sieťová spolupráca. Preto sa očakáva interdisciplinárne, resp. multidisciplinárne prístupy, fyzická lokalizácia na tom istom mieste, využitie špecializovaných infraštruktúr, nové kombinácie zručností a disciplín, spojenie výskumníkov z rôznych inštitúcií, oblasti alebo krajín.

Slovensko, žiaľ, nepatrí medzi úspešné krajiny ani v počte grantov či ponúkaných projektov. Prednáška mala za cieľ nielen informovať o nových možnostiach na podporu vedy a výskumu na Slovensku, ale najmä povzbudiť popredných vedcov na zapojenie sa do aktivít ERC.

Na záver prof. Pavel Exner ešte uviedol, že v perspektíve jednej generácie by sa ERC permanentnou inštitúciou a opustiť závislosť na sedemročných plánoch, mala by zohrávať dominantnú úlohu v podpore špičkového výskumu. Vyžiada si to vytvorenie efektívneho systému spolupráce medzi ERC a národnými prostriedkami podpory výskumu.

V druhej časti zasadnutia odzneli informácie o stave novelizácie štatútu Učenej spoločnosti SAV. Členovia organizácie sa zaoberali aj novelou organizačného a volebného poriadku UčS SAV a prípravou voľby nových členov Učenej spoločnosti SAV.