Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek prijal mimoriadneho  a splnomocneného veľvyslanca Japonska na Slovensku Akira Tamakatsu.

Japonský veľvyslanec u predsedu SAV

29. 12. 2011 | videné 1038-krát

V stredu 21. decembra 2011 prijal predseda SAV prof. Jaromír Pastorek mimoriadneho  a splnomocneného veľvyslanca Japonska na Slovensku Akira Tamakatsu. Prijatie sa uskutočnilo na jeho žiadosť a pri príležitosti jeho nástupu do funkcie (november 2011).

Veľvyslanca sprevádzali poradca veľvyslanca Naoki Kosaka a kultúrna atašé Yuki Wakasugi. Na rokovaní sa zúčastnil aj vedúci odboru medzinárodnej spolupráce Úradu SAV Ján Barančík. Nový veľvyslanec Japonska navštívil SAV s cieľom informovať sa o stave spolupráce medzi SAV a japonskými vedeckými pracoviskami a o možnostiach jej ďalšieho rozvoja na prospech oboch strán.

Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek oboznámil veľvyslanca o poslaní, štruktúre a úlohách SAV. Informovali sa tiež o financovaní vedy a výskumu v Japonsku a na Slovensku. Ako povedal prof. J. Pastorek, SAV dáva prednosť bilaterálnej spolupráci, ktorú pokladá za efektívnejšiu a účinnejšiu, hoci sa nevyhýba ani spoločnej účasti na veľkých európskych projektoch. Japonsko v budúcom päťročnom programe pre vedu a technológie opúšťa doterajší stratégiu ôsmich prioritných smerov a chce masívne podporiť dva komplexné smery: Green Innovation a Life Innovation. Ďalším pilierom pripravovaného programu je výrazné zvýšenie podpory široko zameraného základného výskumu. Japonsko chce okrem toho v najbližších piatich rokoch zvýšiť financovanie vedy a výskumu z súčasných 3,75 % na 4 % HDP. Pre porovnanie, podpora vedy na Slovensku sa pohybuje okolo úrovne 0,49 percenta HDP.

Vedúci odboru medzinárodnej spolupráce Ján Barančík informoval o medzinárodnej vedeckej spolupráci SAV so zameraním na doterajšiu spoluprácu s japonskými inštitúciami. SAV podpísala v roku 1993 Memorandum of Understanding on the Exchange of Scientists between the SAS and Japan Society for the Promotion of Science (Japonská agentúra pre rozvoj vedy a techniky - JSPS). Výmenná kvóta je určená krátkodobými pobytmi (3 vedeckí pracovníci na obdobie 14 až 30 dní, celková dĺžka pobytu neprevyšujúca 60 dní ročne na jedného vedca) a  1 dlhodobým pobytom (1 vedec na obdobie 3 mesiacov ročne). Mobilita nebola vyvážená v minulých rokoch, avšak za posledné dva roky obrátila sa v prospech slovenskej strany. JSPS poskytuje tiež iné výmenné kvóty pre spoločné výskumné projekty a postgraduálne stáže. Výzvy pre predkladanie spoločných výskumných projektov v rámci spolupráce s JSPS sú publikované každoročne na webovej stránke SAV. Spolupráca vedeckých tímov SAV s japonskými vedcami sa realizuje tiež v rámci multilaterálnej spolupráce vo výskumných projektoch rôznych medzinárodných programov (viď. príloha).

V tejto súvislosti prof. Jaromír Pastorek informoval japonského veľvyslanca o konkrétnych spoločných výskumných projektoch SAV v rámci programu spolupráce SAV – NSC (National Science Council of Taiwan) a programu ERA-NETs, ktoré SAV financuje pre svoje výskumné tímy z rozpočtu SAV. Predseda SAV navrhol možnosť podobnej projektovej spolupráce s japonskými vedeckými pracoviskami. V nadväznosti Akira Tamakatsu uviedol projekt CONCERT-Japan "Connecting and Coordinating European Science and Technology Development with Japan". CONCERT-Japan je ERA-NET projekt financovaný v rámci medzinárodnej spolupráce (INCO) v oblasti programu Kapacity 7. rámcového programu EÚ pre výskum a technologický rozvoj. Predseda SAV ocenil pripravenosť japonského veľvyslanectva podporiť prehĺbenie spolupráce medzi SAV a vedeckými inštitúciami v Japonsku. Na rokovaní sa obe strany dohodli na postupe, že preskúmajú možnosti ďalšej spolupráce ako zapojiť vedecké organizácie SAV a Japonska do obojstranne užitočnej spolupráce v širšom rozsahu.

Ján Barančík, vedúci odboru medzinárodnej spolupráce

Foto: Róbert Grznár