Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Gabriel Pirický (vľavo) s tureckým kolegom Fatihom Calisirom.

Konferencia MESA s účasťou Slovenska

27. 12. 2011 | videné 600-krát

Spoločnosť pre výskum Stredného východu rokovala v USA aj s účasťou zo Slovenska 1.až 4. decembra 2011 vo Washingtone v rámci 45. výročnej konferencie MESA (the Middle East Studies Association). Konferencia bola v doterajšej histórii najväčšia. Zúčastnil sa na nej aj Gabriel Pirický z Ústavu orientalistiky SAV.

V 255 sekciách na nej vystúpilo takmer tisíc účastníkov z USA a mnohých krajín celého sveta. Výnimočnú pozornosť na seba upútali hlavne sekcie, ktoré sa v rôznych súvislostiach venovali tzv. arabskej jari a aktuálnej situácii v arabskom svete. Gabriel Pirický vystúpil s príspevkom „Vnímanie osmanských Turkov v stredoškolských učebniciach dejepisu v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku“ v paneli nazvanom „Constructing Space and Self in the Late and Post Ottoman World“ (viac na mesa.arizona.edu).

Cieľom prednášky G. Pirického bolo predstaviť výsledky analýzy najčastejšie používaných stredoškolských učebníc dejepisu v krajinách V4 s ohľadom na problematiku osmansko-tureckej expanzie do stredoeurópskeho regiónu v 16. a 17. storočí. Nešlo pritom o kvantitatívny popis učebných materiálov vydaných po roku 1990, ale o kvalitatívne zhodnotenie pohľadu na osmanských Turkov vrátane identifikovania stereotypov, predsudkov, zaujatostí, chýb a nepresností. Hoci dominujúca narácia je zväčša stále ešte poznačená binárnou reláciou „my“ a „oni“, „kresťania“ a „moslimovia“, „Habsburgovci“ a „Turci“, príspevok reflektoval aj polyfóniu, ktorá existuje medzi učebnicami, ktoré sú v strednej Európe k dispozícii. Prezentácia zároveň zovšeobecnila dominujúce trendy a predstavila tiež problémové okruhy, ktorým sa v učebniciach z pohľadu islamológa a turkológa venuje iba malá pozornosť, prípadne, o ktorých autori zväčša mlčia.

Konferencia bola spojená s filmovým festivalom a knižným veľtrhom s tematickým zameraním na Blízky východ.