Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Doc Milan Tyšler (vpravo) preberá Čestnu plaketu SAV Aurela Stodolu z rúk Juraja Lapina.

Doc. Milan Tyšler so Stodolovou plaketou...

15. 12. 2011 | videné 1247-krát
Vo štvrtok 15. decembra významné ocenenie prevzal riaditeľ Ústavu merania SAV.
 
Na malej slávnosti v priestoroch Úradu SAV v Bratislave podpredseda SAV Juraj Lapin odovzdal Čestnú plaketu SAV Aurela Stodolu za zásluhy v technických vedách významnému odborníkovi v oblasti biomedicínskeho inžinierstva, riaditeľovi Ústavu merania SAV doc. Ing. Milanovi Tyšlerovi, CSc. Na malej slávnosti sa zúčastnil aj vedecký sekretár SAV doc. Fedor Gömöry, člen Predsedníctva SAV Igor Túnyi, ako aj viacerí spolupracovníci oceneného z ústavu.
 
Laudátor Igor Túni v slávnostnom príhovore zdôraznil, že doc. Milan Tyšler je uznávaným odborníkom v oblasti biomedicínskeho inžinierstva. Ťažiskom jeho vedeckého záujmu bol a je vývoj niekoľkých generácií meracieho zariadenia na mnohozvodové meranie elektrokardiografických signálov na pacientoch. V nadväznosti na využitie takéhoto zariadenia sa rovnako venuje aj vývoju nových metód na zlepšenie neinvazívnej diagnostiky niektorých kardiovaskulárnych ochorení pomocou merania a modelovania elektrického poľa srdca. Diagnostika srdcovo-cievnych ochorení ako je ischemická choroba srdca, alebo niektoré zdroje arytmií, je v súčasnosti stále aktuálnejšou témou medicínskeho výskumu. Doteraz publikoval sám, alebo so spoluautormi, viac ako 325 prác predovšetkým vo vedeckých a odborných časopisoch, recenzovaných zborníkoch z vedeckých konferencií a taktiež ako samostatné kapitoly v rámci vedeckých monografií. Pri príležitosti jeho životného jubilea - 60 rokov - Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied mu udelilo Čestnú plaketu SAV Aurela Stodolu za zásluhy v technických vedách.

 
Podrobnejši z laudácie na počesť doc. Milana Tyšlera a článku pre časopis Metrológia a skúšobníctvo pri tejto príležitosti.
 
Doc. Ing. Milan Tyšler, CSc. sa narodil sa 2. septembra 1951 v Prahe. Detstvo a následné roky však prežil v Bratislave, kde úspešne ukončil stredoškolské vzdelanie v roku 1969 maturitou. Po ukončení vysokoškolského štúdia v odbore Technická kybernetika, počítače na Elektrotechnickej fakulte SVŠT nastúpil v roku 1974 do Ústavu teórie merania SAV (dnešný názov Ústav merania SAV) na študijný pobyt a následne absolvoval v roku 1982 internú vedeckú ašpirantúru vo vednom odbore meracia technika. Po obhájení dizertačnej práce "Príspevok k analýze chýb automatizovaného meracieho komplexu pre meranie elektrického poľa srdca" mu Vedecké kolégium SAV pre elektrotechniku a kybernetiku udelilo vedeckú hodnosť CSc. Strojnícka fakulta TU Košice akceptovala v roku 2006 doterajšiu vedeckú a pedagogickú angažovanosť Ing. Milana Tyšlera, CSc. habilitačným pokračovaním, výsledkom ktorého bolo udelenie pedagogického titulu docent v odbore biomedicínske inžinierstvo.
 
Doc. Tyšler je uznávaný odborník v oblasti biomedicínskeho inžinierstva. Ťažisko jeho vedeckého záujmu bol a je vývoj niekoľkých generácií meracieho zariadenia na mnohozvodové meranie elektrokardiografických signálov na pacientoch. V nadväznosti na využitie takéhoto zariadenia sa rovnako venuje aj vývoju nových metód na zlepšenie neinvazívnej diagnostiky niektorých kardiovaskulárnych ochorení pomocou merania a modelovania elektrického poľa srdca. Diagnostika srdcovo-cievnych ochorení, ako je ischemická choroba srdca alebo niektoré zdroje arytmií, je v súčasnosti stále aktuálnejšou témou medicínskeho výskumu.
 
Od roku 1985 pôsobíil v ústave ako vedúci Oddelenia biomeraní, v dvoch funkčných obdobiach bol predseda ústavnej Vedeckej rady (v rokoch 1993-1998 a 2001-2005), zástupcom riaditeľa ústavu bol v rokoch 1994-1998 a 2002-2006, od roku 2005 zastupuje ústav v Sneme SAV a od roku 2006 vykonáva už v druhom funkčnom období zodpovednú funkciu riaditeľa Ústavu merania SAV.
 
Doc. Tyšler pedagogicky pôsobil na viacerých fakultách: Lekárska fakulta UK (1988-89), Elektrotechnická fakulta SVŠT (1989-93), Strojnícka fakulta SVŠT (1989-96) a Fakulta elektrotechniky a informatiky STU (1995-99). V súčasnosti sa pedagogicky  angažuje na Strojníckej fakulte TU Košice (od roku 1997), Fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT na Kladne (od r. 2005) a Elektrotechnickej fakulte ŽU v Žiline (od r. 2007).
 
Docent Tyšler s jeho riešiteľským tímom spolupracuje s domácimi i zahraničnými pracoviskami zaoberajúcimi sa problematikou biomerania. V spolupráci s ústavmi v Rusku (Institut problem peredači informacii Ruskoj Aklademii Nauk, Moskva), Rakúsku (L. Boltzmann Institut für Arrytmienforschung, Wien), Česká republika (Fakulta biomedicínskeho inžinierstva ČVUT, Chipinvest a.s. Brno), Poľsko (Institute of Biocybernetics and Biomedical Engineering, Warszawa), Maďarsko (Resaerch Inst. for Technical Physics and Material Science, Budapešť, University of Panonia, Veszprém) sa podieľal na riešení projektov zameraných predovšetkým na neinvazívnu diagnostiku elektrických polí srdca a mozgu.
 
Od roku 1988 bol vedúcim 12 domácich vedeckých projektov. Tieto projekty boli zamerané na návrh, konštrukciu a realizáciu prístrojov na meranie,  vyhodnotenie a interpretáciu bioelektrických polí. V súčasnosti  je zodpovedným riešiteľom jedného projektu VEGA (Metódy a systémy na mnohokanálové meranie a hodnotenie bioelektrických signálov srdca a mozgu) a projektu APVV (Meracie, komunikačné a informačné systémy na monitorovanie kardiovaskulárneho rizika u pacientov s hypertenziou).
 
Doc. Tyšler  doteraz publikoval sám, alebo so spoluautormi viac ako 325 prác predovšetkým vo vedeckých a odborných časopisoch, recenzovaných zborníkoch z vedeckých konferencií a taktiež ako samostatné kapitoly v rámci vedeckých monografií. Na výsledky jeho vedeckej práce je doteraz evidovaných viac ako 70 kvalifikovaných citácií.
 
Výsledky vedeckej činnosti doc. Tyšlera majú aj aplikačný charakter, spočiatku najmä v rámci spolupráce s podnikom CHIRANA Stará Turá pri vývoji moderných EKG prístrojov, neskôr aj vo firme ProMed Bratislava a v spolupráci s FBMI ČVUT v Kladne. Z tejto činnosti vznikli aj udelené patenty na 5 úžitkových vzorov (z toho 2 v ČR), a jedna prihláška vynálezu (v ČR), ktorých je spoluautorom.
 
Je predsedom organizačného výboru medzinárodnej vedeckej konferencie MEASUREMENT. Vedecká komunita ocenila odbornú erudíciu doc. Tyšlera jeho menovaním za člena významných vedeckých spoločností v zahraničí (kde úspešne reprezentuje Slovensko v medzinárodnej komunite biomedicínskeho inžinierstva) a na Slovensku: IEEE Engineering in Medicine and Biology Society, International Society of Electrocardiology, International Council of Electrocardiology, Spoločnosť biomedicínskeho inžinierstva a medicínskej informatiky SLS, predseda slovenského TC-13 "Meranie v medicíne a biológii" International Measurement Confederation IMEKO, IEEE Instrumentation and Measurement Society, Slovenská metrologická spoločnosť, Slovenská kardiologická spoločnosť.