Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Henrieta Moravčíková víta účastníkov vernisáže výstavy.

Panelstory – tentoraz obrazom...

16. 11. 2011 | videné 1095-krát
Výstava v Ústave stavebníctva a architektúry SAV v Bratislave...
 
Ako sme vás už informovali, v utorok 8. novembra v areáli vo výstavných priestoroch ústavu na bratislavskej Patrónke otvorili výstavu o hromadnej bytovej výstavbe v Bratislave 1955–1995 pod názvom Vitajte v panelstory!
 
Ako vo svojom úvodnom vystúpení zdôraznila Henrieta Moravčíková z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV, hromadná bytová výstavba je jedným z najambicióznejších a súčasne najproblematickejších projektov modernizmu. Celosvetová diskusia o dedičstve modernej architektúry otvorila koncom 20. storočia aj otázku inventarizácie a ochrany realizácií hromadnej bytovej výstavby. Názory na to, či má zmysel ich chrániť sa však rôznia. Na jednej strane je tu úsilie o pamiatkovú ochranu vybraných úspešných realizácií, na druhej strane obrovské pochybnosti o možnosti ich autentického uchovania. Na jednom sa však odborná verejnosť dokáže zhodnúť: realizácie hromadnej bytovej výstavby treba evidovať a dokumentovať tak, aby sa svedectvo o tomto mimoriadnom architektonicko-spoločenskom úsilí uchovalo aj pre nasledujúce generácie. Rovnaké pohnútky viedli aj nás pri skúmaní a hodnotení bratislavských sídlisk. Práve Bratislava mala totiž v kontexte hromadnej bytovej výstavby na Slovensku osobitné postavenie. Na jej území sa realizovalo najväčšie množstvo bytov, vyskúšalo najviac koncepcií urbanistického usporiadania a otestovalo najviac typov panelovej prefabrikácie. Bratislavské sídliská sú pritom stále domovom vyše 70 % obyvateľov mesta. Výstava prezentuje hromadnú bytovú výstavbu v Bratislave v rokoch 1955 až 1995 ako významný územno-plánovací proces, ktorý rozhodujúcim spôsobom ovplyvnil obraz mesta. Jedinečné mapy 21 bratislavských sídlisk ukazujú bohatosť ich pôvodných urbanistických koncepcií, ale aj vzájomné priestorové vzťahy. Komplexnosť informácie o jednotlivých sídliskách dotvárajú bilančné tabuľky a fotografie charakteristických budov a verejných priestorov. Nezanedbateľnou súčasťou expozície sú aj autentické dobové výkresy a publikácie, ktoré v druhej polovici 20. storočia priamo ovplyvnili bratislavskú hromadnú bytovú výstavbu. Výstava je prvou prezentáciou výsledkov aktuálneho hodnotenia hmotného dedičstva hromadnej bytovej výstavby v Bratislave a súčasne prvou ukážkou materiálu z pripravovanej publikácie „Bratislava: atlas sídlisk“, ktorá čoskoro vyjde vo vydavateľstve Slovart.
 
Spoluautorka výstavy zdôraznila, že cieľom nebolo romantizovať sídliskovú realitu. "Snažili sme sa pravdivo a bez predsudkov analyzovať bratislavské sídliská a upozorniť na ich urbanistické a architektonické hodnoty, ktoré predstavujú najvýznamnejší potenciál ich budúcej udržateľnosti.," -  dodala na záver.
 
Ak ste Bratislavčanom a žili ste či žijete na niektorom z bratislavských sídlisk, môžete priamo na výstave zanechať stopu o svojom živote a stať sa súčasťou výskumu osobných príbehov bratislavských sídlisk – stačí si vybrať pripravenú vlajočku: oranžová znamená dom, v ktorom bývate či ste bývali, žltá miesto, kde ste chodili do školy, pracujete alebo nakupujete, zelená obľúbené miesto na sídlisku. Samozrejme, na vlajočku napíšete svoje meno alebo prezývku. Pokiaľ vás zaujíma ako sa panelstory vyvíja ďalej, alebo by ste radi napísať nejaké komentáre a poznámky či vaše nové objavy, staňte sa priateľom facebookovej stránky
kde nájdete aktualizované informácie o priebehu projektu.
 
Súčasťou inštalácie je aj umelecký objekt Panelák? od výrazného predstaviteľa mladej generácie slovenských výtvarníkov Tomáša Džadoňa, ktorý má upozorniť na rozporuplné vnímanie tohto architektonického dedičstva.
 
Svoj pohľad na hromadnú bytovú výstavbu druhej polovice 20. storočia v Čechách a na Slovensku v rámci otvorenia výstavy priblížila aj Kimberly Elman Zarecor z Iowa State University.
 
Výstava je otvorená v pondelok až piatok v čase 6.00-18.00 h do 13. januára budúceho roka.