Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

´V ÚKE SAV boli lákadlom pre účastníkov Dňa otvorených dveri publikácie, ktoré vytvorili vedeckí pracovníci ústavu.

Deň otvorených dverí v ústavoch SAV

16. 11. 2011 | videné 2287-krát

Týždeň vedy a techniky na Slovensku je tradičné podujatie, organizované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, do ktorého sa SAV každoročne iniciatívne zapája. Vedeckí pracovníci ústavov SAV majú príležitosť oboznámiť širokú verejnosť so svojimi výsledkami, ale i plánmi do budúcnosti. Teraz prinášami prvú časť Dní otvorených dverí v rámci tohto týždňa.

 

Ústav krajinnej ekológie SAV

Deň otvorených dverí Ústavu krajinnej ekológie SAV (ÚKE SAV) bol 8. novembra 2011 v Malom kongresovom centre VEDA na Štefánikovej ulici v Bratislave. Bol zameraný na prezentáciu aktuálnych výsledkov vedeckých pracovníkov ústavu v rôznych oblastiach výskumu krajinných ekosystémov.

O histórii a poslaní ústavu informovala vedecká tajomníčka Dagmar Štefunková, publikáciu Reprezentatívne typy krajiny Slovenska prezentovala predsedníčka vedeckej rady ústavu Zita Izakovičová. O tvorbe Územných systémov ekologickej stability pre projekty pozemkových úprav v obciach hovorila Milena Moyzeová. S výskumom starej agrárnej krajiny (ide o inventarizačný výskum v rámci Slovenska, výskum biodiverzity tradičných agrárnych štruktúr) oboznámila prítomných Jana Špulerová a vedúci analýzy ekosystémov Peter Barančok predstavil projekt Výskum ekosystémov vysokých pohorí (výskum klimatických zmien a odpovedí ekosystémov v rámci celosvetovej monitorovacej siete, aktuálne výsledky, podklady pre aplikačnú sféru).

Podujatie bolo určené predovšetkým študentom, vedcom, pedagógom, doktorandom a všetkým záujemcom o problematiku krajinno-ekologického výskumu. Bolo spojené s prezentáciou publikácií pracovníkov ústavu (monografií, zborníkov a pod.) a časopisov vydávaných ústavom (Ekológia, životné prostredie) a Slovenskou ekologickou spoločnosťou pri SAV (zborníky). Návštevníkov dňa otvorených dverí zaujali postery dokumentujúce výskum pracoviska. Účastníci podujatia si pozreli aj film Krajina a jej trvalo udržateľný rozvoj.

 

Prognostický ústav SAV

 

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied pripravil Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutočnil 8. novembra 2011 v sídle PÚ SAV na Šancovej ulici v Bratislave so zaujímavým programom. Podujatia sa okrem iných zúčastnili člen Predsedníctva SAV Miroslav Morovics a bývalý predseda SAV prof. Štefan Luby.

Po úvodnom privítaní pani riaditeľkou PÚ SAV Editou Nemcovou sa očakávanej prezentácie projektu nového Centra excelentnosti SAV CESTA ujala vedúca centra Martina Lubyová.

CE SAV CESTA (Centrum pre interdisciplinárny výskum a stratégie spoločnosti) zriadilo na obdobie rokov 2011 – 2015 Predsedníctvo SAV v auguste tohto roku. Nositeľom centra a koordinátorom aktivít je Prognostický ústav SAV, ďalšími zúčastnenými pracoviskami sú Sociologický ústav SAV, Ústav experimentálnej psychológie SAV a Ústav aplikovanej psychológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, ktoré sa budú koncentrovať na skúmanie psychologických dimenzií strategického rozhodovania. Partnerskou inštitúciou je tiež Ústav manažmentu STU.

Prezentáciu CE SAV CESTA svojou prítomnosťou podporili aj zástupcovia partnerských pracovísk – riaditeľka Ústavu experimentálnej psychológie SAV Viera Bačová, Michal Stríženec tiež z ÚEP SAV, riaditeľ Sociologického ústavu SAV Robert Klobucký, zástupca riaditeľa Ústavu manažmentu STU Maroš Finka, vedecká tajomníčka Ústavu manažmentu STU Anna Holmanová. Hlavná riešiteľka centra za ÚEP SAV prof. Viera Bačová vo svojom vystúpení o nasledujúcej spolupráci v nových projektoch zdôraznila, že prostredníctvom centra CESTA dokážu rozvinúť teoretické východiská v strategickom rozhodovaní.

O prvom podujatí CE SAV CESTA (prednáškový cyklus "Experimentálne spoločenské vedy" a medzinárodný workshop "Modelovanie a experimenty v environmentálnom rozhodovaní") informovali zástupkyňa riaditeľky Prognostického ústavu SAV Tatiana Kluvánková-Oravská a Veronika Chobotová. Podujatie (spolufinancované programom COST a Nadáciou Tatrabanky) sa konalo na prelome septembra a októbra pri príležitosti návštevy  Marco A. Janssena, riaditeľa partnerského centra for the Study of Institutional Diversity CSID, s ktorým CETIP pri PÚ SAV spolupracuje na behaviorálnych experimentoch zameraných na inovácie v rozhodovaní o prírodných zdrojoch od roku 2009.

 

CETIP je členom medzinárodného konzorcia Virtual Commons, ktoré pod vedením prof. Elinor Ostrom rozvíja experimentálne prístupy v environmentálnom rozhodovaní. Vďaka projektu Centra excelentnosti pre rozvoj sídelnej infraštruktúry znalostnej ekonomiky SPECTRA+ je slovenský tím jedným z troch partnerov Virtual Commons, ktorý vlastní laboratórium experimentálnych spoločenských vied. Cieľom návštevy bolo posilnenie riešiteľských kapacít pre spoluprácu s Arizonskou štátnou univerzitou v oblasti experimentálnych prístupov k manažmentu a riadeniu verejných statkov v podmienkach neistoty a komplexnej voľby a zvýšenie konkurencieschopnosti slovenskej spoločensko-vednej komunity v medzinárodnom výskume a vzdelávaní.

 

Ústav experimentálnej endokrinológie SAV

V priestoroch Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV na Vlárskej ulici v Bratislave bol 9. novembra Deň otvorených dverí. Podujatie, na ktorom sa zúčastnila aj podpredsedníčka SAV prof. Daniela Ježová, bolo rozdelené do dvoch blokov. V prvom si účastníci vypočuli prednášky vedeckých pracovníkov Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV. V druhom bloku si účastníci dňa otvorených dverí navštívili laboratóriá ústavu, oboznámili sa s ukážkami prístrojov a pracovnými postupmi v biomedicínskom výskume.

Mladé publikum, išlo najmä o stredoškolákov z bratislavských gymnázií, si so záujmom vypočulo prednášky Pavla LangeraJozefa Ukropca o znečistení prostredia perzistentnými organickými látkami (PCB) a o poruchách endokrinného systému, prezentáciu Barbary Ukropcovej o pohybovej aktivite a zdraví človeka. Prof. Daniela Ježová pôsobivo hovorila o depresii a o hormónoch. Doc. Boris Mravec informoval o výskume stresu a mozgu a Róbert Farkaš hovoril o malej muške Drosophila melanogaster (octová muška) ako ju bežne nepoznáme a ako ju možno využiť na vedecké výskumy.

Počas prehliadky laboratórií sa študenti dozvedeli všeličo nové o metabolizme organizmu a o škodlivosti obezity, pozreli sa na bunky a bunkové kultúry, na čo sa využíva gama a beta rádioaktívne žiarenie v biomedicínskom výskume. Spoznali ako sa skúma stres a depresia, ako vyzerajú a navzájom si pomáhajú nervové a gliové bunky, ako sa správajú neuróny v mikroskope, ale aj to ako sa číta naša DNA.

Text: Ferdinand Tisovič

 

Ústav svetovej literatúry SAV 

Ústav svetovej literatúry SAV otvoril dvere pre verejnosť v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 9. novembra 2011. Usporiadal prezentáciu svojej publikačnej činnosti za rok 2011.

Ako uviedol riaditeľ ÚSvL SAV doc. Adam Bžoch, monografie majú významné miesto v publikačnej činnosti vedcov v humanitných odboroch.

V roku 2011 pracovníci ústavu publikovali dve zahraničné a tri domáce monografie. Roman Mikuláš (v spoluautorstve s Andreou Mikulášovou) vydal v nemeckom vydavateľstve Kirsch úvod do literárnej teórie pod názvom Grundfragen der Literaturwissenschaft, ktorý je určený študentom germanistiky na univerzitách v nemecky hovoriacich krajinách ako aj u nás. Dobrota Pucherová vo Wissenschaftlicher Verlag Trier vydala monografiu The Ethics of Dissident Desire in Southern African Writing, venovanú súčasnej juhoafrickej literatúre z postkoloniálnej perspektívy.

Z domácich monografií tohto roku vyšla Slovenská literárna moderna v spektre svetovej literatúry (Jozef Cíger Hronský) Márie Bátorovej a v tlači sa nachádza Magický realizmus Isabel Allendovej Magdy Kučerkovej. Ján Jankovič pripravil antológiu slovenských, latinských a chorvátskych textov o chorvátsko-uhorskom hrdinovi grófovi Zrínskom Legenda o grófovi Zrínskom II.

Libuša Vajdová a Róbert Gáfrik zredigovali príspevky z medzinárodnej konferencie organizovanej v roku 2009 spolu s Medzinárodnou asociáciou pre porovnávaciu literárnu vedu (AILC/ICLA) New Imagined Communities. Identity Making in Eastern and South-Eastern Europe. Vydania sa dočkali aj príspevky z ďalších medzinárodných konferencií organizovaných Ústavom svetovej literatúry: Controversial Modernity (ed. Libuša Vajdová a Adam Bžoch); Priestory vnímania. O tvorbe Pétera Nádasa (ed. Judit Görözdi); a Preklad a kultúra 3 (ed. Mária Kusá a Edita Gromová).

Vedecký preklad je neoddeliteľnou súčasťou práce humanitných vedcov. V tomto roku sa Adamovi Bžochovi podarilo publikovať preklad významného kultúrnohistorického diela Kultúra Nizozemska v 17. storočí od Johana Huizingu.

Časopis World Literature Studies je vedeckým periodikom Ústavu svetovej literatúry SAV. Tohtoročné čísla boli zatiaľ venované romantike, autobiografii–autofikcii a kognitívnej literárnej vede.

Deň otvorených dverí v Ústave svetovej literatúry bol príležitosťou oboznámiť širšiu vedeckú ale aj laickú verejnosť s prácami pracovníkov ústavu, ktoré publikovali doma ako aj v zahraničí.

Text: Róbert Gáfrik

Foto: Ferdinand Tisovič