Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Jaromír Pastorek informuje o účasti SAV v európskych a medzinárodných centrách výskumu.

Národná konferencia o spolupráci vo vede

14. 11. 2011 | videné 1041-krát

Hlavným podujatím Týždňa vedy a techniky bola Národná konferencia organizovaná 10. novembra 2011 Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu, Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR a Zväzom slovenských vedecko-technických spoločností. Uskutočnila sa v priestoroch Centra vedecko-technických informácií Slovenskej republiky v Bratislave.

Konferencia poskytla priestor na diskusiu medzi zástupcami organizácií výskumu a vývoja - sektora vysokých škôl, štátneho sektora, podnikateľského sektora a neziskového sektora na tému Slovensko v európskych a medzinárodných centrách výskumu a vývoja. Zúčastnili sa nej aj predseda SAV prof. Jaromír Pastorek, podpredsedníčka SAV prof. Daniela Ježová, riaditelia ústavov a vedeckí pracovníci SAV.

Generálna riaditeľka Sekcie vedy a techniky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR) Marta Cimbáková na úvod povedala, že na ministerstve diskutujú o účasti Slovenska v centrách výskumu a vývoja, najmä či zastúpenie našich vedeckých inštitúcií je dostatočné s ohľadom na finančné prostriedky, ktoré investujú do týchto centier.

Vedúci služobného úradu, MŠVVŠ SR Miroslav Siváček hovoril o účasti Slovenska v medzinárodných centrách výskumu a vývoja. Informoval o aktuálnom stave zapojenia sa slovenských vedeckých organizácií do medzinárodných centier a o prostriedkoch, ktoré Slovensko platí ako členské. Zdôraznil, že v nasledujúcom období sa na ministerstve budú snažiť udržať súčasnú úroveň členstva ako v účasti tak aj vo finančné prostriedky, ďalej vytvoria podmienky na výraznejšie zapájanie SR do aktivít vyplývajúcich z členstva a zároveň budú sledovať a vyhodnocovať efektívnosť členstva.

O tom aká je účasť Slovenskej akadémie vied v európskych a medzinárodných centrách výskumu a vývoja hovoril predseda SAV prof. Jaromír Pastorek. Povedal: „SAV sa aktívne zúčastňuje na vytváraní medzinárodného vedeckého priestoru. Sme zameraní na aktivity, ktoré vychádzajú z Európskej únie. Dobré výsledky máme napríklad v centre výskumu CERN. Privítali sme programové vyhlásenie ministerstve, v ktorom uviedli, že budú podporovať špičkovú vedu. Keďže sme chceli vedieť, aká je situácia v SAV, dali sme si urobiť analýzu, ktorá nám určila špičkové a nadpriemerné vedecké kolektívy. Zároveň sme zisťovali, z akých zdrojov sú financované tieto kolektívy. Všetky špičkové kolektívy využívajú zdroje predovšetkým z európskych projektov. To je hlavný zdroj peňazí.“

Zdôraznil, že SAV využíva aj ďalšie medzinárodné projekty a programy. Ako perspektívny sa javí program ERANET, nástroj Európskej únie na koordináciu národných programov výskumu prostredníctvom národných agentúr na podporu vedy. V súčasnosti v SAV je šesť takýchto projektov. „Je našou ambíciou, aby sme doň čo najviac zapojili,“ povedal predseda SAV.

V rámcových projektoch sa predovšetkým odráža medzinárodná spolupráca. Účasť v nich je podmienená kvalitou projektov, ktoré sú podporené predovšetkým z domácich zdrojov. Štrukturálne fondy sú veľmi dôležité na vytváranie infraštruktúry, aby vedecké kolektívy boli akceptovateľné. V nadácii European Research Council (ERC) nájdu možnosti predovšetkým excelentné vedecké kolektívy. Slovensko v tejto nadácii ešte nie je početne zastúpené. ERC je veľmi výhodná nadácia, poskytujúca takú podporu špičkovým projektom, ktorá môže byť veľmi dobrým odrazom financovania vedeckej práce.

V ďalšej časti konferencie generálny riaditeľ Sekcie štrukturálnych fondov EÚ MŠVVŠ SR Roderik Klinda predstavil operačný program Výskum a vývoj - jeho zmena a strategické zámery do roku 2015

Podpore projektov výskumných centier z operačného programu Výskum a vývoj sa venovala Katarína Kellenbergerová, riaditeľka sekcie implementácie operačného programu Výskum a vývoj, Agentúra MŠVVŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ, o postavení Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností a jeho odborných spoločností v medzinárodných organizáciách hovoril prof. Dušan Petráš, prezident Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností.

Aktivity Agentúry na podporu výskumu a vývoja v európskych a medzinárodných centrách výskumu a vývoja predstavil prof. Fedor Čiampor z Virologického ústavu SAV, predseda Rady pre medzinárodnú vedecko-technickú spoluprácu.

Ďalšie prednášky boli zamerané na možnosti spolupráce vedy, výskumu a praxe, zapojenie výskumu a vývoja v európskych sieťach z pohľadu Rady vysokých škôl SR, na priemyselný výskum a vývoj ako partner činnosti centier výskumu a vývoja.