Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Odborná garantka podujatia Tatiana Kluvánková-Oravská.

O modelovaní a experimentálnych prístupoch

10. 10. 2011 | videné 728-krát

Centrum excelentnosti SAV CESTA v týchto dňoch začalo svoju činnosť medzinárodným seminárom: Experimentálne prístupy a modelovanie v environmentálnom rozhodovaní“. Cieľom podujatia bolo oboznámiť medzinárodnú akademickú komunitu s inovatívnymi prístupmi k strategickému rozhodovaniu v oblasti ochrany životného prostredia.

Na seminári, ktorý sa uskutočnil 3 a 4. októbra, sa zúčastnilo 40 odborníkov. Hlavným organizátorom bol Prognostický ústav SAV (PÚ SAV) - Centrum transdisciplinárnych štúdii CETIP v spolupráci s Ústavom manažmentu STU (ÚM STU) a Virtual Scientific Laboratory. Seminár bol súčasťou projektu COST Action IS0802 “Transformation of Global Environmental Governance” riešeného na Prognostickom ústave SAV od roku 2008. Zároveň bol súčasťou hosťovania riaditeľa partnerského centra for the Study of Institutional Diversity CSID na Arizona State University prof. Marca A. Janssena.

Účastníkov seminára privítal prof. Koloman Ivanička, riaditeľ Ústavu manažmentu STU a Edita Nemcová, riaditeľka Prognostického ústavu SAV. Podujatie otvorila odborná garantka podujatia Tatiana Kluvánková-Oravská.

V prvom tematickom bloku: Modelovanie procesov rohodovania vystúpili Martine de Vos, Netherlands Environmental Assessment Agency s  témou „Modelovanie medzinárodných environmentálnych režimov“prof. Maroš Finka z Ústavu manažmentu STU s témou „Fuzzy koncept v rozhodovaní“. Program prvého popoludnia bol venovaný práci vo Virtuálnom Experimentálnom Ekonomickom Laboratóriu (VEEL), ktoré vzniklo ako spoločné pracovisko PÚ SAV a ÚM STU, kde sa odborníci zúčastnili pilotného experimentu rozhodovania o využití prírodných zdrojov. VEEL je prvým laboratóriom spoločenských vied v SR a jeho poslaním je aplikovať experimenty interdisciplinárnych spločenských vied v strategickom rozhodovaní v našich podmienkach.

Existencia lokálneho experimentálneho ekonomického laboratória vytvára príležitosť rozvíjať inovatívne výskumné projekty, prilákať mladých domácich výskumníkov, pre ktorých to bude príležitosť začať svoju odbornú kariéru v domovskej krajine. VEEL úspešne rozbieha svoje aktivity realizáciou experimentov, ktorých sa zúčastňujú riešitelia a doktorandi už existujúceho SPECTRA+ .

V druhej časti sa seminár zameral na experimentálne prístupy k rozhodovaniu prednáškami hosťujúceho prof. Marca A. Janssena na tému „Experimenty a Agent Based Modelling v rozhodovaní o kolektívnych statkoch.Ďalej prezentovali výsledky prvého spoločného experimentu realizovaného CSID -ASU a CETIP-PÚ SAV s vlastníkmi lesa v Columbii a Thajsku (M. Janssen) na Slovensku a v Čechách (Tatiana Kluvanková-Oravská) a v Slovinsku - Andrej Udovc, Univerzita v Ľublane. Súčasťou seminára boli aj vystúpenia zamerané na prezentáciu úspešných vzdelávacích projektov realizovaných partnermi CE SAV CESTA a SPECTRA+ najmä v oblasti metodológie interdisciplinárneho výskumu v podaní Veroniky Chobotovej a Veroniky Poklembovej z CETIP - PÚ SAV a Interpretácií štatistických údajov v podaní Prof. Beáty Stehlíkovej z Ústavu manažmentu STU. Na záver seminára sa uskutočnila spoločná diskusia k možnostiam aplikácie modelovania a experimentálnych prístupov v strategickom rozhodovaní.

Text: Tatiana Kluvánková-Oravská

Foto: Ferdinand Tisovič