Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

„Niekoľko sto metrov vysoká paroxyzmálna erupcia na Etne 28. septembra 2011 ako ju zachytil kolega Boris Behncke počas večere na terase svojho domu v Catánii. Dva dni pred erupciou bol s ďalšími tromi účastníkmi konferencie na obhliadke tohto krátera, z ktorého erupcia vzišla

Sopky ohrozujú aj Európanov

10. 10. 2011 | videné 1620-krát

V dňoch 17 – 24 septembra sa konal na Liparských ostrovoch, na ostrove Salina v Taliansku, výročný seminár (workshop) pracovnej skupiny „Sopečná seizmológia“ (Volcano Seismology) Európskej seizmologickej komisie (European Seismological Commission) s názvom „S.O.S.: Seizmické a ostatné signály“ (S.O.S.: Seismic and Other Signals).

 

Slovenské zastúpenie na tomto vedeckom podujatí, ktoré sa venuje geofyzikálnemu monitorovaniu sopiek a predpovedaniu sopečnej činnosti, tohto roku sprostredkoval RNDr. Peter Vajda, PhD., vedúci oddelenia gravimetrie a geodynamiky Geofyzikálneho ústavu SAV, svojou účasťou i prednáškou. V prednáške „On interpreting temporal gravity changes at volcanoes by 3D inversion based on the method of local corrections“ predstavil novú metodiku interpretácie zmien tiaže pozorovaných na povrchu sopiek a demonštroval ju na údajoch zo sopky Mayon na Filipínach. Výsledkom tejto interpretácie sú indície o magmatických procesoch, ich hĺbke a časovom vývoji v útrobách aktívnych či prebúdzajúcich sa sopiek. Táto práca vznikla v spolupráci s kolegami z univerzity Fridricha Schillera v Jene v Nemecku, s Dr. Ilyom Prutkinom. Údaje z meracích kampaní na Filipínach poskytol Prof.Dr. Jentzsch a jeho tím.

 

Aj keď to možno nie je naša osobná skúsenosť, desaťtisíce Európanov, či už ako rezidenti alebo ako turisti na cestách do atraktívnych destinácií, akými sú Island, Kanárske ostrovy, Liparské ostrovy, atď., sú vystavení priamemu či nepriamemu ohrozeniu vyplývajúcemu z aktívnej či prebúdzajúcej sa sopečnej činnosti. Monitorovanie a predpovedanie sopečnej aktivity geofyzikálnymi metódami je preto spoločensky vysoko aktuálne, a aj po vedecko-výskumnej stránke predstavuje veľmi zaujímavé bádateľské pole s mnohými ešte nevyriešenými problémami a otázkami. Hlavnými ukazovateľmi, ktoré sú merateľné na zemskom povrchu a predstavujú užitočné indície o magmatickej aktivite v útrobách Zeme, alebo prekurzory pre predpovedanie sopečnej činnosti a vydanie rozhodnutí o preventívnych či evakuačných opatreniach, sú zmeny tiaže a deformácie zemského povrchu, a z krátkodobého hľadiska mikroseizmické javy (špecifické typy seizmického šumu, roje mikrozemetrasení, sopečné trasenie) a infrazvuk. Na seminári patrili medzi horúce témy aktivity Etny a sopiek na Islande, ale najmä prebúdzajúca sa aktivita na ostrove El Hierro na Kanárskych ostrovoch patriacich Španielsku.

 

Etna  je v poslednom období, v ostatných rokoch, mimoriadne aktívna. Okrem spektakulárnych lávových (presnejšie paroxyzmálnych) erupcií, fontán lávy a lávových prúdov, ktoré sú relatívne bezpečné a „pod kontrolou“, a preto sú obľúbeným divadlom pre divákov na mieste činu či v telke, sa Etna prekvapujúco prejavila už aj explozívnymi erupciami, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie. Stromboli je snáď jedna z najčarovnejších sopiek. Aj počas konferencie sme mohli noc čo noc priamo z rodinného hotelíku na útese na brehu Saliny pozorovať niekoľko sekúnd trvajúce fontány lávy z vrcholového krátera sopky, ktoré sa opakovali temer pravidelne v intervale zhruba 15 minút. Aj Stromboli však dokáže prekvapiť, a preto už nie je turistom prístupná tak voľne ako do roku 2000. Táto aktivita Stromboli je tak typická a klasická, že je podľa nej všeobecne pomenovaný aj tento druh sopečnej erupcie – „strombolská“ (Strombolian). Podobnú klasiku predstavuje aj Vulkán, podľa tejto sopky sú pomenované všetky sopky – vulkány. Aj Vulkán, nateraz nevinný a tichý, ktorý sa teší každé leto návštevnosti turistov v počtoch mnoho tisíc, ktorí sú zvedaví a nadšení vojsť do sopečného krátera, nadýchať sa síry, a rýchlo zase s kašlom utiecť a nabrať do pľúc čerstvý vzduch, predstavuje riziko, pretože je to aktívna sopka, ktorá drieme už od roku 1890. Preto je aj tu na mieste geofyzikálne monitorovanie.

 

Práve počas konferencie naplno prepukol „sopečný nepokoj“ na ostrove El Hierro na Kanárskych ostrovoch. Seizmická aktivita a deformácie zemského povrchu poskytujú silné indície, že na ostrove sa chystá prebudiť dlho spiaca aktivita. Najbližšie mesiace ukážu, akým smerom sa bude táto situácia uberať. Geofyzici aj civilná obrana s napätím sledujú vývoj tohto sopečného nepokoja.

 

 

Pripravil: Peter Vajda, GFU SAV