Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ocenenie za odcestovaného Petra Weisa prevzala jeho kolegyňa Katarína Gmucová (druhá zľava), vedľa nej Peter Magdolen z Chemického ústavu SAV. Vľavo a vpravo členovia Predsedníctva SAV doc. Ladislav Petruš a Igor Túnyi.

Chemici a fyzici so Zlatými Inchebami

5. 10. 2011 | videné 912-krát
V dňoch 22.-24. septembra sa SAV predstavila na výstave Slovmedica v Bratislave.
 
Hlavným cieľom 13. ročníka výstavy Slovmedica bolo vytvoriť aktuálny prehľad v nových zdravotníckych technikách, technológiách, prístrojoch, ktoré denne pomáhajú zdravotníkom v ich náročnej práci. Súbežná výstava Non-Handicap bola venovaná prístrojom a pomôckam pre zdravotne postihnutých ľudí. Spolu s ďalšou výstavou pod názvom Slovenské dentálne dni v trojici znamenajú najvýznamnejšie podujatie svojho druhu na Slovensku.
 
V priestoroch bratislavskej Incheby Slovenská akadémia vied vystavovala v osobitnom stánku – a možno povedať, že bola mimoriadne úspešná. Zlatú Inchebu 2011 získal projekt zameraný na využitie nanotechnológií pri štúdiu transportných javov cez bunkové membrány v oblasti genomiky, ktorého spoluriešiteľmi sú Tokijský Technologický Inštitút, Akadémia vied Čínskej ľudovej republiky a Slovenská akadémia vied. Cena bola udelená kolektívu:  Mitsumasa Iwamoto, Wei Ou-Yang, Tetsuya Yamamoto (Tokyo Institute of Technology, Japonsko), Martin Weis (Slovenská Akadémia Vied, Fyzikálny ústav SAV) a Zhong-can Ou-Yang, Fei Liu (Chinese Academy of Sciences, Čínska ľudová republika). Práca je významná tým, že sa podieľa na interdisciplinárnej oblasti bionanotechnológii a vnáša poznatky o štruktúre biomembrán do problematiky transportu liečiv cez membránu. Štúdium usporiadania a polarizácie je premostením mikroskopického prístupu molekulárnej biológie a makroskopického prístupu lekárskej fyziky.
 
Ďalšiu Zlatú Inchebu 2011 za nové chemické technológie vo farmaceutickom priemysle získal exponát "L(+)-ribóza" - syntetický sacharid z Chemického ústavu SAV. Ide o  synteticky pripravený sacharid, ktorý má hlavné využitie vo farmácií, ako aktívna substancia pre virostatiká. Vyrába sa na základe reakcie, ktorá bola objavená v Chemickom ústave SAV, tzv. Bílikova reakcia. Vyrába sa vo veľkom balení pre odberateľov v EÚ a USA.
 
Foto: Tomáš Jakubík