Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Noc výskumníkov 2011 v Košiciach sa začína. Na virtuálnom pódiu (zľava) doc. Š. Faix (ÚFHZ SAV), prof. J. Černák a A. Sabolová (obaja UPJŠ), G. Gajdošová (THS SAV), doc. P. Mártonfi (UPJŠ), prof. P. Samuely (ÚEF SAV), Víťazoslav Krúpa (Ústav geotechniky SAV) a doc. K. Flachbart (ÚEF SAV).

Noc výskumníkov bola úspešná aj v Košiciach

3. 10. 2011 | videné 1387-krát

Tradičná vedecká show v piatok 23. septembra prilákala množstvo návštevníkov aj do košického obchodného centra Optima a CVČ Domino.

Noc výskumníka 2011 bola projektom Európskej komisie, zameraným na priblíženie vedy a vedeckých pracovníkov verejnosti. Slovenská akadémia vied sa doň zapojila v Bratislave, Košiciach, v Banskej Bystrici, Tatranskej Lomnici i v Spišskej Novej Vsi. Tento, už siedmy ročník sa uskutočnil pod mottom: Vedci sú medzi nami - Researchers are among us. Slovensko sa do tohto projektu zapojilo piaty raz.

Košická Optima rovnako ako aj vlani patrila vedcom už od rána, kedy inštalovali svoje stánky, ťahali káble pre rôzne prístroje, len aby mohli zvedavcom bez rozdielu veku a povolania prezentovať, že aj veda môže byť zaujímavá.  Početný organizačný štáb Festivalu vedy pod vedením Eduarda Kladivu z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach širokej verejnosti prakticky predviedol, na čom už niekoľko mesiacov vopred  pracoval. V rozhlasových spotoch, na bilboardoch, na webe i v novinách lákal záujemcov o vedu i hru, aby sa prišli presvedčiť akú vodu pijeme, ako pracuje ľudský mozog, ako na parazity, čarovali s dusíkom, “prečítali si” Živé knihy, pozorovali Slnko, správanie sa sladkostí vo vákuu, “zježenie” magnetických kvapalín, mapu nerastov na Slovensku,  ako ochrániť svoj vynález a patent, ako namlieť múku či objaviť kostru z doby bronzovej, pozreli sa cez videomost operáciu človeka i urýchľovač častíc LHC a množstvo iných lákadiel. To všetko aj všeličo iné pripravili pracovníci  SAV na celý deň. Ďalšie atrakcie a zaujímavosti ponúkli ich spolupracovníci z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Centra voľného času Domino na Popradskej ulici, Ekonomickej univerzity, RWE IT Slovakia s.r.o., Regionálneho centra mládeže  a ďalší. Organizátori sľubovali, že to bude bomba. A bola!

Od 10. hodiny predpoludním až do hlbokej tmy košickí vedci predvádzali, že veda vie byť zábavná, dobrodružná aj pútavá.  Festival vedy oficiálne odštartovali člen Predsedníctva SAV prof. Peter Samuely (UEF SAV) a prorektor Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach prof. Juraj Černák. Ukázalo sa, že dobrá a včasná propagácia, spolupráca so školami a najmä zaujímavé pokusy, experimenty, prednášky, diskusie a expozície dokážu pritiahnuť ľudí rôzneho veku, aby sa na vlastné oči, vlastné ruky a odvážnejší aj na vlastnej koži presvedčili, ako sa robia vedecké pokusy a hrali sa s vedcami. Malých odvážlivcov, ktorí sa zapojili do orientačného behu po stánkoch, kde za správnu mali získať pečiatku, každú hodinu odmeňovali rôznymi darčekmi - logickými, vedeckými aj normálnymi hračkami.

Po 14. hodine v multikine Cinemax nepremietali žiadne thilery, ale tím mimoriadne úspešného projektu Hodina vedy na čele s jeho hlavným koordinátorom Pavlom Szabom  (ÚEF SAV) pripravil cyklus prednášok pre verejnosť. Zvedavci sa mohli dozvedieť a pýtať sa na to, ako komunikuje embryo, či môže človeka zabiť obyčajný komár, kde žili naši prví predkovia na východnom Slovensku, či ovládame my jazyk alebo on nás, či možno vtesnať futbalové ihrisko do gramu látky, čo nás čaká v umelej inteligencii, aké je moderné baníctvo, aké sú to inteligentné budovy aj všeličo o autoelektronike.

V Centre voľného času Domino rod 16. hodiny rozbehla partia nadšencov okolo Petra Kaňuka (CVČ) a Rudolfa Gálisa (PrF UPJŠ)  spolu s členmi astronomického klubu Pallas osemhodinový maratón pozorovania najprv Slnka, potom hviezd. Súčasťou bola aj vernisáž výstavy astrofotografa Róberta Barsu „S ďalekohľadom na cestách“.  Pre občerstvenie pamäte pripomíname, že Robo, ktorý úspešne pokračuje v štúdiu na Technickej univerzite v Košiciach, je držiteľom zlatej medaily z I. Medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike v Thajsku v roku 2007.

Organizátorom podujatia v OC Optima bola Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) spolu s EU portálom EurActiv.sk, Slovenskou akadémiou vied, UPJŠ, Ekonomickou univerzitou, Regionálnym centrom mládeže, CVČ Domino, Radou mládeže Košického kraja, Cinemaxom a ďalšími partnermi. Projekt je spolufinancovaný zo 7. rámcového programu EÚ.

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková