Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Workshop Mobility Lab pod vedením Fay Horak z Oregon Health & Science University, Portland OR, USA.

Rovnováha je dôležitá

30. 9. 2011 | videné 701-krát

Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV, Laboratórium regulácie motoriky v spolupráci s Fakultou telesnej výchovy a športu UK zorganizovali 6. medzinárodné sympózium (6th International Posture Symposium) zamerané na senzorimotorickú reguláciu rovnováhy postoja i chôdze človeka, poruchy funkcie pohybového a vestibulárneho aparátu, nové možnosti analýzy postoja a chôdze a ich využitie v klinickej praxi či rehabilitácii. Šieste medzinárodné sympózium „Posture and gait in research, clinic and sport“ sa po prvýkrát venovalo i športovo-špecifickému hodnoteniu postoja.

Sympózium sa konalo v dňoch 15. – 18. septembra 2011 v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach (www.posture.sav.sk). Na organizácii sa podieľali členovia medzinárodného organizačného výboru prof. Dr. Thomas Mergner z Neurologickej univerzitnej kliniky vo Freiburgu, Nemecko a prof. Fay Horak z Neurologického oddelenia OHSU Portland OR, USA. Predsedom organizačného výboru bol Ing. František Hlavačka, CSc. z ÚNPF SAV. Sympózium otvorili riaditeľka Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV, RNDr. Oľga Pecháňová, DrSc. a prodekanka Fakulty telesnej výchovy a športu UK, doc. PaedDr. Oľga Kyselovičová, PhD.

Na sympóziu sa aktívne zúčastnilo 69 odborníkov zo 16 krajín sveta. Vyžiadanú prehľadovú prednášku na tému „Senzorická regulácia postoja človeka a jeho modelovanie  (Sensory control of human posture and its modeling)“ v úvode sympózia predniesol prof. Mergner z Neurocentra vo Freiburgu, Nemecko.

Odborný program sympózia bol rozdelený do ôsmych sekcií zameraných na mechanizmy regulácie postoja i chôdze človeka, modelovanie rovnováhy postoja u zdravých i rôzne postihnutých jedincov, zhoršenie posturálnych reakcií u pacientov, najmä s Parkinsonovou chorobou a taktiež reguláciu rovnováhy v spojení so športovou aktivitou a rezistentným tréningom. Celkovo odznelo 59 prednášok vedeckých prác a prezentovaných bolo 19 posterov. V rámci workshopu Mobility Lab prof. Fay Horak z oregonskej univerzity predviedla prvé prenosné laboratórium pre záznam a analýzu postoja i chôdze človeka od spoločnosti APDM, Inc. určené pre terapeutickú prax, taktiež svoje systémy pre záznam elektromyografickej aktivity svalov prezentovala aj spoločnosť Delsys, Inc.

V závere sympózia predseda organizačného výboru Ing. František Hlavačka, CSc. vyhlásil tri najlepšie prezentované práce PhD. študentov a mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov z oblasti experimentálneho, klinického výskumu a športu a odovzdal víťazom ceny, ktoré venoval dekan FTVŠ UK doc. PaedDr. Miroslav Holienka, PhD.

Sympózium sprevádzal i bohatý spoločenský program, počas ktorého si účastníci oddýchli od vedeckej problematiky a mali možnosť nadviazať nové priateľstvá i možné budúce spolupráce. Domáci i zahraniční hostia sa zúčastnili na ochutnávke vín priamo na Smolenickom zámku, vypočuli si slovenskú ľudovú cimbalovú muziku, absolvovali prehliadku hradu Červený Kameň a tiež mali možnosť prezrieť si nádherné okolie a prírodu počas sobotnej popoludňajšej prechádzky.

Abstrakty zo sympózia sú publikované v zborníku Abstracts of the 6th International Posture Symposium. Na základe veľmi úspešného, v poradí už šiesteho sympózia o postúre a chôdzi človeka veľa účastníkov odporučilo organizovať ich pokračovanie každé dva-tri roky v podnetnom a nádhernom prostredí Kongresového centra SAV v Smoleniciach.

O aktuálnosti tejto problematiky svedčí fakt, že takmer každý tretí senior po 60-tom roku života sa sťažuje na problémy s udržiavaním rovnováhy postoja a chôdze, ktoré vedú  nielen k obmedzenej mobilite, ale najmä k častým pádom a následným zraneniam.

 

RNDr. Jana Lobotková, Laboratórium regulácie motoriky, ÚNPF SAV