Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Úlohy chairmana prvého bloku prednášok sa ujal Marián Antalík z usporiadajúceho ústavu.

O štruktúre a stabilite biomakromolekúl

23. 9. 2011 | videné 768-krát

Ústav experimentálnej fyziky v Košiciach sa v dňoch 6.- 9. septembra 2011 stal miestom 7. medzinárodnej konferencie Štruktúra a stabilita biomakromolekúl SSB 2011.

Biofyzici, biochemici a molekulárni biológovia tak opäť dostali možnosť prezentovať  najnovšie výsledky svojich výskumov a oboznámiť sa s prácou svojich kolegov.

Konferenciu organizovalo Oddelenie biofyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV a Katedra biochémie Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach v spolupráci so Slovenskou fyzikálnou spoločnosťou. Zúčastnilo sa na nej viac ako 60 vedcov nielen zo Slovenska a blízkej Českej republiky i Maďarska, ale aj z Rumunska, Nemecka, Izraela i vzdialených USA (konkrétne z štátu Texas), Taiwanu a Japonska.

Úlohou konferencie bolo ukázať najnovšie poznatky v oblasti štruktúry, stability a agregácie biomakromolekúl. Významný priestor bol poskytnutý využitiu matematického modelovania a fyzikálno-chemických metód pri štúdiu a aplikácii biomakromolekúl v biomedicíne a v bio-nanotechnológiách.

Úvodná prednáška patrila Pavlovi Zemánkovi z Ústavu prístrojovej techniky Akadémie vied ČR a zameral sa v nej na oboznámenie sa s klasickými a modernými metódami optickej manipulácie a na ich aplikácie pri štúdiu biosystémov. Medzi významných účastníkov konferencie patrili Chin-Kun Hu a Meng-Chyi Wu z Fyzikálneho ústavu Akadémie Sinica z Taiwanu, ktorí  sa venovali agregácii proteínov ako aj globálnej analýze dynamiky iónových párov pri rozbaľovaní proteínov. Antitumorový efekt liečiv na báze platiny prostredníctvom opráv DNA bol hlavnou témou vystúpenia Viktora Brabca z Biofyzikálneho ústavu AV ČR z Brna. Frank Schrieber z Ústavu pre aplikovanú fyziku v Tübingene prezentoval najnovšie poznatky týkajúce sa manipulácii proteínových interakcií multivalentnými iónmi. Konferenciu ukončil svojou prednáškou Yuko Okamoto z Nagoyskej univerzity v Japonsku, ktorý sa venoval modelovaniu viazania ligandov a agregácii proteínov.

 

Štvordňový program zahŕňal odborné prednášky a posterovú sekciu, v rámci ktorých mali účastníci konferencie priestor na mnohé odborné aj neformálne diskusie, výmenu poznatkov, ako aj pre vznik nových spoluprác. Doktorandom konferencia poskytla možnosť získania prvých medzinárodných vedeckých skúseností nevyhnutných pre ich kvalitnú výchovu

 

Organizátori konferencie okrem odborného programu pripravili aj bohatý spoločenský program, ktorého hlavným cieľom bolo  priblížiť Slovensko zahraničným účastníkom. Účastníci konferencie mali možnosť oboznámiť sa s dielami Andyho Warhola, ktoré sú súčasťou expozície v hoteli Múza v Košiciach, ako aj ochutnať výborné slovenské vína z tokajskej oblasti..

 

Text: Zuzana Gažová a Katarína Čižmáriková

Foto: Tomáš Čižmárik a archív