Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Silvia Gašparovičová a prof. Ján Slezák za čestným predsedníckym stolom.

Výzva odborníkov: nevystavujme srdce ohrozeniu

23. 9. 2011 | videné 1078-krát

V hoteli Carlton v Bratislave bola 21. septembra tlačová beseda k Svetovému dňu srdca, ktorý sa na Slovensku uskutoční vo štvrtok29. Septembra po jedenásty raz. Heslo tohto ročníka znie "Jeden svet, jeden domov, jedno srdce". Nad akciou prevzala záštitu manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová a prezidentka Slovenskej nadácie Silvie Gašparovičovej.

Novinárov o aktivitách v rámci Svetového dňa srdca, o možných ochoreniach srdca, možnostiach liečenia a najmä prevencie informovali prezident Slovenskej ligy Srdce srdcu prof. Ján Slezák, prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti a predsedníčka Pracovnej skupiny preventívnej kardiológie Slovenskej kardiologickej spoločnosti doc. Slavomíra Filipová, prof. Ján Murín, predseda  Slovenskej nadácie srdca a vedecký sekretár Slovenskej asociácie aterosklerózy a doc. Ján Lietava. Organizátormi tlačovky boli Srdce Srdcu – Slovenská liga za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení, Slovenská nadácia srdca a oficiálny partner spoločnosť Sanofi a Zentiva.

Silvia Gašparovičová povedala: „Veľmi ma teší, že myšlienka Svetového dňa srdca si našla pevné miesto v kalendári aj na Slovensku. Už 11 rokov sa naša krajina aktívne zapája do tejto celosvetovej edukačnej kampane. Heslom tohtoročného Svetového dňa srdca je Jeden svet, jeden domov, jedno srdce. Vždy som podporovala, podporujem a budem podporovať aktivity, ktoré sa týkajú zdravia a zdravého životného štýlu. Preto som aj tento rok rada prevzala záštitu nad Svetovým dňom srdca na Slovensku.“

Ďalej uviedla, že prostredníctvom preventívno-vzdelávacieho projektu „Go Fit“, ktorý mohla nadácia Silvie Gašparovičovej realizovať v spolupráci so spoločnosťou Sanofi – Aventis minulý školský rok v dvoch základných školách v Hlohovci a dvoch základných školách v Bratislave sa snažili zvýšiť povedomie o zdravom životnom štýle, ale aj motivovať k zdravému stravovaniu a pravidelnej pohybovej aktivite deti, rodičov ako aj  pedagógov.

Prof. Ján Slezák ocenil význam médií najmä pri informovaní širokej verejnosti o problematike kardiovaskulárnych chorôb. Potom informoval o Svetovom dni srdca, ktorý organizuje Svetová organizácia srdca. Zúčastňuje sa na ňom sto krajín a dvesto organizácií a spolkov na celom svete.

Ako povedal ďalej, Slovenská liga za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych chorôb „Srdce srdcu“ (je dobrovoľné, humanitárne, charitatívne a nezávislé združenie občanov, ktorí svojou prácou, alebo finančne podporujú prevenciu, liečbu a výskum v oblasti kardiovaskulárnych chorôb. „Tohto roku sa chceme sústrediť na to, aby ľudia sami v rámci rodín zobrali zodpovednosť za vlastné zdravie a vykonali rozhodnutia, a príklad, zlepšenie výberu vhodnejších potravín, zvýšenie fyzickej aktivity a nefajčenie,“ zdôraznil prof. Slezák.

Riziko, ktoré môže viesť ku problémom so srdcom a cievami, je napríklad obezita, ktorá môže viesť aj ku cukrovke. Ako poukázal doc. Ján Lietava zo Slovenskej asociácie aterosklerózy. Táto nadácia „Od srdca k srdcu“ sa koncentruje na ovplyvňovanie pacientov s cieľom znížiť ich obezitu, vysvetľuje a vštepuje do vedomia populácie informácie o možných rizikách vyplývajúcich z obezity.

Prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti doc. Slavomíra Filipová poukázala na to, že medzi jeden z významných rizikových faktorov, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre srdce a cievy, patrí vysoký tlak krvi pokiaľ má hypertonik nadváhu, miernu cukrovku a zvýšený cholesterol, Riziko, že dostane infarkt, srdcové zlyhanie či mozgovú príhodu je šestnásobne vyššie ako u zdravého človeka. Odporúča preto aspoň raz ročne si nechať skontrolovať tlak krvi u lekára. Ďalej uviedla, že ochoreniam srdca a ciev podľahlo v minulom roku 28 541 Slovákov, čo je približne rovnako ako rok predtým. Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sú najmä dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti, tak zapríčinili viac ako polovicu zo všetkých, vyše 53 000 úmrtí. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe.

S informáciami zo zahraničia sa s novinármi podelil predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca prof. Ján Murín. Hovoril o záveroch amerických kolegov. Tí diabetes označili nie za metabolické, ale kardiovaskulárne ochorenie. Diabetik má totiž podľa jeho slov také riziko vzniku infarktu ako nediabetik po infarkte. Za dôležité považuje venovať v nasledujúcich rokoch zvýšenú pozornosť kardiovaskulárnym ochoreniam a diabetu predovšetkým v kategórii vekovo starších občanov.