Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Spektrometer kozmických energetických častíc MEP-2 skonštruovaný v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.  Podľa schváleného harmonogramu projektu bude zapnutý 30. júla.

Spektrometer z Košíc je už v kozme!

18. 7. 2011 | videné 1010-krát
V pondelok 18. júla nosná raketa ZENIT-3M vyniesla do kozmu vesmírne rádioastronomické observatórium RADIOASTRON.
 
Raketa úspešne odštartovala o 6.31 h moskovského času (4:31 CEST, 2:31 UTC) z kozmodrómu Bajkonur  a vyniesla do kozmu satelit Spectrum-R (RADIOASTRON) na palube so spektrometrom kozmických energetických častíc MEP-2, skonštruovaným v Oddelení kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
 
Konečný urýchľovací impulz a upresnenie orbity  zabezpečil najvyšší raketový stupeň - modul FREGAT-SB, od ktorého sa satelit  úspešne oddelil o  10:06 h (8:06 CEST) a dosiahol orbitu Zeme s apogeom 34 0000 km.
 
Satelit RADIOASTRON disponuje veľkou parabolickou anténou, ktorá pozostáva z 27 segmentov a do konečného tvaru sa automaticky rozloží až na orbite. S impozantným priemerom 10-metrov ide o ďaleko najväčšiu parabolickú anténu, aká kedy bola vynesená do vesmíru. Satelit je určený predovšetkým na rádioastronomický výskum vesmíru  pomocou rádiointerferometrie na veľmi dlhej báze VLBI. Metóda VLBI s bázou dlhou až 350 000 km (apogeum satelitu) poskytne v súčinnosti s pozemnými rádioteleskopmi podstatne vyššiu rozlišovaciu schopnosť  pri pozorovaní vzdialených vesmírnych rádiových objektov, než bolo doteraz možné dosiahnuť sieťou pozemných VLBI rádioteleskopov. Očakávaná rozlišovacia schopnosť tohto interferometrického systému je až 8 milióntin oblúkovej sekundy, čím prekoná rozlišovaciu schopnosť Hubblovho teleskopu asi desaťtisíckrát. 
 
Kozmický experiment MEP-2 je spoločným projektom  ÚEF-SAV,  Ústavu kozmických výskumov IKI-RAN v Moskve a Demokritovej univerzity DUTH v gréckom Xanthi. Spravodajstvo STV  z vývoja spektrometra MEP-2  (kliknúť) v laboratóriách ÚEF (archív 2007).