Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Peter Biely (vľavo) preberá Meailu SAV za podporu vedy z rúk prof. Jaromíra Pastoreka. Vpravo podpredseda SAV doc. Albert Breier.

Medaila SAV za podporu vedy Petrovi Bielemu

6. 7. 2011 | videné 933-krát
V stredu 29. júna sme si pripomenuli sedemdesiatiny významného biochemika z Chemického ústavu SAV.
 
Na slávnostnom seminári v Aule SAV na bratislavskej Patrónke sa zišli bývalí aj súčasní spolupracovníci RNDr. Petra Bieleho, DrSc., jeho priatelia aj priaznivci z akademických aj mimoakademických pracovísk, aby na slávnostnom seminári, venovanom výsledkom dlhoročnej vedeckej práce tohto popredného predstaviteľa biochémie na Slovensku, vzdali hold jednému z najvýznamnejších vedeckých pracovníkov v Slovenskej akadémii vied. Medailu SAV za podporu vedy jubilantovi odovzdal predseda SAV prof. Jaromír Pastorek.
 
V mene vedenia Chemického ústavu SAV účastníkov privítal jeho riaditeľ Miroslav Koóš, ktorý pripomenul, že Peter Biely pracuje v Ústave od roku 1965. Po celý ten čas patril popredným vedeckým pracovníkom, uznávaným aj v zahraničí, s množstvom publikácií aj citácií. "Možno ho označiť za skutočného ambassadora slovenskej vedy v zahraničí," zdôraznil riaditeľ. "V súčasnosti je vedúcim oddelenie enzymológie sacharidov, o ktorom sa dá bez zveličenia povedať, že dosiahlo mimoriadne vysoké uznanie nielen doma, ale aj v zahraničí." Mirosláv Koóš pripomenul významné ocenenia, ktoré získal jubilant, medzi nimi  aj Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, ktorý mu udelil prezident SR v januári tohto roka. Na 12. bratislavskom sympóziu o sacharidoch, ktoré sa pred niekoľkými dňami konalo na počesť Petra Bieleho, vedeckej práci a ľudskej dimenzii jubilanta vzdala hold aj široká medzinárodná komunita. Na záver svojho vystúpenia Miroslav Koóš odovzdal Petrovi Bielemu ďakovný list Chemického ústavu SAV s blahoželaním k jubileu.
 
Po tomto stručnom úvode vystúpila jubilantova spolupracovníčka, prvá z desiatich doktorandov Petra Bieleho RNDr. Mária Vršanská, CSc., ktorá v obrazovej prezentácii priblížila prácu aj osobný život oslávenca.  Ďalší zo spolupracovníkov, doc. Vladimír Farkaš, pre účastníkov stretnutia pridal ďalšie podrobnosti v podobe spomienok na dlhé roky v laboratóriu, ale aj na profesionálny vývoj jubilanta – pravda, biochémia je zložitý odbor s množstvom odborných výrazov a presných formulácií, nechajme tieto spomienky pre úzky okruh zasvätených... A to platí aj pre prezentáciu Vladimíra Pucharta na tému Enzýmy degradujúce polysacharidy bunkových stien rastlín – významné priemyselné enzýmy, keďže práve v tejto téme bol príspevok laboratória Petra Bieleho mimoriadne významný aj z celosvetového hľadiska.
 
V ďalšej časti rokovania podpredseda SAV doc. Albert Breier predniesol stručnú laudáciu na počesť oslávenca. Zdôraznil, že Peter Biely patrí medzi najvýznamnejších slovenských vedcov, nielen biochemikov, s množstvom publikácií aj citácií, s výsledkami, ktoré sú všeobecne uznávané doma aj v zahraničí, ale aj s množstvom ďalších aktivít v oblasti rozvoja vedy a vzdelávania. V nasledujúcich chvíľach predseda SAV prof. Jaromír Pastorek v mene vedenia SAV poďakoval jubilantovi za doterajšiu prácu a odovzdal mu Medailu SAV za podporu vedy.
 
Slávnostný seminár pokračoval vystúpením dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU prof. Jána Šajbidora, ktorý mu na znak uznania odovzdal Pamätnú medailu Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU. Za Česko-slovenskú spoločnosť mikrobiologickú slovenská zástupkyňa jej predsedu doc. Helena Bujdáková predniesla blahoprajný list od tejto spoločnosti a napokon v mene zahraničných spolupracovníkov jubilantovu prácu vysoko ocenil aj Dr. Karel Sigler z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
 
Na záver vystúpil jubilant RNDr. Peter Biely, DrSc., ktorý sa poďakoval účastníkom za prejavy priazne, ale zároveň aj svojim predchodcom a školiteľom Dr. Štefanovi Bauerovi a Dr. Anne Kockovej-Kratochvílovej, ktorí stáli pri začiatkoch jeho vedeckej kariéry a už nie sú medzi nami – ako pripomenul, prvý mu dodal sebadôveru a otvoril mu cestu do sveta, druhá ho učila, ako prekonávať prekážky na ceste k cieľu... Jubilant si zaspomínal aj na ďalších spolupracovníkov a zdôraznil, že za dosiahnutými výsledkami vždy bola tímová práca, bez ktorej vo vede ťažko možno získať úspechy...