Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Jubilant Peter Biely počas príhovoru k účastníkom sympózia.

Sympózium na počesť RNDr. Petra Bieleho, DrSc.

29. 6. 2011 | videné 1597-krát
 Chemický ústav SAV, Centrum Glykomiky a Slovenská akadémia vied usporiadali v dňoch 19. až 23. júna 2011 v Kongresovom centre na zámku v Smoleniciach 12. bratislavské sympózium o sacharidoch.
 
Tieto podujatia sa stali medzi vedcami, zaoberajúcimi sa o sacharidy, populárne pre svoj vysoký vedecký štandard aj pre priateľskú neformálnu atmosféru na smolenickom zámku. Zasadnutia sú tiež jedinečnou príležitosťou pre mladých vedcov, aby predstavili svoje výsledky a nadviazali prvé medzinárodné kontakty. Vedecký program sympózií zahŕňa všetky aspekty chémie, biochémie, biológie a technológie sacharidov a glykokonjugátov.
 
Tohtoročné stretnutie biochemikov z celého sveta sa konalo na počesť 70. narodenín RNDr. Petra Bieleho, DrSc., popredného vedca z Chemického ústavu SAV, ktorý je v súčasnosti vedúcim Oddelenia enzymológie sacharidov v Chemickom ústave SAV. Presadil sa predovšetkým vo výskume mikrobiálnej degradácie rastlinnej hmoty. Výnimočný je medzinárodný dopad jeho práce v oblasti vývoja moderných biotechnológií a procesov produkcie chemických palív na báze rastlinnej hmoty. Je objaviteľom viacerých nových mikrobiálnych enzýmov podieľajúcich sa na degradácii rastlinnej hmoty a spoluautorom série celosvetove využívaných analytických metód. Publikoval 170 prác v špičkových zahraničných časopisoch, 30 kapitol v monografiách a zborníkoch. Prednáša a spolupracuje s akademickými inštitúciami na všetkých kontinentoch. Jeho vedecká tvorba zasiahla celosvetovo do rozvoja moderných enzýmových technológií.
 
Laudácio na Petra Bieleho predniesla jeho prvá ašpirantka, RNDr. Mária Vršanská, PhD. Pripomenula v ňom dva pohľady na Petra Bieleho. Jeden venovala jeho osobnému – rodinnému životu a druhý bohatej práci vedca s mnohými úspechmi na domácej i medzinárodnej scéne. Zdôraznila, že titul CSc. získal v roku 1968 v biochemickej komisii Československej akadémie vied za prácu o transformáciách cukorných analógov v živej bunke, ktorú vypracoval pod vedením vtedajšieho riaditeľa Chemického ústavu, Dr. Ing. Štefana Bauera, DrSc. Titul DrSc získal v roku 1990 za dizertáciu „Mikrobiálne xylanolytické systémy“ z oblasti výskumu mikrobiálnej degradácie rastlinných polysacharidov. Najdôležitejšie vedecké objavy Petra Bieleho sa viažu k poslednému desaťročiu, kedy so svojimi kolegami a doktorandmi popísal viacero nových enzýmov, ktoré sa podieľajú na degradácii rastlinnej biomasy. Ide o významný príspevok slovenskej vedy v oblasti priemyselne významných enzýmov. Súčasťou laudácia Dr. Márie Vršanskej bola aj prezentácia významných ocenení, ktoré Peter Biely so svojim tímom získal.
 
Na slávnosti s osobnými spomienkami vystúpil aj jubilantov dlhoročný spolupracovník doc. Ing. Vladimír Farkaš, DrSc. Spomenul nielen nespočetné spoločné hodiny a dni strávené v laboratóriách, ale aj chvíle, ktoré strávil s jubilantom v čase voľna a oddychu. V prezentácii odhalil úspechy Petra Bieleho, ktoré sa prostredníctvom prednášok či článkov dostali do povedomia odbornej verejnosti na celom svete. Peter Biely patrí medzi často pozývaných vedcov na zahraničné pobyty alebo na vedecké podujatia venované biokonverzii rastlinnej hmoty a biokatalýze (Prezentáciu nájdete v prílohách.)
 
Jubileum Dr. Petra Bieleho si uctili svojou účasťou na sympóziu významní vedci z rôznych kontinentov. Prednášali profesori Vernon Reinhold (USA), Mária Hrmová (Austrália), Hung Lee (Kanada), Maija Tenkanen (Fínsko), Paul Christakopoulos (Grécko), Satoshi Kaneko (Japonska), Francisco J. Pastor (Španielsko), Maria Tuohy (Írsko), Gregory Coté (USA), Paul Dupree (UK) a Bernard PriorDon Cowan (Južná Afrika), všetko osobní priatelia jubilanta a spoluautori na mnohých jeho publikáciách. Na sympóziu boli aj  zástupcovia výrobnej sféry, s ktorou Dr. Peter Biely spolupracuje: Dr. Barry McCleary, prezident firmy Megazyme International (Írsko), prof. Satoshi Makishima, šéf firmy b-Food Science (Japonsko) a zástupca firmy Novozymes, Dr. Kristian Krough (Dánsko). Ich účasť na sympóziu bola prejavom úcty k vedeckej tvorbe jubilanta.