Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Felix Unger (vľavo) preberá z rúk prof. Milana Čiča Medailu prezidenta SR...

Prezident SR vyznamenal prof. Felixa Ungera

31. 5. 2011 | videné 1267-krát
V piatok 27. mája, pod záštitou EAVU, sa Kongresovom centre SAV Smolenice uskutočnila medzinárodná vedecká konferencie pod názvom Tolerancia v spoločnosti.

Konferenciu Tolerancia v spoločnosti, s podtitulom Aktuálne otázky: mravnosť, morálka, etika, právo a zákon zorganizovala Nadácia prof. Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania pod záštitou Európskej akadémie vied a umení (EAVU) so sídlom v Salzburgu.

Moderátor konferencie prof. Ján Slezák na úvod privítal vedúceho Kancelárie prezidenta SR prof. Milana Čiča, predsedu SAV prof. Jaromíra Pastoreka, bývalého podpredsedu NR SR prof. Augustína Mariána Húsku, zo zahraničných hostí predovšetkým prezidenta EAVU prof. Felixa Ungera, ďalších zahraničných aj domácich členov tejto ustanovizne, ďalej predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR doc. Jána Jasovského, prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie prof. Libora Vozára, predsedu Rady vysokých škôl SR prof. Viktora Smieška, rektorov a akademických hodnostárov viacerých ďalších slovenských univerzít, ako aj ďalšie osobnosti vedeckého a spoločenského života na Slovensku.

Na úvod prof. Milan Čič predniesol príhovor prezidenta SR, ktorý sa na rokovaní pre iné dôležité povinnosti nemohol zúčastniť. V ňom vysoko ocenil tému konferencie, ako neustále aktuálnu a potrebnú. Vzápätí priamo oslovil prezidenta EAVU prof. Felixa Ungera, aby vzdal hold tejto všestrannej osobnosti ako špičkovému kardiochirurgovi, zároveň aj vysokoškolskému profesorovi, pedagógovi, ale aj filozofovi, prognostikovi, osobnosti, ktorá vníma svet v najširších súvislostiach. "Vážime si vás ako zakladateľa a prezidenta Európskej akadémie vied a umení," zdôraznil rečník. "Za 21 rokov svojej činnosti sa akadémia stala prestížnou učenou spoločnosťou, ktorá prispieva k pokroku vo vede, v umeniach, a šíri myšlienky tolerancie, humanizmu a európskej integrácie." Prezident SR vyzdvihol predovšetkým rozhodujúcu úlohu prof. Ungera pri vytvorení siete stredo- a východoeurópskych akadémií vied, ako aj skutočnosť, že pod vedením EAVU sa koordinuje spoločný postup v oblasti vedy a výskumu pri formovaní európskej vednej politiky, vrátane jej podpory.

Na záver svojho vystúpenia na znak ocenenie zásluh o rozvoj vedy a osobného prínosu pre rozvoj vedy, umenia, zdravotníctva a spolupráce so Slovenskom v týchto oblastiach vedúci Kancelárie prezidenta SR v mene prezidenta Ivana Gašparoviča odovzdal prof. Felixovi Ungerovi vysoké štátne vyznamenanie Medailu prezidenta SR. Prezident medailou oceňuje významné zásluhy o zriadenie a správu štátu a o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky, hospodárstva SR, územnej samosprávy, školstva, kultúry a v ďalších oblastiach. Mimochodom, prof. Felix Unger je jej prvým držiteľom...

Prof. Milan Čič za búrlivého potlesku prítomných zablahoželal aj dvom čerstvým sedemdesiatnikom – dlhoročnému predsedovi SAV, viceprezidentovi EAVU prof. Štefanovi Lubymu a organizátorovi konferencie, prezidentovi nadácie nesúcej jeho meno, prof. Štefanovi Kassayovi k ich jubileu a zaželal im veľa zdravia aj úspechov v ďalšej práci.

V ďalšej časti rokovania sa k účastníkom prihovoril predseda SAV prof. Jaromír Pastorek, ktorý ocenil záslužnú prácu organizátorov konferencie na budovaní poznania v takejto dôležitej oblasti a privítal jej účastníkov na pôde Slovenskej akadémie vied. "Na prvý pohľad sa môže zdať, že téma tolerancie je v slovenskej spoločnosti pertraktovaná a rozdiskutovaná zo všetkých aspektov," pripomenul predseda SAV. "Tento názor je mylný a naša spoločnosť má v tejto oblasti čo doháňať." Zdôraznil, že v Slovenskej akadémii vied sa otázkam tolerancie venujú vedci z rozličných vedných odborov – právnici, ekonómovia, sociológovia, psychológovia – a dodal, že na pracoviskách Akadémie ide aj o etiku a morálku vo vedeckej práci, bez ktorých nemožno napredovať ani v živote, ani vo vede. Úsilím slovenských vedcov je svoje vedecké výsledky uplatniť v praxi a predovšetkým na prospech našich občanov. Tu opäť narážame na problém tolerancie – tolerancie spoločnosti a jej vedenia, ktorému musíme čím ďalej viac dokazovať, že slovenskí vedci nestoja iba s otvorenou rukou, ako sa to neraz deklaruje, ale že spoločnosti predovšetkým mnohé ponúkajú. Výsledky slovenských vedcov – vedecké výstupy, počet citácií, publikačná činnosť hovoria jasnou rečou v prospech slovenskej vedy, ktorá v mnohých oboroch rezonuje aj v zahraničí.

Na záver svojho vystúpenia predseda SAV vysoko ocenil dlhoročný prístup prezidenta Európskej akadémie vied a umení prof. Felixa Ungera k Slovenskej akadémii vied a jeho osobný zástoj a aktivity, ktoré v jej prospech vykonal a vykonáva, rovnako aj dlhoročnú aktívnu činnosť v Európskej akadémii vied a umení bývalého predsedu SAV prof. Štefana Lubyho, bývalého podpredsedu SAV prof. Jána Slezáka i ostatných zástupcov SAV. "Nechcem predbiehať odborné vystúpenia, chcem iba konštatovať, že z pozície predsedu SAV som na slovenských vedcov – členov Európskej akadémie vied a umení - právom pyšný, lebo ich výsledky či už v oblasti medicíny a zdravia, alebo v oblasti ekológie, biodiverzity a ochrany krajiny, ale aj mnohé ďalšie, sú markantné a rezonujú vo svete," zdôraznil prof. Jaromír Pastorek na záver svojho vystúpenia. K účastníkom sa prihovoril a pracovnú časť konferencie otvoril aj prezident EAVU prof. Felix Unger.

Program pokračoval odbornými prednáškami na tému tolerancie z rôznych pohľadov – s prednáškami vystúpili rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Anton Čižmár, prof. Štefan Luby, doc. Daniela Ostatníková z Lekárskej fakulty UK, prof. Štefan Kassay (pre hlasovú indispozíciu ho zastúpil prof. Ján Slezák), prof. Milan Čič (pre iné povinnosti ho zastúpila Martina Lubyová z Prognostického ústavu SAV), rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Tadeusz Zasępa, akademik Chorvátskej akadémie vied a umení prof. Ivo Šlaus a ďalší účastníci.