Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Jose Oberholzer (vľavo) preberá ocenenie od doc. Alberta Breiera.

Plaketa Jána Jessenia prof. Jose Oberholzerovi

18. 5. 2011 | videné 2076-krát
Na stretnutí predstaviteľov SAV s predstaviteľmi nadácie Washington Square Health Foundation 12. mája prevzal plaketu Jána Jessenia prof. Jose Oberholzer.

Na stretnutí v zasadačke Predsedníctva SAV v Bratislave sa zúčastnili podpredsedovia SAV doc. Albert Breier, prof. Daniela Ježová, člen Predsedníctva SAV doc. Ladislav Petruš a zástupca riešiteľov Projektu Chicago Diabetes Project (CDP) zo Slovenska, riaditeľ Ústavu polymérov SAV Igor Lacík.

Predstavitelia nadácie Washington Square Health Foundation (WSHF) prezident nadácie William N. Werner, výkonný riaditeľ Howard Nochumson, programová riaditeľka Catherine Baginski, vedúci projektu CDP prof. Jose Oberholzer, zástupca riešiteľov zo Švajčiarska prof. David Hunkeler, zástupca riešiteľov z Austrálie prof. Bernie Tuch, zástupca riešiteľov z Nórska prof. Gudmund Skjak-Braek informovali predstaviteľov SAV o projekte, na riešení ktorého sa podieľa aj Ústav polymérov SAV. Cieľom projektu je zabezpečiť pre diabetických pacientov kontinuálnu kontrolu hladiny cukru v krvi pomocou transplantovaných funkčných pankreatických ostrovčekov, ktoré po transplantácii produkujú inzulín a fungujú ako vlastný pankreas.

Laudácie na prof. Jose Oberholzera predniesla prof. Daniela Ježová. O. i. povedala, že profesor Oberholzer má svoje korene v Zürichu vo Švajčiarsku. Lekárske vzdelanie získal na univerzite v Ženeve vo Švajčiarsku, rovnako ako na University of Alberta v Edmontone v Kanade. Obe inštitúcie sú medzi poprednými strediskami výskumu cukrovky na svete. Boj proti tejto chorobe sa stal jedným z hlavných smerov profesionálnej kariéry profesora Oberholzera. Ďalej povedala, že profesor José Oberholzer je známy svojou hlbokou oddanosťou vo všetkých jeho činnostiach. Tí, ktorí majú česť s ním pracovať, ale tiež bežať maratón, hrať na gitaru alebo ochutnať vína, nájdu v profesorovi Oberholzerovi silnú osobnosť so schopnosťou motivovať a posunúť veci dopredu. Toto robí aj spoluprácu Slovenskej akadémie vied s profesorom Oberholzerom v rámci projektu Chicago Diabetes Projekt veľmi nádejnou, že projekt bude dokončený (text laudácie nájdete v prílohách).

Významné ocenenie odovzdal prof. Jose Oberholzerovi podpredseda SAV doc. Albert Breier.

Prijatie predstaviteľmi SAV bolo súčasťou programu pracovného stretnutia projektu Chicago Diabetes Project http://www.thechicagodiabetesproject.org, ktoré sa v Bratislave uskutočnilo 11. až 15. mája 2011. Počas týchto piatich dní sa stretli významní odborníci pracujúci na liečbe cukrovky z pracovísk v USA, Európe a Austrálii pod vedením prof. Jose Oberholzera z University of Illinois (UIC), Chicago, USA a lokálneho organizátora Igora Lacíka, riaditeľa Ústavu polymérov SAV.

Ako vyplynulo z rokovania, projekt je zameraný na prekonanie dvoch hlavných prekážok v transplantácii pankreatických ostrovčekov. Prvou je nájsť „nelimitovaný“ zdroj pankreatických ostrovčekov pre transplantáciu a druhou je ochrániť transplantované ostrovčeky pred zničením imunitným systémom obalením (enkapsuláciou) v polymérnej membráne. Ústav polymérov SAV pozvali do Chicago Diabetes Project v roku 2006 s expertízou týkajúcou sa vývoja polymérnych mikrokapsúl a procesu mikroenkapsulácie.

V súčasnosti, ako zdôraznil Igor Lacík, v ústave v rámci projektu pracujú na identifikácii materiálu, ktorý bude nielen vhodný pre funkčnú enkapsuláciu ostrovčekov, ale aj bude bezpečný na transplantáciu do ľudského organizmu z pohľadu minimálnej stimulácie imunitného systému. Stretnutie projektu v Bratislave znamená poctu a významný prejav ocenenia práce enkapsulačnej skupiny Ústavu polymérov SAV na tomto projekte. Vzhľadom na dlhodobú spoluprácu Ústavu polymérov SAV na tomto významnom projekte a zároveň za prínos prof. Jose Oberholzera k lekárskym vedám, predsedníctvo SAV na návrh predsedu II. oddelenia SAV udelilo prof. Oberholzerovi Čestnú plaketu Jána Jessenia za zásluhy v lekárskych vedách.

Chicago Diabetes Project vznikol v roku 2005 pod vedením prof. Jose Oberholzerom z UIC Chicago a podporila ho nadácia Washington Square Health Foundation. Tento globálny projekt s účasťou pracovísk z troch kontinentov je zameraný na poskytnutie funkčnej liečby cukrovky.