Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Štefanovi Lubymu (vpravo) blahoželá súčasný predseda SAV prof. Jaromír Pastorek.

Pripomenuli sme si sedemdesiatku prof. Štefana Lubyho

16. 5. 2011 | videné 2170-krát
Vo štvrtok 12. mája v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa stretli priatelia, súčasní aj bývalí spolupracovníci a priaznivci dlhoročného predsedu SAV na slávnosti venovanej jeho sedemdesiatke.

Dlhoročný spolupracovník jubilanta v Predsedníctve SAV prof. Ján Slezák privítal na slávnosti vedúceho Kancelárie prezidenta SR prof. Milana Čiča, ordinára rímskokatolíckeho vojenského ordinariátu SR biskupa Františka Rábeka, primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a ďalších významných hostí. Medzi nimi nechýbal predseda SAV prof. Jaromír Pastorek s manželkou, predsedníčka Snemu SAV Dagmar Podmaková, podpredsedovia a členovia Predsedníctva SAV a Snemu SAV, ako čestný hosť fyzik prof. Ulrich Heinzmann z nemeckej Univerzity v Bielefelde, ktorému SAV pred dvoma rokmi udelila čestný doktorát. Prof. Slezák medzi ďalšími privítal prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie prof. Libora Vozára s manželkou, predsedu Rady vysokých škôl SR prof. Viktora Smieška s manželkou, rektorov viacerých slovenských univerzít, medzi nimi aj bývalého predsedu SAV prof. Branislava Lichardusa a ďalších akademických funkcionárov. Z ďalších známych tvárí sme na podujatí privítali bývalého predsedu SNR a poslanca NR SR, zanieteného priaznivca SAV Františka Mikloška s manželkou a ďalšie významné osobnosti slovenskej spoločenskej scény. Samozrejme, poblahoželať dlhoročnému predsedovi SAV a významnému vedcovi prišli aj riaditelia ústavov SAV, vedecké osobnosti z Akadémie, aj rodinní príslušníci.

Ako v laudácii na počesť jubilanta pripomenul prof. Ján Slezák, prof. Ing. Štefan Luby, DrSc., viacnásobný Dr. h. c. (*6. 5. 1941), vedúci vedecký pracovník SAV, dlhoročný predseda SAV a podpredseda Európskej akadémie vied a umení so sídlom v Salzburgu sa po celý produktívny život venoval vedeckej práci v oblastiach fyziky a elektroniky so zameraním na tenké vrstvy rozličných materiálov, supravodivosť, magnetorezistencia, nanotechnológie a femtosekundové laserové mikrotvarovanie mriežok pre rtg. optiku. Z tejto problematiky má bohatú publikačnú činnosť s dobrou medzinárodnou odozvou. Má bohatú i pedagogickú činnosť, je známy ako riešiteľ mnohých medzinárodných projektov. Na niektorých opakovane pracoval v zahraničí, prakticky po celom svete. To však nevyčerpalo jeho kapacitu a verejnosti je známy ako manažér a organizátor vedy, najprv ako riaditeľ Fyzikálneho ústavu SAV, a neskôr ako dlhoročný predseda Slovenskej akadémie vied. Pätnásť rokov svojim prezieravým vedením a diplomatickým jednaním previedol úspešnú slovenskú vedeckú inštitúciu úskaliami znižovania rozpočtu a tlakov až likvidačných snažení niektorých nezorientovaných, ale reformne naladených nezrelých politikov.

Laudátor konštatoval, že prof. Štefan Luby je autorom viacerých publikácií aj v oblasti literatúry faktu. Medzi jeho záľuby patrilo cestovanie, poznávanie histórie rôznych zemí a miest, ale aj vážna hudba. Počas svojho života reprezentoval a stále reprezentuje SAV a SR v rozličných medzinárodných komitétoch, vedeckých spoločnostiach, domácich a zahraničných výboroch. V poslednom období bol senátorom a od minulého roku podpredsedom Európskej akadémie vied a umení so sídlom v Salzburgu. Jeho aktívna vedecká, spoločenská a organizačná práca bola mnohokrát ohodnotená najvyššími akademickými i univerzitnými vyznamenaniami doma i v zahraničí, najvyššou poctou je štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy, ktorý mu udelil prezident SR.

K dobrej nálade na podujatí, sebe vlastným spôsobom, prispel aj sám jubilant, prof. Štefan Luby, svojou úsmevne ladenou úvahou na tému "Ako súvisí rozpočet slovenskej vedy s obehom planéty Saturn okolo Slnka". Našťastie, bývalý predseda SAV nie je vyznávačom astrológie, ale dobrého humoru, takže jeho predpovede, kedy na Slovensku pochopíme význam vedy, výskumu a vzdelávania, nebolo treba brať vážne. Ak by však náhodou tak bolo, zlepšenia by sme sa mali dočkať okolo roku 2018 - musíme vraj vydržať...

V rámci slávnostného koncertu na počesť jubilanta vystúpili operní sólisti SND a žiaci prof. Magdalény Blahušiakovej z VŠMU s áriami z klasických opier – Jana Bernátová, Katarína Sroková, Ľudovít Ludha, Blanka Jílková a Ľubomír Popík. Na klavíri ich sprevádzal Ján Salaj, podujatie moderovala Izabela Pažítková.