Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Za prof. Kiyoshi Hirao ocenenie prevzal jeho spolupracovník prof. Tatsuki Ohji (vpravo). Plaketu mu odovzdáva podpredseda SAV doc. Albert Breier, ceľkom vľavo laudátor doc. Ladislav Petruš.

Stodolova plaketa pre prof. Kiyoshi Hirao

11. 5. 2011 | videné 1203-krát
V pondelok 9. mája v rámci medzinárodného workshopu o keramických materiáloch v Smoleniciach ocenili významného japonského vedca v tomto odbore.

Workshop sa ukutočnil v dňoch 9. až 12. mája v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach pod názvom Engineering Ceramics 2011 – From materials to systems, zúčasnilo sa na ňom 85 odborníkov, z toho 75 zo zahraničia - z USA, Japonska, Číny, Kórei, Afriky a vyspelých európskych krajín. Od roku 1989 ide už o siedme takéto podujatie, ktoré organizuje Ústav anorganickej chémie SAV. Workshop si už získal medzinárodné renomé a je vyhľadávaným podujatím o pokročilých keramických materiáloch nielen účastníkmi z akademického prostredia, ale aj predstaviteľmi priemyslu. Vybrané prednášky budú publikované ako špeciálne číslo prestížneho časopisu Journal of the European Ceramics Society, ktorý má v súčasnosti najvyšší impakt faktor v tejto oblasti na svete.

Na úvod podujatia podpredseda SAV doc. Albert Breier odovzdal vysoké ocenenie Slovenskej akadémie vied – Čestnú plaketu Aurela Stodolu SAV za zásluhy v technických vedách pre prof. Dr. Kiyoski Hirao z National Institute of Advanced Industrial Science & Technology (AIST) v japonskej Nagoji. Žiaľ, z vážnych dôvodov sa laureát na podujatí nemohol zúčastniť, ocenenie pre neho prevzal jeho spolupracovník prof. Dr. Tatsuki Ohji.

Ako v laudácii na počesť oceneného zdôraznil člen Predsedníctva SAV doc. Ladislav Petruš, profesor Kiyoshi Hirao je významnou vedeckou osobnosťou v oblasti výskumu a vývoja neoxidových keramických materiálov. Jeho najvýznamnejším príspevkom k rozvoju vedy bol výskum a vývoj materiálov s anizoptropnými vlastnosťami, ktoré dosiahol očkovaním východiskových zmesí zárodkami beta-modifikácie nitridu kremičitého a ich uvedomelou orientáciou za pomoci metód tape casting, alebo extrúziou. Tieto materiály dosahovali mimoriadne vlastnosti a boli testované v najvýznamnejších laboratóriách na svete, napr. v americkom Oak Ridge National Laboratory (ďalšie podrobnosti na záver pod čiarou) .

V rámci slávnostnej časti workshopu odznela aj prednáška prof. Tatsuki Ohji venovaná výskumu, vývoju a návrhu prípravy keramických materiálov na báze nitridu kremičitého s extrémne vysokou tepelnou vodivosťou pre aplikácie v elektrotechnike. Okrem originálneho spôsobu prípravy keramiky s tepelnou vodivosťou vyššou ako 140 W/m·K, prednášateľ predstavil návrh prípravy takýchto materiálov cenovo efektívnym spôsobom vhodným na prípravu substrátov pre výkonové integrované obvody, čím naplnil aj podtitulok workshopu od materiálov ku komponentom vhodným na priemyselné využitie. Bohatá diskusia po prednáške potvrdila jej originálnosť a význam pre keramickú komunitu.


Podrobnejšie informácie z laudácie na počesť prof. Kiyoshi Hirao

Ďalším významným úspechom kolektívu vedeného prof. Hiraom bol vývoj keramických materiálov s vysokou tepelnou vodivosťou dopovaných ternárnymi nitridmi. Na tomto výskume sa podieľal aj doc. Zoltán Lenčéš z ÚACh SAV. V súčasnej dobe sa profesor Hirao venuje príprave lumniscenčných materiálov na báze ternárnych nitridov dopovaných európiom. Tieto materiály majú veľký aplikačný potenciál pri výrobe nízkoenergetických zdrojov svetla.

Profesor Hirao spolupracuje s Ústavom anorganickej chémie SAV od roku 1996, hoci predbežné kontakty boli vytvorené už v roku 1993. Na konferencii Silicon Nitride 93 ponúkol profesor Hirao spoluprácu Oddeleniu keramiky v oblasti neoxidovej keramiky. Takto vznikol prvý spoločný projekt medzi ÚACh SAV a AIST na výskum a vývoj vrstevnatých keramických materiálov. Významným výsledkom tohto projektu bola myšlienka návrhu materiálu so samodetekčnou schopnosťou. Túto myšlienku na Ústav anorganickej chémie SAV realizoval, úspech prvého projektu dal základ na ďalšiu intenzívnu spoluprácu, ktorá vyústila aj do viacerých spoločných projektov. Projekt pod názvom Processing and properties of Si-based ternary nitrides as sintering additives and phosphors bol realizovaný v rámci spolupráce SAV s Japan Society for the Promotion of Science (JSPS). Spolupráca Ústavu anorganickej chémie a National Inštitúte of Advanced Industriai Science & Technology vyústila do množstva spoločných publikácií a niekoľkých patentov.

Profesor Hirao je autorom, resp. spoluautorom viac ako 120 karentovaných publikácií v renomovaných časopisoch, predniesol viac ako 40 vyžiadaných prednášok na významných svetových podujatiach, je spoluautorom 38 schválených patentov, viac ako 10 podaných patentov a jeho H-index dosahuje hodnotu 24.

Vzhľadom na úzku spoluprácu a zásluhy v oblasti materiálového výskumu keramických kompozitov, ako aj podporu rozvoja materiálového výskumu na Slovensku mu Predsedníctvo SAV na návrh Vedeckej rady Ústavu anorganickej chémie SAV udelilo Čestnú plaketu Aurela Stodolu SAV za zásluhy v technických vedách.