Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek počas svojho vystúpenia.

Snem schválil správu o činnosti SAV v minulom roku

5. 5. 2011 | videné 1619-krát
Na jarnom rokovaní Snemu SAV v utorok 3. mája v bratislavskej Aule SAV prerokovali aj Záverečný účet SAV za rok 2010 a zaoberali sa budúcnosťou areálu na Patrónke.

Na rokovaní sa zúčastnili aj členovia Predsedníctva SAV na čele s jej predsedom prof. Jaromírom Pastorekom, ktorý na úvod informoval o aktuálnej situácii v SAV v súvislosti s pripravovanými krokmi realizácie zámeru transformácie. Vzhľadom na krátky časový odstup od mimoriadneho zasadania snemu, na ktorom bol schválený zámer transformácie, celý projekt je zatiaľ v informačnej fáze vo vzťahu k decíznej sfére.

V ďalšej časti rokovania predseda SAV stručne priblížil Výročnú správu o činnosti Slovenskej akadémie vied za rok 2010. Pripomenul, že uplynulý rok bol do istej miery výnimočný, čo vyplývalo zo zámeru vlády SR znížiť financovanie slovenskej vedy a výskumu, ale vyznačoval sa aj úsilím zabezpečiť stabilné financovanie vedy na Slovensku. Napriek týmto problémom organizácie SAV dosiahli viacero domácich aj zahraničných vedeckých úspechov. Čiastočné krátenie rozpočtu prinútilo Akadémiu zefektívniť financovanie výskumu a vývoja, pričom nebolo možné upustiť od aktivít smerujúcich ku kvalite výstupov organizácií SAV. Rozhodujúcou úlohou bolo úspešné získavanie projektov a realizácia výziev v programoch zo štrukturálnych fondov EÚ. Organizácie SAV sa zapojili do všetkých výziev vyhlásených APVV. Za obzvlášť úspešné projekty prof. Pastorek označil projekt Európske dimenzie umeleckej kultúry Slovenska a vytvorenie Centra excelentnosti pre glykomiku. Pracovalo 12 centier excelentnosti, sedem koncom roka ukončilo činnosť. V súčasnosti funguje 6 centier excelentnosti SAV, v ďalších 12-tich sú organizácie SAV partnermi.

Za úspešnú pokladá predseda SAV predovšetkým edičnú a vydavateľskú činnosť. V domácich vydavateľstvách vyšlo 145 vedeckých monografií, ďalšie 4 boli z plánu ešte na rok 2009. V zahraničných vydavateľstvách 29 monografií, a jedna z predchádzajúceho roka. V domácich vydavateľstvách vyšlo 46 odborných publikácií a učebníc, a dve z minulého roka, v zahraničných vydavateľstvách 6 takýchto publikácií. Oproti predchádzajúcemu roku je to vzostup približne o desatinu... Takmer rovnakým tempom vzrástol aj počet citácií pracovníkov SAV registrovaných vo WOS, keď vlani dosiahol hodnotu 17 361 citácií, čo svedčí o kvalite publikácií. Potešiteľný je aj nárast publikácií evidovaných v databáze Carent Contents – ich počet presiahol hodnotu 1550, čo je takmer o 300 prác viac ako v predchádzajúcom roku, zároveň to znamená mimoriadne vysoký podiel na produkcii celého Slovenska, ktorý vysoko prekračuje podiel vedeckých pracovníkov SAV na celoslovenskom počte.

V ďalšej časti svojho vystúpenia za potešiteľnú skutočnosť predseda SAV označil postupný rast počtu vedeckých pracovníkov v SAV, hoci celkový počet pracovníkov dokonca mierne klesá, teda podiel vedeckých pracovníkov sa zvyšuje. V minulom roku pracovníci SAV prihlásili na patentové konanie 10 vynálezov, na Slovensku im boli udelené 4 patenty a zapísané do registra boli 2 úžitkové vzory. Silnou stránkou SAV je aj medzinárodná vedecká spolupráca, vedecké tímy SAV riešili ešte 26 programov 6. RP EÚ a ďalších 53 programov 7. RP EÚ, ako aj viacero projektov iných významných medzinárodných programov.

Samozrejme, SAV vyvíja aj ďalšie aktivity – pokračuje v úsilí o začlenenie Slovenska do medzinárodných vládnych vedeckých zoskupení a laboratórií, podporuje mobilitu výskumníkov, rozvíja členstvo SAV v mimovládnych vedeckých organizáciách, podporuje účasť na medzinárodných vedeckých podujatiach v zahraničí, organizuje medzinárodné vedecké konferencie u nás.

Na záver svojho vystúpenia prof. Jaromír Pastorek s trpkosťou konštatoval, že financovanie vedy a výskumu na úrovni 0,48 % HDP radí Slovensko na jedno z posledných miest v Európskej únii. Následne definoval priority SAV na rok 2011, ktorými sú hľadanie optimálnych foriem financovanie vedy a výskumu, zvýšenie efektívnosti grantového systému, prestavba ekonomického modelu akadémie pri zachovaní doterajšej výskumnej bázy, posilnenie spoločenského postavenia vedcov, lepšie uplatnenie vedeckých poznatkov v inovačných aktivitách hospodárskej praxe a prispievanie k zvýrazneniu postavenia Slovenska v EÚ.

Rokovanie pokračovalo vystúpením podpredsedníčky SAV Viery Rosovej, ktorá informovala o záverečnom účte SAV za rok 2010, či presnejšie, priblížila Správu o hospodárení kapitoly SAV v roku 2010.

Oba predložené dokumenty v ďalšej časti zasadania Snem SAV schválil.

Snem sa oboznámil aj so situáciou v prípravách na pravidelné hodnotenie vedeckých organizácií SAV – o tejto téme prítomných informoval vedecký sekretár SAV doc. Fedor Gömöry. Podrobne rozobral súčasné návrhy a podnety, ktoré by mali prispieť k vyššej kvalite hodnotenia, vrátane niektorých zahraničných, najmä britských skúseností. Na záver však konštatoval, že zatiaľ sa nepodarilo dohodnúť, aby sa už v budúcom roku hodnotili vedecké organizácie na Slovensku podľa spoločného systému a kritérií, možností ďalšieho postupu SAV je teda viacero. Snem túto informáciu vzal na vedomie.

Na jarnom zasadaní snemu odznela prednáška Ing. arch. Ľubomíra Klauča (AUREX, s.r.o.) spojená s obrazovou prezentáciou na tému Urbanistický audit ako nástroj strategického využitia územia areálu SAV na bratislavskej Patrónke. Jej cieľom bolo oboznámiť snem s možnosťami budúceho cieľavedomého rozvoja a udržiavania tohto areálu, bez nekoncepčných improvizácií a pochybení, v súlade s potrebami SAV a jej pracovníkov.