Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Koordinátori Priority 7  Dunajskej stratégie (zľava) Miroslav Veskovič a Ľubomír Falťan.

Ľubomír Falťan rokoval o Dunajskej stratégii

5. 5. 2011 | videné 1137-krát
V súvislosti s poverením Slovenska a SAV koordinačnou funkciou so Srbskom pre Prioritu 7 v rámci Dunajskej stratégie, bolo v Bratislave 3. a 4. mája stretnutie koordinátorov za túto prioritu.

Za slovenskú stranu je koordinátorom podpredseda SAV pre spoločenské a humanitné vedy a vedy o umení Ľubomír Falťan a zo strany srbskej je touto funkciou poverený rektor Univerzity v Novom Sade Miroslav Veskovič. Priorita 7 Dunajskej stratégie je zameraná na rozvoj vedomostnej spoločnosti, výskum, vzdelávanie, inovácie a informačno-komunikačné technológie.

Druhý deň rokovania bolo aj stretnutie oboch koordinátorov pre Prioritu 7 Dunajskej stratégie s riaditeľom sekcie Európskej politiky a vedomostnej spoločnosti Úradu vlády SR Ladislavom Šimkom, na ktorom ho poinformovali o priebehu bratislavského rokovania. Stretnutie bolo na pôde Predsedníctva SAV.

Do Dunajskej stratégie je zahrnutých 14 krajín strednej Európy a Balkánu. Cieľom stretnutia okrem nadviazania priamych osobných kontaktov bolo objasniť si vnímanie tejto iniciatívy Európskej únie (dohodnutej s vládami zahrnutými do Dunajského regiónu) zo strany oboch koordinátorov, vrátane tých jej stránok, ktoré by mali byť predmetom ďalšej diskusie so zodpovednými predstaviteľmi DG Regio.

Koordinátori sa mali dohodnúť na spôsobe spoločného fungovania na poste koordinátorov tejto priority, Ide o rozdelenie gestorovania oblastí spadajúcich pod Prioritu 7 – vychádzalo sa z určitej blízkosti predpokladaných projektových aktivít k odbornej profilácii oboch koordinátorov (M. Veskovič – nukleárny fyzik, Ľ. Falťan – sociológ). Dohodnúť sa na spôsoboch komunikácie medzi koordinátormi, úzkej vzájomnej informovanosti a spoločných komunikačných postupoch voči tretím subjektom v rámci Priority a dohoda o vytvorení web-portálu, ktorého správcom bude srbská strana. Počas rozhovorov sa dosiahla obojstranná zhoda v názore na potrebu dobudovania technicko-personálnej podpory pre výkon funkcie koordinátorov, a to v súlade s odporúčaniami DG Regio a doterajšími skúsenosťami s fungovaním obdobnej iniciatívy odštartovanej skôr – Baltická stratégia a dohodlo sa čo najskôr skompletizovať zoznam osôb – národných koordinátorov - pre Prioritu 7,

Koordinátori prerokovali a dohodli aj najbližšie operatívne postupy v rámci vlastných krajín koordinátorov – oslovenie relevantné subjekty, ktoré spravujú finančné zdroje vzťahujúce sa na vedu a výskum (vláda a príslušné ministerstvá), príslušné parlamentné výbory, ako aj subjekty, ktoré reprezentujú koordinujúce krajiny v EÚ (europoslanci, reprezentácie krajín, resp. ich regiónov pri EÚ, atď.), s cieľom vytvorenia čo najpriaznivejšej klímy pre podporu presadzovania cieľov a programových krokov Dunajskej stratégie.

Prerokovali aj ďalšie operatívne kroky. Napríklad na konferencii v Gödölö (Maďarsko) k Dunajskej stratégii (spoločné pracovné stretnutie s predstaviteľmi DG Regio 8. – 10. mája 2011), ďalej účasť na pracovnej konferencii k Dunajskej stratégii v macedónskom Ohride, kde budú aj zástupcovia EÚ (26. – 27. mája 2011), úvodný „kick off meeting“ v Novom Sade (Srbsko) za účasti koordinátorov Priority 7 za jednotlivé krajiny (2. júna 2011), ďalší harmonogram aktivít v rámci Priority 7 rozpracujú po konzultačných stretnutiach s predstaviteľmi DG Regio zodpovedných za Dunajskú stratégiu a prípadne DG Research.