Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Veľvyslanec Igor Slobodník počas rokovania.

Črtá sa prielom v spolupráci s Nemeckom

4. 5. 2011 | videné 1650-krát
V pondelok 2. mája Slovenskú akadémiu vied navštívil mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Spolkovej republike Nemecko Igor Slobodník.

Na rokovaní v priestoroch Úradu SAV v Bratislave sa zúčastnili podpredsedovia SAV Eva Majková a Juraj Lapin, vedecký sekretár SAV doc. Fedor Gömöry, predseda Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity SOVVA Stanislav Sipko, veľvyslanca sprevádzali zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí SR - generálny riaditeľ Sekcie hospodárskej spolupráce a rozvojovej pomoci Alexander Micovčin, riaditelia odborov riadenia ekonomickej diplomacie Tomáš Bičan a Martin Kabáč.

Alexander Micovčin vo svojom úvodnom vystúpení konštatoval, že Ministerstvo zahraničných vecí SR je pripravené na spoluprácu v oblasti rozvoja inovácií, školstva a vedy, vrátane zastupiteľských úradov v zahraničí, s možnosťou využitia ich kontaktov aj zahraničných partnerov.

Na jeho slová nadviazal veľvyslanec v SRN Igor Slobodník - pripomenul, že Nemecko, v ktorom pôsobí, pokladá spolu s USA za mimoriadne významných partnerov v oblasti rozvoja výskumu a inovácií. Zdôraznil, že Slovensko potrebuje konsolidovanú vládnu politiku pre oblasť vedy a výskumu, aj inovácií. Takýto program v súčasnosti ministerstvo školstva pripravuje. Rezort hospodárstva tiež pripravuje zásadný materiál postupu v oblasti inovácií na najbližšie roky. Tretím procesom, ktorý k týmto cieľom smeruje je aj proces vlastnej transformácie SAV. Toto všetko by malo viesť k tomu, aby do jesene 2011 bolo možné predstaviť Slovensko ako krajinu, ktorá má koncepciu svojho rozvoja definovanú.

Igor Slobodník zdôraznil, že rád by inicioval niekoľko projektov rozvoja spolupráce s Nemeckom, pri ktorých potrebuje spoluprácu zo strany SAV. Prvým projektom je príprava inovačného investičného slovensko-nemeckého fóra, na ktorom by Slovensko mohlo predstaviť svoj potenciál vo vybraných oblastiach a ponúknuť ho na vzájomnú spoluprácu, ale aj na inovačné projekty pre nemecké malé a stredné podniky v slovenskom prostredí. Druhým zámerom je založenie pobočky nemeckej Fraunhofer-Gesellschaft (čo je spoločnosť pre podporu aplikovaného výskumu so sídlom v Mníchove) na Slovensku – podľa veľvyslanca práve tento inštitút zohráva v Nemecku významnú rolu pri komercionalizácii vedeckovýskumných výsledkov, keďže umožňuje transfer medzi vedeckovýskumným sektorom a priemyslom. Tretím projektom je projekt spoločného okrúhleho stola k elektromobilite, ktorý by sa mal uskutočniť v polovici budúceho mesiaca a mohol by iniciovať budúcu spoluprácu v tejto oblasti. Ďalšou, zatiaľ výhľadovou možnosťou, je príprava študijných pobytov v Nemecka, kde by sa naši odborníci oboznámili s nemeckým prístupom a metódami zavádzania výsledkov vedy a výskumu do priemyselnej praxe. Igor Slobodník podčiarkol, že je ochotný na takýchto zámeroch z pohľadu jeho funkcie zásadne spolupracovať.

V ďalšej časti rokovania zástupcovia SAV privítali iniciatívu ministerstva zahraničných vecí aj slovenského veľvyslanca v SRN a v pomerne obsiahlej diskusii konkretizovali možnosti realizácie navrhnutých projektov. Samozrejme, ide o zámery širšieho významu, na ktorých musia spolupracovať nielen ďalšie vedeckovýskumné a vzdelávacie inštitúcie, ale aj viaceré zainteresované rezorty.