Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Ako oklamať imunitný systém

8. 3. 2011 | videné 1158-krát
Polymérne materiály zásadným spôsobom ovplyvňujú život ľudskej spoločnosti v najrôznejších typoch aplikácií - v tejto téme sa budeme zaoberať využitím polymérnych materiálov v liečbe cukrovky.

Tieto materiály sa dnes využívajú v širokom spektre oblastí ľudskej činnosti - od kozmického výskumu cez automobilový, farmaceutický, potravinársky až po biomateriály implantovateľné do ľudského organizmu.

Spektrum vedy je cyklus televíznych dokumentov o práci a úspechoch slovenských vedcov, o ich mimoriadnych objavoch.
Vznikol v spolupráci Slovenskej akadémie vied, Centra vedecko-technických informácií SR a Slovenskej televízie.
Spektrum objavov a vynálezov slovenských vedcov vysiela Slovenská televízia každú stredu na druhom programe.

Vysielanie Ligy majstrov na druhom programe si vyžiadalo mimoriadnu úpravu vysielacích časov v mesiaci marec.


Ako oklamať imunitný systém

Vysielanie: 10. marca 2011 / 13.40h R / STV 2


U diabetických pacientov s cukrovkou typu I pankreas neprodukuje hormón inzulín, ktorého prostredníctvom sa cukor ako zdroj energie dostáva z krvi do buniek organizmu. Preto v súčasnosti si diabetici musia spravidla niekoľkokrát denne "pichať" inzulín, aby sa zabezpečila hladina cukru v krvi blízka hodnotám zdravého človeka. Docieliť tento stav však nie jednoduché a diabetici sú vystavení zdravotným následkom súvisiacimi s hyper- a hypoglykémiou, čo je spojené so zníženou kvalitou života týchto pacientov.

Ideálnym riešením sa javí transplantácia funkčných pankreatických buniek (pankreatických ostrovčekov), ktoré sú schopné produkovať inzulín podľa okamžitej hladiny cukru v ich okolí. Na mnohých pracoviskách vo svete je takáto terapia cukrovky už aplikovaná (od r. 2000, známa ako Edmonton protocol), avšak je spojená s nutnosťou podávať imunosupresívne látky. Tieto zabraňujú imunitnému systému, aby zničil transplantované ostrovčeky ako cudzorodé bunky. Aplikácia imunosupresív má všeobecne negatívne účinky na organizmus a preto sa hľadajú spôsoby ako sa vyhnúť nutnosti ich podávania.
Jednou z možností je "zneviditeľnenie" pankreatických ostrovčekov ich schovaním za polopriepustnou membránou napríklad vo forme polymérnych mikrokapsúl.

Ústav polymérov SAV sa dlhodobo venuje príprave polymérnych mikrokapsúl pre imunitnú ochranu transplantovaných pankreatických ostrovčekov. Enkapsuláciou sa zabezpečí ich dlhodobá funkčnosť po transplantácii, t.j. kontinuálna kontrola hladiny cukru v krvi, bez nutnosti podávať imunosupresíva. Významným výstupom našich aktivít bolo pozvanie do Chicago Diabetes Projektu (www.chicagodiabetesproject.org), ktorého cieľom je v poskytnúť funkčnú terapiu diabetickým pacientom aj enkapsulovanými pankreatickými ostrovčekmi. Mikrokapsule boli testované na pracovisku v University of Illinois v Chicagu v predklinických testoch na rôznych zvieracích modeloch. V súčasnosti sa definujú vhodné mikrokapsule, ktoré po transplantácii neaktivujú imunitný system ľudského organizmu, aby takáto terapia predstavovala bezpečný spôsob "dávkovania inzulínu" pre pacienta.

Garant:
Ing. Igor Lacík, DrSc., riaditeľ Ústavu polymérov SAV

Pripravila S. Klamová