Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Margita Klobušická a Ján Sedlák počas konferencie.

Probiotiká ako nádej pre onkologických pacientov

8. 3. 2011 | videné 2112-krát
V rámci Dňa výskumu rakoviny bola 7. marca v Ústave experimentálnej onkológie SAV v Bratislave konferencia Probiotiká v onkológii, ktorá nadviazala na podujatie Výskum pre život.

Organizátormi konferencie boli Nadácia Výskum rakoviny a Ústav experimentálnej onkológie SAV. Ako na úvod konferencie povedal riaditeľ Ústavu experimentálnej onklógie SAV Ján Sedlák, ústav je experimentálne pracovisko, ktoré sa zaoberá od samého začiatku komplexným výskumom príčin, vedúcich k vzniku nádorov. Dominantným je výskum možností diagnostiky, prevencie a terapie nádorových chorôb na základe nových poznatkov o génoch, ktoré sú príčinou vzniku a rastu nádorových buniek. Poďakoval sa prezidentke Nadácie Výskum rakoviny za spoluprácu, ktorú nadácia prejavuje smerom k ústavu a podporuje kroky prieniku vedeckých poznatkov na verejnosť. Zdôraznil, že spolupráca viacerých odborov pomôže pochopiť fenomén funkcie probiotík v onkológii.

Prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická o. i. povedala, že na tohtoročný Deň výskumu rakoviny zvolili tému probiotík otáznikom v názve: Probiotiká – nádej pre onkológiu? Ide o to, aby si verejnosť uvedomila úlohu probiotík vo výskume. Nadácia vznikla pred 18 rokmi. Jej hlavným cieľom je podporovať a propagovať výskum nádorových ochorení na všetkých úrovniach: základný, translačný a klinický s cieľom využitia výsledkov v medicínskej praxi. Aktivity nadácie prispievajú k tomu, aby sa nádorové ochorenia stali opakovane liečiteľné a aby laická aj odborná verejnosť akceptovala onkologickú vedu a výskum ako neoddeliteľnú súčasť boja proti rakovine.

Nadácia každoročne organizuje celoštátne verejné zbierky na konkrétne ciele, v roku 2003 iniciovala a dodnes je spoluorganizátorom kampane Na kolesách proti rakovine, od roku 2008 je charitatívnym partnerom športovo humanitnej akcie Beh pre život. Tohtoročný program nadácie pokračuje 23. marca slávnostnou akadémiou pri príležitosti 5. výročia zriadenia Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a Ozbrojených zboroch SR pod názvom Bež a bojuj. Prebiehajú prípravy na 4. ročník humanitno-športovej akcie Beh pre život s hlavným organizátorom Nadáciou Tesco. Vyvrcholením prvého polroku aktivít bude benefičný koncert významného symfonického orchestra New England Conservatory – Youth Philharmonic Orchestra (Boston, USA) vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu v nedeľu 19. júna 2011.

Predsedníčka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická na konferencii 7. marca vyhlásila 3. ročník Súťaže mladých onkológov pre stredoškolákov, vysokoškolákov a doktorandov s vyvrcholením 7. marca 2012.

Vedeckým tajomníkom konferencie bol doc. Vladimír Zajac z Ústavu experimentálnej onkológie SAV, oddelenia genetiky nádorových ochorení. V úvodnej prednáške stručne pripomenul 60-ročnú históriu ústavu. Predstavil prierez hlavných oblastí výskumu ústavu, pričom zdôraznil, že vplyvom antibiotík, liekov a drog sa výrazne zmenila naša intestinálna mikroflóra. Počet senzitívnych baktérií klesá, naopak počet rezistentných baktérií sa zvyšuje. Tým sa nezvratne narušila symbióza medzi oboma „kráľovstvami“ v ľudskom organizme. Ide o globálny proces, ktorý nemá geografickú limitáciu. A v tejto situácii prichádzajú probiotiká, ktoré do značnej miery tento proces limitujú. Ich pozitívny vplyv na zdravotný stav ľudskej populácie je nepopierateľný.


Vedecká konferencia pokračovala prednáškami, ktoré objasnili podstatu probiotík, ich vplyv na ľudský organizmus. Stretli sa na nej poprední vedci z oblasti onkológie, mikrobiológie, gastroenterologie a hepatologie z celého Slovenska i Českej republiky.