Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Autor publikácie Miroslav Londák.

O ekonomických reformách z čias mladosti dôchodcov...

1. 3. 2011 | videné 1113-krát
Vo štvrtok 24. februára predstavili publikáciu PhDr. Miroslava Londáka, CSc. pod názvom Ekonomické reformy v Československu v 50. a 60. rokoch 20. storočia a slovenská ekonomika.

Záštitu nad podujatím v Kongresovej sále Národnej banky Slovenska v Bratislave prevzal guvernér Národnej banky Slovenska, doc. Jozef Makúch, ktorý vo svojom príhovore vyjadril presvedčenie, že nejde o poslednú akciu, pri ktorej NBS a Historický ústav (HÚ) SAV spolupracujú. Takmer 300 stránkovú publikáciu početnému obecenstvu predstavil Stanislav Sikora z HÚ SAV s vystúpením, ktoré si pripravil prof. Ivan Laluha, avšak pre náhle ochorenie sa na prezentácii nemohol zúčastniť. Niekoľko postrehov o zaujímavej publikácii predniesol aj Milan Zemko, ktorý celú akciu tiež moderoval. Slávnostnú atmosféru podujatia prezentácie umocnil i kultúrny zážitok – akordeonista Viliam Majer predniesol dve skladby modernistov. Na prezentácii sa zúčastnili aj podpredseda SAV Ľubomír Falťan a člen Predsedníctva SAV Miroslav Morovics.

Hlavných cieľom prezentovanej knihy Ekonomické reformy v Československu v 50. a 60. rokoch 20. storočia a slovenská ekonomika, ktorá je výsledkom dlhodobého výskumu Miroslava Londáka z Historického ústavu SAV, bolo na základe archívnych dokumentov priblížiť prípravu prvej (tzv. Rozsypalovej) a druhej (tzv. Šikovej) ekonomickej reformy, ktoré prebiehali v Československu v sledovanom období, no autor zároveň túto príležitosť využil na zhodnotenie ekonomicko-politického vývoja, ktorým krajina prechádzala od r. 1945, v celej jeho zložitosti a mnohovrstevnatosti. Napriek tomu, že sa práca sústreďuje na 50. a 60. roky 20. storočia, jej posledná kapitola sa venuje zmapovaniu situácie, v ktorej sa nachádzalo hospodárstvo Slovenska koncom 80. rokov.

Vedecká monografia sa venuje nielen miestu Slovenska v procese príprav ekonomických reforiem, resp. tomu, akej kvality boli ich vplyvy a dopady (i negatívne) na slovenské hospodárstvo v skúmanom období. Poukazuje aj na skutočnosť, že hospodársky vývoj na Slovensku a vôbec v Československu bol taký, že sa v skutočnosti stal jednou z príčin toho vývoja, ktorý sa odohral v krajine v r. 1968. Tabuľky vypracované autorom na základe dobových štatistických dát dokazujú pravdivosť tých téz slovenských ekonómov, s ktorými prichádzali už v polovici 60. rokov 20. storočia, totiž že v niektorých dôležitých ukazovateľoch sa rozdiely medzi Slovenskom a českými krajinami v tom historickom období, ktoré sa začínalo februárom 1948, paradoxne zväčšovali. A to napriek procesu tzv. socialistickej industrializácie Slovenska.

Autor v tejto publikácii neprináša len fakty o príprave spomínaných ekonomických reforiem, ale v skutočnosti bolo jeho zámerom priniesť príbeh plánovaného hospodárstva v Československu v tom historickom období, ktoré sa začínalo po skončení druhej svetovej vojny. Do akej miery sa mu to podarilo, to už posúdia samotní čitatelia.