Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Sprava -Richard Imrich,  riaditeľ Molekulárno-medicínskeho centra,  prof.  Iwar Klimeš, riaditeľ Ústavu experimentálnej endokrinológie, Juraj Kopáček, riaditeľ Virologického ústavu SAV, doc. Oľga Križanová,  riaditeľka Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV, Torgal Stah,l prvý tajomník Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva.

Život silnejší ako osud

25. 2. 2011 | videné 1172-krát
Molekulárna medicína je nový odbor, ktorý sa snaží premostiť základný biomedicínsky výskum a klinickú prax. Jej snahou je zlepšiť diagnostiku a liečbu ochorení.

Z hľadiska liečby je veľmi dôležité, že molekulárna medicína sa snaží ušiť terapiu doslova na mieru pacientovi. V piatok 25. februára sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia 1st Molecular and Translational Medicine Conference 2011. Zástupcovia SAV Richard Imrich, riaditeľ Molekulárno-medicínskeho centra prof. Iwar Klimeš, riaditeľ Ústavu experimentálnej endokrinológie, Juraj Kopáček, riaditeľ Virologického ústavu SAV, doc. Oľga Križanová,, riaditeľka Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV a Torgal Stahl, prvý tajomník Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva sa stretli s novinármi, aby vysvetlli význam molekulárneho a genetického výskumu pre liečbu pacienta.

Všeobecným trendom v molekulárnej medicíne je spresňovať diagnostiku ochorení, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať pomerne homogénne, napr. cukrovka, alebo nádorové ochorenia. Využívajú sa pri tom výsledky genetických a molekulárno–biologických vyšetrení. Nové technológie nám v posledných rokoch pomohli rýchlo a efektívne vyšetrovať niekoľko desiatok genetických mutácií naraz. Na ich základe možno veľmi detailne rozčleniť isté ochorenia na podtypy, ktoré napriek podobnému klinickému obrazu majú iný mechanizmus vzniku, môžu mať inú prognózu a niekedy aj inú liečbu. Molekulárna medicína sa snaží zistiť predispozície na vnik ochorení a teda odhaliť riziko vzniku choroby ešte pred jej vznikom. V krátkej budúcnosti si bude môcť každý človek dať urobiť svoj genetický profil a bude sa môcť dozvedieť o svojich predispozíciách pre vznik rôznych ochorení. Interpretácia takýchto výsledkov by však mala byť v rukách lekára, ktorý má skúsenosti s takouto diagnostikou, najlepšie v rukách klinického genetika. V tomto vedci a lekári vidia perspektívu vzájomnej spolupráce v budúcnosti.

Personalizovaná medicína - liečba šitá na mieru
Molekulárno-medicínske centrum (MMC) vzniklo koncom roku 2007 na základe iniciatívy piatich ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) a jeho hlavným cieľom je, aby posilnilo využitie poznatkov základného výskumu do klinickej praxe. MMC má snahu ešte viac zintenzívniť spoluprácu medzi lekármi a výskumníkmi. Výsledkom by malo byť zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre občanov Slovenska. MMC SAV chce sprístupniť nové diagnostické možnosti na úrovni DNA a iných najmodernejších prístupov molekulárnej medicíny, čo najširšej palete lekárov po celom Slovensku, a tým dostať molekulárnu diagnostiku do systému zdravotnej starostlivosti. Rozvoj poznania mechanizmov ochorení ide stále ďalej, každým rokom pribúdajú nové diagnostické a liečebné možnosti a práve zmyslom MMC je zavádzať tieto poznatky do praxe a tým zvýšiť kvalitu života.

pripravila Soňa Koželová