Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Takto vyzerali Tatry hneď po katastrofe

Mimovládne organizácie žiadajú o pomoc EÚ

14. 2. 2005 | videné 2172-krát
Minulý týždeň sa rozvinula v médiách diskusia o tom, či vláda a ochranári ťahajú vo veci Vysokých Tatier za jeden povraz.

Prinášame vám tlačovú správu Mimovládneho výboru Naše Tatry z 9. februára t.r. v plnom znení:

- - - - - - - - - - - - -

Mimovládny výbor Naše Tatry (MVNT) spolu so Svetovým fondom na ochranu prírody WWF a ďalšími mimovládnymi organizáciami zaslali list predsedovi Európskej komisie Josému M. Barrosovi a ďalším komisárom Európskej komisie. Žiadajú, aby EÚ poskytla finančnú pomoc Slovensku na riešenie následkov veternej smršte iba v súlade s ekologickými princípmi a s princípmi udržateľného rozvoja regiónu Tatier, ktorý seriózne zohľadní požiadavky ochrany prírody v národnom parku a účasť verejnosti pri rozhodovaní. Podľa MVNT a ochranárskych organizácií musí akákoľvek zahraničná pomoc postihnutým oblastiam prejsť procesom medzinárodného, transparentného a komplexného posúdenia jej možných vplyvov na životné prostredie. Inak môže slovenskej prírode priniesť viac škody ako osohu a Slovenskej republike viac hanby ako úžitku. Zvlášť v čase, keď sa disponibilné zdroje medzinárodnej solidarity sústreďujú na juhovýchodnú Áziu. O posúdenie environmentálnych vplyvov v širokej odbornej a verejnej diskusii podľa zákona č. 127/1994 Z.z.* požiadal MVNT aj Ministerstvo životného prostredia SR listami z 18. januára a 9. februára t.r. Členovia výboru už na stretnutí s premiérom v decembri minulého roku navrhovali, aby sa pri posudzovaní akýchkoľvek aktivít zásadnejšieho charakteru na území TANAP-u postupovalo týmto spôsobom, zákonný proces sa však doteraz nezačal.

(* zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v znení neskorších predpisov)

„Súhlasíme s tým, že niektoré časti slovenskej prírody postihnuté veternou kalamitou potrebujú pomoc. Doterajší prístup kompetentných k problému, nadraďovanie úzko zameraných ekonomických, utilitárnych a technokratických prístupov nad prístupy ekologické, ako aj odmietanie širšej odbornej a verejnej diskusie však vyvolávajú oprávnené obavy, či spôsob použitia prípadnej pomoci z EÚ bude spĺňať ekologické kritériá a zohľadňovať skutočnosť, že ide o TANAP a ďalšie národné parky,“ povedal Doc. Dr. Mikuláš Huba, CSc., vedecký pracovník SAV, predseda Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR a koordinátor mimovládneho výboru Naše Tatry.

Veľká časť územia Tatranského národného parku, vrátane značnej časti územia postihnutého smršťou, je súčasťou navrhovanej sústavy prírodných území európskeho významu NATURA 2000. Prijatím Smernice EÚ o biotopoch sa slovenská vláda okrem iného zaviazala, že nezníži ekologickú hodnotu navrhovaných území do času ich definitívneho vyhlásenia. To, že pri riešení pokalamitnej situácie dostávajú prednosť výlučne krátkodobé ekonomické záujmy a ignorujú sa kritériá ekologické, environmentálne i dlhodobo ekonomické, nevyhnutne musí mať za následok porušenie nášho záväzku voči EÚ.

List predstaviteľom Európskej komisie zaslala pred týždňom aj medzinárodná organizácia Greenpeace. Materiál adresovaný komisárom, zodpovedným za oblasť ochrany životného prostredia a regionálneho rozvoja, informuje o narastajúcich tlakoch na rozširovanie turistických centier na úkor chránených oblastí, ako aj o prípadoch nelegálnej ťažby kalamitného dreva, ktoré šetrí Slovenská inšpekcia životného prostredia. Greenpeace, podobne ako WWF a ďalšie organizácie, požiadal predstaviteľov Komisie, aby sa prípadná európska pomoc postihnutým oblastiam realizovala verejne a transparentne, iba v rámci projektov rešpektujúcich ochranu prírodného prostredia v TANAPe. Pomoc TANAP-u ponúkla aj Svetová únia na ochranu prírody IUCN.

Pozrite tiež: www.nasetatry.sk