Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pohľad do sály počas rokovania...

Seminár o čerpaní štrukturálnych fondov EÚ

24. 1. 2011 | videné 2837-krát
V utorok 18. januára v Aule SAV na bratislavskej Patrónke sa stretli riešitelia projektov financovaných zo štrukturálnych fondov EÚ so zástupcami ministerstva školstva a jeho agentúry pre štrukturálne fondy.

Podpredsedníčka SAV Viera Rosová na úvod seminára privítala hostí z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR – povereného generálneho riaditeľa Sekcie ekonomiky pre štrukturálne fondy EÚ Roderika Klindu, riaditeľa odboru metodiky a technickej pomoci MŠ Jána Bruncka, riaditeľa odboru financovania projektov Miroslava Klimeka, riaditeľa odboru riadenia programov Dušana Hudeca, riaditeľa odboru pre operačný program Vzdelávanie Petra Mravcafinančných manažérov Romana Švihoríka a Miroslava Hrudkaya, ďalej zástupcov Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU) – riaditeľku sekcie implementácie operačného programu Veda a výskum Katarínu Kellenbergerovú, ako aj vedúcu oddelenia opatrení 2.1-2.2, 4.1-4.2, projekty ASFEU Tibora Barnu a vedúcu oddelenia výdavkov ASFEU týchto opatrení Evu Boškovú. Na rokovaní sa zúčastnili aj ekonomickí pracovníci Úradu SAV, ktorí sa zaoberajú otázkami čerpania štrukturálnych fondov.

Ako pripomenula Viera Rosová, stretnutie má priniesť odpovede na viaceré otázky, ktoré sprevádzajú čerpanie finančných prostriedkov v rámci prijatých projektov – ide o okruh problémov, s ktorými sa organizácie SAV v praxi stretávajú.

Generálny riaditeľ sekcie na MŠ Roderik Klinda vo svojom vystúpení zdôraznil, že nové vedenie ministerstva sa začalo neodkladne zaoberať týmito problémami. "Problém čerpania štrukturálnych fondov je v súčasnosti jedným z najväčších, nielen v rámci nášho ministerstva," konštatoval. "Už sme vykonali určité kroky k zlepšeniu situácie, samo ministerstvo vykonalo určité opatrenia – ich výsledkom je vznik novej sekcie, či vlastne staronovej, ktorá vznikla z dvoch existujúcich sekcií – sekcie štrukturálnych fondov. Snahou bolo zachovať existujúce postupy a štruktúry, ale zefektívniť prácu." Od 1. januára na MŠ pracuje teda sekcia štrukturálnych fondov EÚ, ktorá zahŕňa odbor riadenia programov a odbor pre operačný program Výskum a vývoj. Za metodiku a systém zodpovedá odbor metodiky a technickej pomoci, národnými projektmi sa zaoberajú odbor implementácie národných projektov a odbor kontroly projektov. Finančnú stránku má na starosti odbor financovania projektov.

Roderik Klinda pripomenul, že snahou ministerstva je dosiahnuť aj zmenu atmosféry pri implementácii projektov, hľadať spoločné riešenia a čo najviac vychádzať v ústrety riešiteľom, takéto stretnutia sa uskutočnia aj v budúcnosti. Od riešiteľov prichádza množstvo podnetov, dobré myšlienky na zlepšenie a zjednodušenie celého procesu sú vítané. "Ministerstvo je prístupné diskusii a vyvinie maximálnu snahu, aby sme eurofondy čo najlepšie zimplementovali," zdôraznil generálny riaditeľ sekcie. Pravda, niektoré podnety nie je jednoduché riešiť, vyžadujú si širšie rokovania s ďalšími inštitúciami. Dodal však, že toto stretnutie chcú využiť aj na informovanie o niektorých problémoch, či chybách, sprevádzajúcich čerpanie eurofondov, ktoré sa vyskytujú v rámci viacerých projektov a nemali by sa opakovať.

Katarína Kellenbergerová konštatovala, že agentúra zatiaľ nevykonala organizačné zmeny, konštatovala, že dlhší čas na refundáciu finančných prostriedkov – na čo si riešitelia najviac ťažkajú - často spôsobujú chyby pri ich zúčtovávaní, skrátenie termínu 100 dní je zložitým problémom, počas nich prebieha množstvo úkonov. „V súčasnosti nevidím veľký priestor na to, aby sa termín spomínaných 100 dní, ktorý je stanovený systémom riadenia, nejakým spôsobom skrátil," zdôraznila riaditeľka. "Bolo by to len na úkor žiadateľov o platby, ktorí by nemali možnosť doplniť chýbajúcu dokumentáciu."

V ďalšej časti rokovania vystúpili jednotliví zástupcovia ministerstva aj jeho agentúry, ktorí pripomenuli najčastejšie konkrétne problémy, reagovali na doteraz zozbierané podnety a napokon aj odpovedali na otázky z pléna.

Vari najzásadnejšie otázky, ktoré bezpochyby rezonujú medzi značnou časťou riešiteľov projektov, položil riaditeľ Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV František Simančík, hoci pravdebodobne nečakal okamžitú odpoveď - ide o projekty realizované v schéme štátnej pomoci a v systéme refundácií. Tieto projekty si vyžadujú také objemy finančných prostriedkov, aké organizácie SAV nemajú k dispozícii. Žiaľ, riešenie týchto problémov je zrejme nad sily zúčastnených, Predsedníctvo SAV hľadá riešenia rokovaním s príslušnými inštitúciami...