Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zľava Michael Mannsberger, Katarína Kellenbergerová, prof. Jaromír Pastorek a Igor Lacík pri strihaní symbolickej pásky... V pozadí prof. Pavol Šajgalík a Mária Omastová.

Laboratórium XPS spektrometrie skutočnosťou

21. 1. 2011 | videné 1673-krát
V priestoroch Ústavu polymérov SAV v Bratislave slávnostne uviedli do prevádzky röntgenový fotoelektrónový spektrometer v rámci Centra excelentnosti MACHINA.

Organizátori na slávnostnom otvorení laboratória vo štvrtok 20. januára privítali aj predsedu SAV prof. Jaromíra Pastoreka, zástupkyňu Agentúry pre štrukturálne fondy Ministerstva školasva, vedy, výskumu a športu SR Katarínu Kellenbergerovú, zástupcu dodávateľskej britskej firmy Thermo Fischer Scientific Michaela Mannsbergera, riaditeľov aj vedeckých pracovníkov zúčastnených ústavov SAV, ako aj ďalších významných hostí. Centrum excelentnosti MACHINA na slávnosti zastupoval jeho hlavný predstaviteľ prof. Pavol Šajgalík z Ústavu anorganickej chémie SAV a ďalší zástupcovia.

Prof. Pavol Šajgalík vo svojom vystúpení na úvod zdôraznil, že štrukturálne fondy EÚ sú na Slovensku mimoriadnou príležitosťou na podporu infraštruktúry vedy, aká nemá v minulosti obdobu. Pripomenul, že skutočnú vedu nemožno dnes robiť bez kvalitného prístrojového vybavenia, dnes ide o náročné, drahé zariadenia. "Preto si nesmierne vážime túto príležitosť," podčiarkol prof. Šajgalík. "Centrum MACHINA vzniklo na pôde viacerých inštitúcií, čo je ďalší pozitívny prvok pod vplyvom štrukturálnych fondov – inštitúcie sa združujú a hľadajú spoločné témy, čo v takej malej krajine ako je Slovensko, je veľmi podstatné. V tomto prípade sa združili tri ústavy SAV (Ústav anorganickej chémie, Ústav polymérov a Chemický ústav SAV) a Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU nad spoločnou témou." Projekt má kumulovať vedecké aj prístrojové kapacity týchto inštitúcií do jedného centra a preto vznikla aj jeho vedecká rada, v ktorej sú zastúpené významné vedecké osobnosti, aj jeho osobitná priemyselná rada, ktorá by mala stimulovať aplikácie výsledkov.

Ako v ďalšej časti uviedol doc. Miroslav Boča z Ústavu anorganickej chémie SAV, centrum MACHINA (Centrum pre materiály, vrstvy a systémy pre aplikácie a chemické prostriedky v extrémnych podmienkach) sa skladá z dvoch častí a jeho súčasťou je aj vybudovanie prístrojovej základne na jeho činnosť. Cieľom realizácie projektu je výrazné posilnenie konkurencieschopnosti materiálového výskumu na Slovensku s excelentnými pracoviskami podobného zamerania v zahraničí. Vytvorené centrum, bude vybavené špičkovými vedeckými prístrojmi ako aj modernými informačnými a komunikačnými technológiami, čo umožní zvýšiť úroveň výskumu v chémii materiálov v Bratislavskom kraji a na Slovensku.

Riaditeľ Ústavu polymérov SAV Igor Lacík v stručnosti prítomným predstavil históriu aj súčasné výsledky práce hostiteľského ústavu a napokon Mária Omastová z toho istého pracoviska priblížila nové laboratórium.

Röntgenová fotoelektrónová spektroskopia (XPS) je jednou z najkomplexnejších techník na charakterizáciu chemického zloženia povrchov materiálov. Pri XPS metóde je vzorka vo forme prášku alebo filmu pri ultravysokom vákuu v analyzačnej komore bombardovaná röntgenovým lúčom fotónov a následne sú detekované rýchlosti vyrazených elektrónov z vrchných vrstiev materiálu. Prvý komerčný prístroj tohto typu vznikol v roku 1970, zariadenie K-Alpha konštrukčne vzniklo v roku 2005 ako doteraz najmodernejšie svojho druhu.

Analýza tenkých vrstiev a viacvrstvových štruktúr je kľúčovou pri vývoji nových súčiastok a polovodičov v mikroelektronike. Informácia o presnom zložení povrchov je užitočná pri skúmaní korózie kovov aj v ďalších technologických oblastiach ako je katalýza a metalurgia. Využíva sa pri vývoji nových materiálov pre letecký či jadrový priemysel, ale aj pri skúmaní únavy materiálov. Aj pri vývoji nových kompozitných materiálov, v nanotechnógiách pri modifikácii nanočastíc, v textilnom priemysle, pri výrobe skla a keramiky, lepení a iných je informácia o chemickom zložení povrchov veľmi dôležitá.

Prof. Jaromír Pastorek vo svojom vystúpení vyjadril svoje potešenie nad novým laboratóriom vybudovaným zo štrukturálnych fondov EÚ a ocenil jeho prínos pre rozvoj a spájanie vedeckého výskumu na Slovensku. Poďakoval sa organizátorom centra a zaželal im do budúcej práce veľa úspechov.

Symbolickú pásku na novom laboratóriu slávnostne spoločne prestrihli prof. Jaromír Pastorek, Katarína Kellenbergerová a Michael Mannsberger za asistencie hostiteľa – riaditeľa Ústavu polymérov SAV Igora Lacíka.