Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Slávnostný okamih inaugurácie známky. Zľava doc. Igor Benca, Martin Vančo, prof. Viktor Milata, doc. Albert Breier a doc. Ľubomír Floch.

Medzinárodný rok chémie 2011 na poštovej známke

19. 1. 2011 | videné 1488-krát
V Kongresovom centre Vydavateľstva SAV VEDA v Bratislave v pondelok 17. januára slávnostne inaugurovali novú poštovú známku, tentoraz s chemickým námetom.

Hoci ešte pred pár rokmi sa našli mnohí, čo s nástupom elektronizácie a celosvetových informačných sietí predpovedali koniec slávnej éry poštových známok a tým aj koniec aktívnej filatelie, ukázalo sa, že že tieto predpovede boli len kuvičími hlasmi – poštová známka naďalej žije – ako významná súčasť ľudskej kultúry a umenia - a vydanie každej novej známky je sviatkom pre milióny zberateľov na celej zemeguli. Na stretnutí vyprevadili na ďaleké cesty slovenskú známku venovanú Medzinárodnému roku chémie 2011 s motívom dvoch dôležitých chemických zlúčenín, molekúl vody a oxidu uhličitého, stvárnené podľa kalotového modelu, ktoré pri fotosyntéze vzájomne reagujú.

Ako na úvod pripomenul moderátor stretnutia, podpredseda Zväzu slovenských filatelistov doc. Ľubomír Floch, 63. Valné zhromaždenie OSN schválilo v decembri roku 2008, aby pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej spoločnosti chemických spoločností – IACS (z nej o pár rokov neskôr vznikla Únia čistej a úžitkovej chémie (IUPAC) bol rok 2011 Medzinárodným rokom chémie (International Year of Chemistry – IYC). Témou IYC 2011 je „Chémia – náš život, naša budúcnosť“ a je zameraná na úspechy chémie a jej prínos k dobre fungujúcej ľudskej spoločnosti. Množstvo akcií týchto organizácií majú v roku 2011 získať verejné uznanie a pochopenie pre chémiu, zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu a podporovať optimistické chápanie tvorivej budúcnosti chémie. Oficiálne zahájenie IYC 2011 sa uskutoční 27. januára 2011 v sídle UNESCO v Paríži.

Vydanie známky k Medzinárodnému roku chémie v roku 2011 iniciovala Slovenská chemická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied. Chemický priemysel na Slovensku je zameraný najmä na petrochémiu, výrobu liečiv a výrobky z makromolekulových zlúčenín.

Emisia "Medzinárodný rok chémie 2011" má ekologicky motivovaný myšlienkový základ. Žijeme vďaka geniálnej prírodnej chemickej reakcii – fotosyntéze, ktorá zabezpečuje, aby život na zemi vôbec existoval. Pre jej výnimočnú výkonnosť a bezodpadový priebeh je fotosyntéza vzorom, akým smerom by sa mala uberať chemicky motivovaná činnosť človeka. Farebnosť známky dualitne reflektuje dve základné fázy fotosyntézy: svetelnú – vo forme slnečného žiarenia a tmavú – v podobe modrej farby symbolizujúcej vodu. Slnečné svetlo a chlorofyl sú katalyzátormi fotosyntézy, pri ktorej vznikajú kyslík a glukóza, dve molekuly života, ktoré majú nezastupiteľnú úlohu v našom živote. Zelený list zobrazený na obálke prvého dňa (FDC) reprezentujúci chlorofyl spolu so vzorcami vstupujúcich a vznikajúcich chemických zlúčenín dotvára obraz o priebehu tejto unikátnej fotochemickej reakcie. Na pečiatke FDC je zobrazený C60 fullerén, jedna z viacerých allotropických foriem uhlíka. Fullerény majú významné použitie v nanotechnológii, ktorá je jednou z najatraktívnejších technológií chémie dneška.

Ľubomír Floch na stretnutí zároveň privítal podpredsedu SAV doc. Alberta Breiera, podpredsedníčku SAV prof. Danielu Ježovú, ďalších členov Predsedníctva SAV, riaditeľku Odboru pôšt Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jarmilu Brychtovú, vedúceho Poštovej filatelistickej služby Slovenskej pošty, predsedu Realizačnej komisie známkovej tvorby Martina Vanču, autora známky aj obálky a pečiatky prvého dňa, doc. Igora Bencu, ako aj ďalších spolutvorcov príležitostných tlačovín, ďalej predsedu Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV prof. Viktora Milatu a expredsedu spoločnosti, ktorý sa na zrode známky podieľal, doc. Milana Drábika. Samozrejme, na stretnutí nemohol chýbať ani predseda Zväzu slovenských filatelistov Miroslav Ňarsík.

Ako vo svojom príhovore zdôraznil podpredseda SAV doc. Alebert Breier, chémia vznikla veľmi dávno, v okamihu, keď si ľudia uvedomili, že látky sa postupom času menia, a to, čo ich mení, sú vlastne chemické reakcie. Pripomenul, že chémia priniesla pre ľudstvo nesmierne mnoho užitočného, laické pejoratívne pohľady, s ktorými sa občas stretávame, že chémia ovplyvňuje náš život často negatívne, sú od základu nesprávne – vedná disciplína za nič nemôže – za chemické znečisťovanie môžu ľudia, ktorí neurobili to, čo a ako mali. Doc. Breier vyjadril svoje potešenie nad tým že rok 2011 je Rokom chémie, ktorá je základom aj viacerých ďalších vedných disciplín a na záver zaželal novej známke úspech vo svete.

Po príhovoroch ďalších hostí stretnutia novú známku kryštálikmi suchého ľadu - teda tuhého kysličníka uhličitého, ako výsledku expanzie tohto plynu - vyprevadili na cesty do sveta doc. Albert Breier, prof. Viktor Milata a Martin Vančo.

Pripravil: V. Š.


Povedali po stretnutí:

Doc Albert Breier: Mňa sa veľmi dotýka, keď ľudia vravia, toto spravila chémia, na vine je chémia. Nie je to pravda. Vedná disciplína nikdy za nič nemôže. Za všetko zlé , čo sa stane obyčajne môžu ľudia. Ak máme niekde znečistenú prírodu chémiou, tak to nie je preto, že to urobila chémia, ale preto, že konkrétni ľudia, na konkrétnych miestach niečo zanedbali, alebo niečo spravili nesprávne.

Doc. Ľubomír Floch: Príroda je dokonalý tvorca chemických zlúčením a ak sa chceme od nej niečo naučiť, tak sa jej musíme prispôsobiť. Tá vysoká selektivita, ktorá v prírode je, to je skutočne niečo zázračné. To sa musíme od prírody učiť. Možno sa nikdy nedostaneme na tú úroveň, ale aspoň sa o to musíme snažiť.

Doc. Igor Benca na otázku, aký je, ako autora známky, jeho vzťah k prírode...: Mimoriadne pozitívny, pretože som sa konečne dostal k téme, ktorá je pre tvorcu slobodná. Keď sa robí napríklad portrét, tak umelec sa nemôže až tak slobodne vyjadrovať. Ale keďže príroda je plná znakov a symbolov, tak sa mi pracovalo naozaj slobodne, vlastne o tom je aj moja tvorba. Nakoniec aj výsledok je postavený na znakoch , sú to kalotové znaky, čo sa trošku podobá mojej tvorbe, takže, pre mňa je to pozitívny zážitok a som rád, že som dostal túto ponuku.

Prof. Daniela Ježová: Pýtať sa farmaceutky na jej vzťah k chémii, je zbytočné. Ak by ste však mali tú možnosť namiešať elixír večnosti... Asi by to boli látky, ktoré dajú človeku do duše pokoj a urobia ho spokojným s tou situáciou, v ktorej sa práve nachádza.

Martin Vančo: V Európe vydali príležitostnú známku k Roku chémia len dve krajiny. Slovensko a Belgicko. 27. januára bude v Paríži zahájenie Roku chémie a obe krajiny sa tam budú prezentovať práve týmito známkami. Myslím si, že je to dobrá vizitka pre Slovensko, aá pozornosť sa tomuto vednému odboru v krajine venuje.

Anketa: Soňa Klamová