Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

SCImago Institutions Rankings 2010

13. 1. 2011 | videné 1723-krát
Internetový portál SCImago Institutions Rankings (SIR) uverejnil hodnotenie vedeckých inštitúcií v roku 2010 podľa ich publikačných výstupov.

Pravidelné hodnotenie SCImago Institutions Rankings je založené na publikačnej aktivite a na ňu nadväzujúcich citáciách inštitúcií v rokoch 2004 – 2008. Do hodnotenia v roku 2010 boli zaradené inštitúcie, ktoré mali najmenej 100 publikácií evidovaných v databáze Scopus za rok 2008. Hodnotenie zahŕňa 2 833 inštitúcií z 87 krajín, ktoré vyprodukovali 80,55% vedeckých publikácií vedených v Scopuse za roky 2004 – 2008.

Rovnako ako v hodnotení za rok 2009 bolo poradie inštitúcií vytvorené na základe publikačného výstupu, ktorý nie je normalizovaný na počet tvorivých pracovníkov inštitúcie. Celkový prehľad hodnotených inštitúcií s podrobným postupom hodnotenia je uvedený na www stránke SCImago Institutions Rankings. V tejto krátkej správe uvádzame len porovnanie v rámci krajín V4, s výnimkou Maďarskej akadémie vied, u ktorej nepoznáme počet tvorivých pracovníkov.

Za najdôležitejší výstup hodnotenia považujeme parameter normalizovaný impakt (NI), ktorý poukazuje na pomer medzi priemerným vedeckým vplyvom inštitúcie a priemerným svetovým vplyvom publikácií v danom čase a vedeckej oblasti. Hodnota NI nižšia ako 1 (túto hodnotu má aj SAV) upozorňuje na to, že je potrebné sa viac zaoberať okrem počtu výstupov aj impaktom publikácií, čiže tým, kde sa výsledky publikujú.

Prínosom je ranking časopisov pre široké spektrum vedných odborov v oblasti prírodných, technických, lekárskych a spoločenských vied. Vedecké časopisy sú zaraďované do kvartilov na základe SJR (indikátor kvality časopisov, ktorý zohľadňuje aj citovanosť publikácií v prestížnych časopisoch a normalizuje rozdiely medzi citovanosťou v rôznych vedeckých oblastiach). Viac o SCImago Journal Ranking na adresách:

http://info.scopus.com/journalmetrics/sjr.html
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0912/0912.4141.pdf
http://www.scimagojr.com/SCImagoJournalRank.pdf

Hodnotenie SIR zahŕňa:
Hodnotenie predmetu: obsahuje štyri predmety, ktoré pokrývajú hlavné vedecké oblasti – lekárske vedy; vedy o živej prírode; fyzikálne vedy; spoločenské a humanitné vedy.
Hodnotenie v regionálnom a národnom kontexte.
Značenie na základe excelentnosti výskumu (podľa normalizovaného impaktu) – zelená značka pri hodnote NI vyššej ako 1,75; oranžová pri hodnote NI medzi 1 – 1,75; červená pri hodnote NI nižšej ako 1.

Indikátory
O – Output – publikačný výstup inštitúcie.
IC – International Collaboration – vyjadruje pomer prác, ktoré vznikli v spolupráci so zahraničnými inštitúciami.
NI – Normalized Impact – vyjadruje pomer medzi priemerným vedeckým vplyvom inštitúcie a priemerným svetovým vplyvom publikácií v danom čase a vedeckej oblasti. Hodnoty sú vyjadrené v percentách; 1 znamená, že priemerný vplyv inštitúcie je na svetovej úrovni; 0,8 znamená, že inštitúcia je citovaná 20% pod priemerom; 1,3 znamená, že inštitúcia je citovaná 30% nad priemerom.
Q1 – High Quality Publications – pomer publikácií, ktoré inštitúcia publikuje v najvplyvnejších svetových vedeckých časopisoch. Časopisy relevantné pre tento indikátor sa nachádzajú v prvom kvartile ich kategórie na základe SJR indikátora SCImaga. Zoznam vedeckých časopisov patriacich do 1. kvartilu SCImago hodnotenia podľa jednotlivých vedeckých oblastí a v rámci nich podľa kategórií nájdete tu. Vždy je uvedených maximálne prvých 10 časopisov 1. kvartilu danej kategórie. Viac o hodnotení vedeckých časopisov: http://www.scimagojr.com/journalrank.php.

Tabuľka č. 1 (v prílohách) ukazuje zaradenie vybraných inštitúcií krajín V4 v hodnotení podľa vedeckých oblastí. V rámci vednej oblasti spoločenské a humanitné vedy bolo hodnotených 908 inštitúcií, v rámci vednej oblasti fyzikálnych vied 2277, vied o živej prírode 2250, lekárskych vied 1875 inštitúcií. SCImago zoradilo vedecké inštitúcie v troch rebríčkoch:
  • svetovom – kde bolo celkovo hodnotených 2 833 z 87 krajín sveta,
  • oblastnom – tu boli svetové inštitúcie rozdelené do 8 oblastí (Afrika, Ázia, Východná Európa, Latinská Amerika, Stredný východ, Severná Amerika, Oceánia a Západná Európa), ako sú uvedené v tabuľke č. 3 aj s počtom vedeckých inštitúcií nachádzajúcich sa v danej oblasti,
  • národnom – ktorý hovorí o umiestnení sa danej inštitúcie v rámci konkrétnej krajiny.
Tabuľka č. 1 nehovorí o umiestnení vybraných vedeckých inštitúcií V4 v komplexnom rebríčku SIR, ale poukazuje na hodnotenie v rámci jednotlivých vedných oblastí. Prvé číslo (mimo zátvoriek) hovorí o umiestnení inštitúcie v svetovom rebríčku, a čísla v zátvorkách o umiestnení inštitúcie v oblastnom a národnom rebríčku (SAV je v národnom hodnotení na prvom mieste v troch vedeckých oblastiach: Spoločenské a humanitné vedy, Fyzikálne vedy a vedy o živej prírode).

Tabuľka č. 2 sumarizuje údaje komplexného hodnotenie SIR pre vybrané inštitúcie V4. Hodnotenie nie je normalizované na počet tvorivých pracovníkov (deviaty stĺpec uvádza hodnoty prepočítané na počet tvorivých pracovníkov). Popis tabuľky:
  • 1 - zaradenie inštitúcie v svetovom rebríčku,
  • 2 - zaradenie inštitúcie v oblastnom rebríčku,
  • 3 - zaradenie inštitúcie v národnom rebríčku,
  • 4 - názov vedeckej inštitúcie,
  • 5 - publikačný výstup inštitúcie,
  • 6 - percento prác danej inštitúcie, ktoré vznikli v rámci medzinárodnej spolupráce,
  • 7 - percento prác danej inštitúcie, ktoré boli publikované v časopisoch zaradených do prvého kvartilu v rámci SCImago Journal Ranking.
  • 8 - normalizovaný impakt (už popísaný vyššie); hodnota pre SAV znamená, že jej práce sú celkovo citované 21% pod priemerom,
  • 9 - publikačný výstup inštitúcie prepočítaný na jedného tvorivého pracovníka.
Záverom možno konštatovať, že v produkcii vedeckých publikácií dosahuje SAV podobné hodnoty ako AV ČR (SAV – 3,6; AV ČR – 3,7 publikácií na tvorivého pracovníka). Rozdiely sú v indikátore QI High Quality Publications – pomer publikácií inštitúcie v najvplyvnejších svetových vedeckých časopisoch, kde SAV zaostáva aj v rámci V4, napriek tomu, že v rámci Slovenska je evidentne najlepšia. S tým úzko súvisí aj slabá hodnota parametra NI, ktorý poukazuje na pomer medzi priemerným vedeckým vplyvom inštitúcie a priemerným svetovým vplyvom publikácií v danom čase a vedeckej oblasti.

Bratislava 11. 1. 2011
Z. Hrabovská, E. Majková