Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Veľvyslanec SR v Kenskej republike  Milan Zachar sadí pamätný strom.

Pomôžeme oslobodiť Afriku od tse-tse múch?

29. 12. 2010 | videné 1078-krát
Zástupcovia Ústavu zoológie SAV v rámci dlhodobej spolupráce navštívili v dňoch 6.-10. decembra Kenya Agriculture Research Institute – Trypanosomiasis Research Centre (KARI-TRC).

Počas návštevy slávnostne otvorili zariadenie pre produkciu sterilných samcov tse-tse múch na ich eradikáciu v národnom parku Ruma v juhozápadnej Keni, ktoré bolo vybudované v rámci finančnej pomoci slovenskej vlády Keni. Technológia, ktorú dodala slovenská strana, bola vyvinutá v spolupráci Ústavu zoológie SAV a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. O dôležitosti tohto spoločného projektu svedčí prítomnosť významných osobností z oboch partnerských strán na otvorení vybudovaného zariadenia. Samotné zariadenie slávnostne otvoril Milan Zachar, veľvyslanec SR v Keni pre oblasť východnej Afriky. Za kenskú vládu sa na otváracom ceremoniáli zúčastnil Hon. Dr. Oburu Odinga – štátny sekretár Ministerstva financií Kenskej republiky (KR), Dr. David Otwoma - štátny sekretár Ministerstva pre vzdelanie, vedu a technológie KR, Dr. Joseph Mureithi – zástupca generálneho riaditeľa KARI, Dr. Danstan Mukoko – reprezentantka Ministerstva zdravotníctva a hygieny KR a viaceré ďalšie politické a vedecké osobnosti. Otvorením zariadenia sa naplnila prvá časť realizácie projektu, t.j. vytvoriť podmienky pre kenských partnerov na eradikáciu múch tse-tse v oblasti národného parku Ruma s využitím metódy sterilného hmyzu. Zároveň sa podarilo dobudovať genetické laboratórium KARI-TRC tak, aby bolo možné realizovať výskum populačnej genetiky a geometrickej morfometriky tse-tse múch vo východnej Afrike, čo je práve vedeckou náplňou projektu.

Muchy tse-tse sú prenášače smrteľných ochorení ako človeka (spavá choroba), tak i dobytka (nagana), pričom obe ochorenia sú smrteľné. Odhaduje sa, že približne 40-50 miliónov ľudí a 50-60 miliónov kusov dobytka je potenciálne ohrozených týmito chorobami. Jednou z najúčinnejších metód na úplné vyčistenie územia od múch tse-tse je metóda sterilného hmyzu (SIT). Jej podstata spočíva v masovej produkcii samcov tse-tse múch v špecializovaných chovných zariadeniach, ich sterilizácii a následnom vypúšťaní do prírody. SIT je vysoko účinná pri jej veľkoplošnej aplikácii v prípade, že početnosť populácie je veľmi nízka. Z tohto dôvodu je SIT najefektívnejšia metóda v koncovej fáze eradikačných programov, keďže umožňuje úplné vyčistenie územia od škodcu a vytvorenie tzv. oblastí bez tse-tse múch (tse-tse free zones).

KARI-TRC predstavuje pre Ústav zoológie SAV dôležitého partnera pre vedeckú spoluprácu vo východnej Afrike. Výskumná orientácia oboch pracovísk má viacero spoločných záujmov. KARI-TRC disponuje širokou sieťou experimentálnych staníc po celej Keni a početným kolektívom vedeckých a odborných pracovníkov. Toto pracovisko získalo štatút Centra excelentnosti WHO pre výskum v oblasti ochorení prenášaných krvcicajúcim hmyzom. KARI-TRC a je nositeľom alebo realizátorom viacerých rozsiahlych a významných medzinárodných projektov, do ktorých sa postupne zapája aj Ústav zoológie SAV. Práve dlhodobý výskum biológie tsetse múch, ktorý sa od roku 2002 realizuje na našom pracovisku, vytvára dôležitý predpoklad, pre úspešné zapojenie sa do týchto prestížnych projektov.

Text a foto: Ústav zooloógie SAV