Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Nový profesor, podpredseda SAV Fedor Čiampor, v rozhovore s prezidentom Ivanom Gašparovičom

Štyria noví profesori sú pracovníkmi Slovenskej akadémie vied

31. 1. 2005 | videné 2796-krát
Prezident Ivan Gašparovič odovzdal v pondelok 31. januára menovacie dekréty 33 novým profesorom.

Sú medzi nimi podpredseda SAV doc. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc. v odbore mikrobiológia, ďalej doc. RNDr. Juraj Hreško, PhD. v odbore environmentalistika, doc. Ing. Karel Kudela, DrSc. v odbore fyzika a doc. RNDr. Vladimír Porubčan, DrSc. v odbore fyzika.

Prezident vo svojom príhovore pripomenul minuloročný vstup Slovenska do Európskej únie. „K najväčším devízam, s ktorými sme vstúpili do európskeho priestoru, nespochybniteľne patria vzdelaní odborníci,“ zdôraznil. Podľa jeho slov bude závisieť len od nás, aby sme dokázali, že v oblasti univerzitného vzdelávania sme dobre pripravení reflektovať novú situáciu našej krajiny. Dotkol sa aj potreby reformy vysokého školstva, ktorá výrazne zvýši jeho medzinárodný kredit a kvalitu poskytovaného vzdelania. Napriek tomu, že sa niektoré kroky v tomto smere už uskutočnili, najdôležitejšie úlohy nás podľa hlavy štátu ešte len čakajú. „Predovšetkým obsah vysokoškolského vzdelávania musí korešpondovať s nastúpenými trendmi, musí akceptovať nové podmienky podnikateľského prostredia a požiadavky globalizujúceho sa trhu,“ podčiarkol s tým, že by polemizoval, „či spoplatnenie štúdia je tou správnou cestou k cieľu“. Prezident vyslovil vieru, že dostupnosť vzdelania bude pre poslancov prioritou pri schvaľovaní zákona, ktorým sa zavedú poplatky za štúdium na vysokých školách.

Minister školstva Martin Fronc poznamenal, že proces reformy vysokoškolského vzdelávania sa začal už skôr a spoluúčasť študentov na vysokoškolskom štúdiu vníma „ako bodku za vetou, tá veta sama osebe má zmysel, bez tej bodky je ale neukončená,“ dodal. Novým profesorom zablahoželal k dosiahnutiu najvyššej méty vysokoškolského pedagóga.

Podpredseda SAV Fedor Čiampor sa poďakoval v mene vyznamenaných za prejavenú dôveru, ktorú noví profesori využijú na ďalšie šírenie poznávania a vzdelávania. Vyzdvihol, že rok 2005 je rokom Alberta Einsteina a citoval jeho výrok, ktorým každoročne začína svoje prednášky – Čaro poznávania je najkrajším darom prírody. Ďalej povedal:

Na jar roku 1989 ma pozval kuvajtský minister zdravotníctva, aby som viedol kurz a prednášky z diagnostiky vo virológii. Mimoriadne sa o mňa starali, so všetkým luxusom, na ktorý som nebol zvyknutý. Na otázku ministrovi, prečo to robia, odpovedal: „Mimoriadne si vážime ľudí, ktorí do našej krajiny prinášajú vzdelanie. Raz, keď sa vyčerpajú zásoby ropy, ktoré sú teraz naším zdrojom bohatstva, budeme pripravení a naše bohatstvo bude vo vzdelaní.“ Takúto vážnosť prajem vzdelaniu aj na Slovensku, pretože zásoby ropy nemáme a o to viac musíme vidieť svoje bohatstvo vo vzdelaných ľuďoch.

(S použitím správ TASR a SITA; fotografie RNDr. Fedor Čiampor, PhD.)