Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Minister Eugen Jurzyca počas svojho vystúpenia.

O hodnotení vedeckej práce aj z európskeho pohľadu...

2. 12. 2010 | videné 1213-krát
V utorok 30. novembra sa za účasti ministra školstva na pôde SAV uskutočnil seminár na tému "Európsky evalvačný protokol – hodnotenie výskumných organizácií".

Moderátor podujatia, vedecký sekretár SAV doc. Fedor Gömöry v aule SAV na bratislavskej Patrónke privítal ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Eugena Jurzycu, predsedu SAV prof. Jaromíra Pastoreka, ďalej hlavných referujúcich výkonného riaditeľa organizácie All European Academies (ALLEA) Rüdigera Kleina, člena Predsedníctva Akademickej rady AV ČR Petra Rába, predsedu Akreditačnej komisie, poradného orgánu vlády SR prof. Ľubora Fišeru, ako aj člena Predsedníctva SAV, predsedu Akreditačnej komisie SAV prof. Petra Samuelyho. Samozrejme, aj ostatných účastníkov seminára, vedúce osobnosti z ústavov SAV, vysokých škôl i ďalších vedeckých či organizátorských inštitúcií.

Na úvod seminára vystúpil minister školstva Eugen Jurzyca, ktorý ocenil organizáciu podujatia takéhoto rázu. "Vnímame ho ako úvod do série vzájomných stretnutí, na ktorej konci, niekedy na záver budúceho roka by mali vzniknúť konkrétne a do legislatívnych návrhov premenené opatrenia," poznamenal minister. "Princípom, ktorý chceme presadzovať, je , samozrejme, zvyšovanie efektívnosti, teda pomer výstupov a vstupov." Ďalej Eugen Jurzyca pripomenul, že chápe náročnosť takéhoto merania vo vede, najmä jej výstupov, ale zdôraznil, že zrejme niet inej cesty. Za ďalší cieľ ministerstva označil znižovanie informačnej nerovnosti, zvyšovanie transparentnosti a motiváciu všetkých zainteresovaných subjektov, aby informácie o sebe publikovali. Ako významný zámer uviedol dôraz na morálku aj v takých oblastiach, ako je veda a vzdelávanie, hoci priznal, že zrejme nebude možné merať parametre ich produkcie ako v iných prípadoch, dôležitá bude individuálna morálka, ale aj morálka spolupracovníkov či iných hodnotiteľov...

Z ďalších konkrétnych zámerov minister uviedol posilnenie APVV a prehodnotenie systému inštitucionálneho financovania, pretože pokým účelové financovanie je dnes založené na otvorenej súťaži, ministerstvo hľadá spôsoby, či touto cestou nemožno ísť aj pri inštitucionálnom financovaní, aspoň do istej miery. Pripomenul, že ministerstvo deklarovalo zvýšenie objemu zdrojov na výskum a vývoj pre najlepšie tímy, nechce sa však pri tom zamerať na krátkodobé, rýchle výsledky, chápe, že veda môže priniesť výsledky len z dlhodobého hľadiska. "Chceme posilňovať väzby na európsky výskumný priestor a veľký dôraz chceme dávať na popularizáciu vedy," pokračoval Eugen Jurzyca. "Myslíme si, že to je jedna z príčin, prečo veda na Slovensku dostáva málo peňazí, že sme ako spoločnosť nedokázali vysvetliť väčšine, čo veda a výskum prináša spoločnosti. Dôsledkom je, že pri rozdeľovaní peňazí kolegovia vo vláde môžu oveľa ľahšie presadzovať požiadavky napríklad v oblasti rozvoja diaľnic či zdravotníctva."

Minister uviedol, že tieto princípy či konkrétne kroky mieni ministerstvo presadiť do dlhodobého zámeru štátnej vednej a technickej politiky a, samozrejme, aj do zmeny Zákona č. 172/2005 o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja a zároveň vyzval predstaviteľov výskumu, vývoja aj vzdelávania na ďalšiu diskusiu, ktorá by smerovala ku konkretizácii týchto zámerov.

Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek sa vo svojom vystúpení poďakoval MŠ SR za účasť na spoluorganizovaní seminára a pripomenul, že je nevyhnutné, aby slovenská veda, výskum, ale aj vzdelávanie mali jednotný evalvačný protokol, ktorý by sa mal zhodovať s európskym evalvačným protokolom, pretože Slovensko je členským štátom EÚ. Vyslovil presvedčenie, že budú ešte aj ďalšie podobné stretnutia a v dohľadnom čase sa vedecká komunita zhodne na jednotnom evalvačnom protokole, čo by prospelo nielen našim univerzitám a výskumným pracoviskám, ale všetkým vedcom.

V ďalšej časti seminára vystúpil výkonný riaditeľ organizácie ALLEA Dr. Rüdiger Klein na tému European evaluation protocol, the common principles of assessment of research institutions. Členmi tejto organizácie je 53 národných akadémií zo 40 krajín. Riaditeľ pripomenul, že v rámci tejto organizácie sa problémom hodnotenia vedeckých inštitúcií, tímov aj jednotlivcov venuje pracovná skupina pod názvom Evaluating for Science a v obrazovej prezentácii priblížil výsledky práce tejto skupiny na Európskom evalvačnom protokole (podrobnejšie na Working Group Evaluating for Science).

O systéme hodnotenia výskumu v Akadémii vied Českej republiky informoval pražský hosť Petr Ráb, komplexnú akreditáciu vysokých škôl na Slovensku priblížil prof. Ľubor Fišera a napokon o pravidelnom hodnotení vedeckých organizácie v SAV podrobnejšie porozprával prof. Peter Samuely.

Na záver seminára odznela pomerne rozsiahla diskusia medzi prednášajúcimi a ďalšími účastníkmi seminára, v ktorej diskutujúci vyslovili svoje názory na niektoré problémy danej témy, aj návrhy na niektoré detaily hodnotenia.

Prezentácie prednášok všetkých štyroch prednášateľov si môžete otvoriť alebo stiahnuť po kliknutí na materiály zo seminára.