Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Už 55-ročnú históriu Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach priblížil jeho súčasný riaditeľ Peter Ševc. V pozadí za predsedníckym stolom sú jeho zástupca Karel Saksl  a predseda vedeckej rady František Lofaj (vpravo).

V Ústave materiálového výskumu SAV oslavovali

30. 11. 2010 | videné 1315-krát
Pri príležitosti 55. výročia založenia Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach sa 16. novembra konalo slávnostné zasadnutie Ústavnej rady a Vedeckej rady ÚMV SAV.

Aulu ústavov SAV na Watsonovej ulici zaplnili pracovníci ústavu, pozvaní hostia, riaditelia ústavov SAV, zástupcovia spolupracujúcich firiem ako aj univerzít, ktorých privítal predseda Vedeckej rady ÚMV SAV František Lofaj . Potom sa moderovania ujal zástupca riaditeľa ústavu Karel Saksl, ktorý postupne pozýval k mikrofónu a prezentácii predstaviteľov ústavu a hostí. Ako prvého uviedol súčasného riaditeľa Ústavu materiálového výskumu SAV Petra Ševca , ktorý priblížil uplynulých 55 rokov tejto – pre výrobnú prax i prípravu odborníkov významnej inštitúcie.

Ústav pôvodne vznikol v roku 1955 ako Laboratórium strojníckej a hutníckej technológie SAV. V roku 1963 bol pričlenený k Hutníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach ako Laboratórium hutníckej technológie. V roku 1970 sa opäť stal samostatným ústavom Slovenskej akadémie vied ako Ústav experimentálnej metalurgie. Prvým riaditeľom bol prof. Jaroslav Kubelík . Pôvodne sa na ústave riešili úlohy výskumu a vývoja v oblasti práškovej metalurgie a valcovaných nízkolegovaných ocelí. Postupne sa začal orientovať na výskum a vývoj moderných progresívnych materiálov. Odrazom tohto vývoja bola aj zmena názvu ústavu v roku 1992 na Ústav materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied (ÚMV SAV). V súčasnosti patrí do I. oddelenia vied o neživej prírode SAV a je popredným pracoviskom v oblasti výskumu nových materiálov a technológií s bohatou medzinárodnou spoluprácou.
Jeho hlavnou úlohou je cieľové orientovanie sa na vývoj nových materiálov v oblasti nanotechnológií, práškových technológií, fyzikálnej metalurgie a materiálového inžinierstva. Vedecky sa profiluje na fyzikálny výskum dejov transformačnej a transportnej povahy, ktoré sa odohrávajú v štruktúre materiálov rôznej chemickej podstaty (kovy, keramika, biomateriály, plasty a pod.) a vnútornej stavby (kryštalická, amorfná, kompozitná a pod.). Ďalej je to výskum mechanických a fyzikálnych vlastností týchto materiálov na základe poznania zákonitostí ich vnútornej konštitúcie a odozvy na externé podmienky vo vzťahu k ich funkčnej spoľahlivosti a životnosti.

"ÚMV SAV je mimoriadne úspešný pri získavaní a riešení projektov VEGA a APVV, veľkú pozornosť venujeme medzinárodnej vedecko-technickej spolupráci. V minulosti sme sa podieľali napríklad na riešení projektov 5., 6. i 7. rámcového programu EÚ, jedného projektu NATO, troch projektov v rámci programu EUREKA a šiestich projektov v rámci programu COST," uviedol s hrdosťou riaditeľ jubilujúceho ústavu Peter Ševc a pokračoval vo výpočte:
"Sme úspešní aj v získavaní prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ. Riešime päť projektov v úlohe hlavného partnera a päť projektov ako partnerskej organizácie. Jedným z najvýznamnejších je Centrum excelentnosti progresívnych materiálov s nano a submikrónovou štruktúrou (NANOCEXMAT)."
V rámci Slovenskej akadémie vied ústav koordinuje činnosť Centra excelentnosti SAV - Centrum nanoštruktúrnych materiálov (NANOSMART), ktoré sústreďuje vedecko-výskumné kapacity zo 7 ústavov SAV.

Dôležité miesto v činnosti ústavu predstavuje spolupráca so všetkými tromi univerzitami, ktoré sídlia v Košiciach. Významnú aktivitu vyvíja v oblasti doktorandského a postdoktoranského štúdia aj pre študentov zo zahraničia (Egypt, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Španielsko).

O významnom postavení ÚMV SAV ako vedecko-výskumného a expertízneho pracoviska svedčí spolupráca s priemyselnými partnermi vo východoslovenskom regióne aj v rámci Slovenska pri riešení konkrétnych problémov priemyselnej praxe. Medzi významných partnerov patria U.S. Steel Košice, s.r.o.; SENZOR, s.r.o., Košice; ALCAST, a.s., Snina, SPINEA, s.r.o., Prešov; Embraco Slovakia, s.r.o, REGADA, s.r.o., Prešov; POTRUBIE, a.s. Košice, atď.
Potom sa účastníci slávnostného stretnutia oboznámili s prácou jednotlivých oddelení, ktorú prezentovali ich vedúci: doc. Gejza Rosenberg - oddelenie mikroštruktúry a mechanických vlastností ocelí, František Kováč - oddelenie mikroštruktúrneho inžinierstva ocelí, Anna Výrostkdoc. Eva Dudrová – oddelenie práškovej metalurgie železa, Juraj Ďurišin – oddelenie nanoštruktúrnych materiálov, Ľubomír Medvecký – oddelenie elektrokeramiky aprof. Ján Dusza – oddelenie konštrukčnej keramiky. Mnohé z laboratórií ústavu si mohli pozrieť aj účastníci Dňa otvorených dverí, ktorý bol 8. novembra a vhodne zapadol do osláv výročia.
Súčasťou takýchto slávnostných chvíľ sú pozdravné vystúpenia hostí, rovnako tomu bolo aj teraz. Radostnú odozvu u všetkých prítomných vyvolala informácia, ktorú zverejnil riaditeľ Ústavu geotechniky SAV Víťazoslav Krúpa: "Chcem vám oznámiť, že prínos Ústavu materiálového výskumu SAV pre vedu, výskum, vzdelávanie i prax ocenil aj predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa. Na návrh Rady riaditeľov košických ústavov mu udelil Cenu predsedu KSK. Slávnostný akt odovzdávania ocenení sa uskutoční 17. decembra v košickom Štátnom divadle."
Potom nasledovala spoločenská časť podujatia.

Text a foto: Katarína Čižmáriková