Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Moderátorom konferencie bol Menbere Workie Tiruneh, (vpravo) Miroslav Morovics a prof. Milan Šikula.

Ekonómovia na konferencii o regionálnych rozdieloch

29. 11. 2010 | videné 2832-krát
V Kongresovom centre Smolenice sa 17. až 19. novembra 2010 konala medzinárodná vedecká konferencia o regionálnych rozdieloch, ktorú pripravil Ekonomický ústav SAV.

Konferenciu s názvom "Regionálne rozdiely v strednej a východnej Európe" (Regional disparities in Central and Eastern Europe) organizoval Ekonomický ústav SAV, v rámci projektu APVV-0649-07 a spolufinancoval spoločný program Ministerstva zahraničných vecí a OECD. Zúčastnil sa na nej aj člen Predsedníctva SAV Miroslav Morovics a riaditeľ Ekonomického ústavu SAV prof. Milan Šikula. .

Hlavným cieľom konferencie bolo identifikovať príčiny a následky rozdielneho regionálneho rozvoja, najmä v priestore Strednej a Východnej Európy a súčasne diskutovať o možných opatreniach pre ich redukciu. Zúčastnili sa na nej zástupcovia z 11 krajín, vrátane predstaviteľov Slovenskej akadémie vied, univerzít a mnohých významných výskumných inštitúcii z krajín vyšehradskej štvorky, ale aj Veľkej Británie, Nemecka a Japonska.

V mene Predsedníctva SAV s príhovorom vystúpil Miroslav Morovics. Povedal: "Ochrana prírody, vôbec životného prostredia, ale aj hľadanie súladu tejto ochrany s trvalo udržateľným hospodárskym rozvojom je jednou z čiastkových tém vašej konferencie. Otázky a problémy, ktoré vo vzťahu k ústrednej téme Regional growth disparities plánujete v najbližších dňoch skúmať, patria k najaktuálnejším a pálčivým otázkam súčasnej spoločnosti. Finančná a hospodárska kríza a jej dôsledky z hľadiska regionálnych disparít, ale aj vplyv znalostnej ekonomiky, prípadne aj štrukturálnych fondov na regionálny rozvoj, resp. konkurencieschopnosť sú témami, ktorých seriózne vedecké skúmanie môže mimoriadne účinne napomáhať pri formovaní komunálnej i vládnej politiky."

Podľa jeho slov, skúsenosti odborníkov z jednotlivých krajín vo výskume regionálnych disparít môžu byť veľmi inšpirujúce nielen pri vedeckom poznávaní týchto fenoménov, ale aj pri hľadaní efektívnych riešení. Zároveň vyslovil želanie, aby závery z podujatia našli odozvu nielen v odborných kruhoch, ale aj v aplikačnej oblasti, najmä u komunálnych či vládnych politikov.

Úvodné príhovory predniesli d´Artis Kancs a Pavel Ciaian z výskumného centra Európskej komisie - Joint Research Centre v Seville a Vladimír Kvetan z Európskeho centra pre rozvoj odborného vzdelávania - CEDEFOP v Grécku.

V rámci sekcií prestavili vedeckí pracovníci takmer 30 vedeckých a odborných príspevkov, ktoré sa venovali rôznym aspektom hodnotenia regionálneho rozvoja, udržateľného rozvoja, sociálnym a príjmovým rozdielom, ľudskému kapitálu a konkurencieschopnosti v tranzitívnych ekonomikách a vplyvu kohéznej a regionálnej politike EÚ na ne.

Počas plenárnych prednášok vystúpili Mikuláš Luptáčik z Wirtschaftsuniversität vo Viedni, Jarko Fidrmuc z Oesterreichische Nationalbank, Milan Buček z Ekonomickej univerzity v Bratislave a Kentaro Iwatsubo z Univerzity of Kobe v Japonsku.

Konferenciu ukončili prednášky organizátorov konferencie Marka Radvanského a Menbere Workie Tiruneha z Ekonomického ústavu SAV, ktorí sa podpísali aj pod spracovanie súhrnnej publikácie. Súčasťou konferencie bol bohatý kultúrny a spoločenský program.

Text: Marek Radvanský, EÚ SAV
Foto: Ferdinand Tisovič