Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

V Spektre vedy zacielené na nádorovú bunku

26. 11. 2010 | videné 899-krát
Spektrum vedy je cyklus televíznych dokumentov o práci a úspechoch slovenských vedcov, o ich mimoriadnych objavoch.
Vznikol v spolupráci Centra vedecko-technických informácií SR, Slovenskej akadémie vied a Slovenskej televízie.

Spektrum objavov a vynálezov slovenských vedcov vysiela Slovenská televízia každú stredu na druhom programe.


Zacielené na nádorovú bunku.

Premiéra: 1.12.2010 o 20.45h STV2
Repríza : 2.12.2010 o 15.25h STV2


Tak ako sa každý živý tvor bráni keď ho napadnú, aj nádorová bunka robí čo sa dá, aby sa bránila a prežila. Podľa hesla: "Čo ťa nezabije, to ťa posilní!", sa aj nádorové bunky, ktoré prežijú, stávajú odolné a dokážu sa brániť aj vysokým dávkam silných liečiv.

Poznáme viacero mechanizmov, ktoré zabezpečujú schopnosť nádorových buniek prežiť útok protinádorových liekov.

  • Zníženie koncentrácie liečiv v bunkách, prostredníctvom ich účinného vypudzovania transportnými proteínmi, ktoré v zdravom organizme obvykle zabezpečujú jeho detoxifikáciu.


  • Aktivácia metabolických dráh, ktoré účinne chemicky modifikujú toxické látky na menej nebezpečné produkty.

  • Zmeny v množstve proteínov, ktoré sú cieľovými štruktúrami liečiv.


  • Utlmenie procesov, ktoré sú dôsledkom vplyvu liečiv na bunku a tím aj zníženie ich efektu, napr. potlačenie bunkovej smrti – tzv. apoptózy.


  • Základnou vlastnosťou nádorovej masy je jej heterogenita – rôznorodosť na úrovni jednotlivých buniek. Existuje predstava, ktorá bola u niektorých typoch nádorov aj potvrdená, že v množstve nádorových buniek existuje malá skupinka buniek – kmeňové nádorové bunky, ktorá je vďaka spomenutým mechanizmom menej citlivá na terapiu.

    Chemoterapeutickú liečbu prežijú prednostne práve tieto bunky a tak sa ich pomer v nádore dramaticky zvýši.Kľúčom úspešnej liečby je teda cielená likvidácia týchto buniek.

    Vedci sa snažia o návrhy rôznych liečebných postupov, ktoré by eliminovali rozvoj rezistencie nádorových ochorení alebo by dokázali likvidovať rezistentné bunky.

    Veľmi progresívnou metódou terapie by mohla byť aj fotodynamická terapia. Jej výhodou je možnosť prepašovať do bunky neškodné chemické látky, ktoré sa však stávajú toxickými po aktivácii svetlom a dokážu poškodiť alebo usmrtiť bunku. Avšak táto terapia má aj svoje úskalia a limity. Svetlo neprenikne do celej masy väčšieho nádoru a tak sa podarí aktivovať látku len v jeho povrchových vrstvách. Okrem toho niektoré bunky vďaka vyššie spomínaným mechanizmom ochrany sa vedia prítomnosti cudzorodých látok brániť a preto aj v prípade fotodynamickej terapie sa stretávame s prípadmi, kedy bunky, ktoré prežili prvý útok, získavajú odolnosť.

    Nešťastným prvkom tejto rezistencie je fakt, že spomenuté mechanizmy ochraňujú bunky voči rozličným látkam a preto sa v literatúre označuje ako viaclieková rezistencia – multidrug resistance. Práve tento typ rezistencie je zásadnou prekážkou účinnej chemoterapie nádorových ochorení a jej prekonanie predstavuje dôležitú úlohu, ktorú v súčasnosti musí veda vyriešiť.

    Garanti:

    Ing.Zdena Sulová, CSc., Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV
    RNDr. Ján Sedlák, DrSc., Ústav experimentálnej onkológie SAV
    prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc., Prírodovedecká fakulta UPJŠ Košice


    Pripravila: S.Klamová