Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prvý tajomník Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva Torgal Ståhl a  predseda SAV prof. Jaromír Pastorek.

Hodnotenie Blokového grantu na podporu vedy

24. 11. 2010 | videné 1111-krát
V Kongresovom centre SAV v Smoleniciach bolo 15. novembra 2010 pracovné stretnutie pri príležitosti ukončenia Blokového grantu SK0010.

Na stretnutí, na ktorom odzneli výsledky z realizácie podprojektov sa zúčastnil prvý tajomník Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva Torgal Ståhl, predseda SAV prof. Jaromír Pastorek, podpredsedníčka SAV Eva Majková, člen Predsedníctva SAV doc. Juraj Koppel, riaditeľka Odboru riadenia a implementácie Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu (FM EHP a NFM) Úradu vlády SR Martina Szabóová, koordinátor Blokového grantu SK0010 Ivan Zvara, zástupcovia Úradu vlády SR, Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva a vedúci projektov.

Na úvod nórsky hosť Torgal Stahl si v sprievode predsedu SAV prof. Jaromíra Pastoreka prezrel priestrory Smolenického zámku, ktorý je sídlom Kongresového centra SAV. Rokovanie viedol doc. Juraj Koppel. Na úvod o. i. povedal, že Blokový grant "Podpora vedy a výskumu vo vybraných smeroch významných pre Slovenskú republiku a EÚ" je grantom na podporu vedy a výskumu v Slovenskej republike sprostredkovaný Slovenskou akadémiou vied. Je súčasťou implementácie Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP), ktorého donormi sú Island, Lichtenštajnsko a Nórsko. Tento grant je financovaný z prostriedkov Európskeho hospodárskeho priestoru a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

V rámci Blokového grantu financovaného z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu SR boli stanovené štyri oblasti podpory:
    1 - Nanotechnológie
    2 - Biotechnológie a potraviny
    3 - Trvalo udržateľný rozvoj
    4 - Obnoviteľné zdroje energie
Na základe zverejnenej výzvy zo dňa 8. apríla 2008 na podávanie žiadostí na Nenávratný finančný príspevok (NFP) z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP) v rámci Blokového grantu "Podpora vedy a výskumu vo vybraných smeroch významných pre Slovenskú republiku a EÚ" bolo podaných do 7. júla 2008 35 žiadostí o NFP, 1 žiadosť bola podaná po časovom limite.
Hodnotiace komisie po prekontrolovaní administratívnej zhody postúpili na odborné hodnotenie 12 podprojektov. Na základe odborného hodnotenia, podľa výšky získaných bodov, hodnotiace komisie zostavili poradovníky. Výsledný poradovník sa zostavil na základe poradovníkov v hodnotiacich komisiách.

Podpredsedníčka SAV Eva Majková z Fyzikálneho ústavu SAV predložila hodnotenie podprojektu Súbory magnetických nanočastíc a nanočasticové membrány pre aplikácie v senzoroch. Podprojekt Multidisciplinárne vyhodnotenie funkcie a významu umelých vodných nádrží a ich ekologický manažment predniesol Fedor Čiampor z Ústavu zoológie SAV.
Ján Hirsch z Chemického ústavu SAV predstavil podprojekt Funkčné polysacharidy z rastlinných odpadov – spôsob trvalo udržateľného a efektívneho využívania rastlinnej biomasy. O výsledku podprojektu Príprava účinných biopalivových článkov založených na využití nanoštruktúr na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a organického odpadu informoval Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV. Výsledky podprojektu Scenáre vývoja reprezentatívnych ekosystémov krajiny Slovenska v kontexte globálnych zmien ktorého vedúcou je Zita Izakovičová z Ústavu krajinnej ekológie SAV, predstavil riaditeľ ÚKE SAV Július Oszlányi.

O podprojekte Identifikácia, expresia a využitie bioaktívnych látok z parazitických červov, kliešťov a hmyzu v klinickej medicíne a jeho výsledkoch hovorila Mária Kazimírová z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach Jana Libantová z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV v Nitre informovala o výsledkoch podprojektu Bio-bezpečná transgénna repka olejka prostredníctvom inovačných biotechnológií. Podprojekt Analytické metódy pre kvalitné a bezpečné tradičné potravinové výrobky predstavil Ivan Špánik z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Na stretnutí sa konštatovalo, že hodnotenie podprojektov potvrdilo prospešnosť Blokového grantu. Priniesli nové poznatky, ktoré splnili základné požiadavky a boli konkrétnymi výsledkami podpory vedy a výskumu. Spokojnosť s výsledkami vyslovil aj nórsky hosť prvý tajomník Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva Torgal Stahl, zástupcovia Úradu vlády SR i Slovenskej akadémie vied.