Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Aj košické ústavy SAV otvorili dvere dokorán.

Zvedavci sa hrnuli do dverí ústavov

24. 11. 2010 | videné 1036-krát
V rámci Týždňa vedy a techniky 2010 otvorili svoje dvere aj viaceré ústavy SAV v Košiciach.

Ústavy SAV už tradične spolupracujú s rôznymi stupňami škôl, vrátane univerzít. Ako prvý zorganizoval hneď v pondelok 8. novembra Deň otvorených dverí Ústav materiálového výskumu SAV. Akcia vhodne zapadla do série podujatí, ktorými si ústav pripomína 55. výročie svojho vzniku. Poprední experti ich v aule na prednáškach oboznámili s materiálmi pre automobilový priemysel (doc. Gejza Rosenberg) , s práškovou metalurgiou v automobilovom, strojárenskom a elektrotechnickom priemysle (doc. Eva Dudrová).
Na výskum materiálov na urýchľovačoch (najpokročilejších fotónových zdrojoch) sa zameral Karel Saksl a na metódy merania tvrdosti Petra Gavendová. Potom mladí ľudia dostali možnosť pozrieť si tribologické, keramografické, rtg, SEM i AFM laboratórium ako aj optickú mikroskopiu a mechanickú skúšobňu s tvrdomermi.

V Parazitologickom ústave SAV ďalší deň dominovali študenti predovšetkým košických stredných škôl, ktorí sa systematicky zaujímajú o biológiu, pracujú v krúžkoch a majú záujem pokračovať v jej štúdiu (napr. na UPJŠ alebo Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie). Samozrejme, nemohli chýbať gymnazisti z Exnárovej ulice v Košiciach pod vedením učiteľky Ľubomíry Cimbalovej. Vzájomnú systematickú spoluprácu (okrem iného aj v SOČ) si chvália obe strany - vedci i škola. Parazitológovia im ukázali svoju prácu v simulovaných laboratórnych a terénnych podmienkach (parazity psov a mačiek, biológia kliešťov, parazity rastlín), mikroskopiu, ako aj bežné parazitologické diagnostické metódy domácich zvierat. Keďže mnohí doma majú svojich zvieracích miláčikov, táto tematika ich vždy zaujme. V novej videokonferenčnej miestnosti ústavu si študenti pozreli krátky populárny film a vypočuli popularizačnú prednášku Ingrid Papajovej z cyklu Hodina vedy (projekt LPP) o škrkavkách u psov.

Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach má svoje pracoviská rozptýlené a viacerých miestach v Košiciach. Podľa individuálnych požiadaviek si návštevníci mohli prezrieť:
v hlavnej budove na Watsonovej ulici laboratóriá supravodivosti, magnetických meraní, magnetických kvapalín, termickej analýzy i sonoluminiscencie a taktiež počítačovú farmu - Grid Oddelenia subjadrovej fyziky. Na Bulharskej ulici v Košiciach boli otvorené dvere laboratórií Oddelenia kozmickej fyziky a Oddelenia biofyziky. V Centre fyziky veľmi nízkych teplôt v areáli UPJŠ, Park Angelinum, boli pre veľký záujem pripravení na návštevy zvedavých chlapcov a dievčat v stredu i štvrtok 10.-11. novembra. Vďaka tekutému dusíku možno predvádzať mnoho na pohľad lákavých experimentov a fyzici z nízkych teplôt to aj radi využívajú. Zaručene nimi zaujmú. Absolútnou jednotkou je supravodivý levitujúci vláčik, na ktorom idú oči nechať aj vyparádené slečny. „Zažili sme aj prekvapenie, keď k nám prišiel z Gymnázia v Tisovci plný autobus študentov. Bol to zážitok nielen pre nich, ale aj pre nás. Živo sa zaujímali o našu vedecko-výskumnú prácu a jej výsledky. Na košických školách sú síce tiež excelentní jednotlivci, ale tu boli fantastickí všetci. Ich nadšenie sa prenieslo aj na nás a v centre zavládla uvoľnená srdečná atmosféra. Odchádzali až po štvrtej popoludní,“ podelil sa o zážitok z tohoročných Dní otvorených dverí Pavol Szabó, vedúci oddelenia fyziky nízkych teplôt ÚEF SAV.

Rušno bolo aj v Neurobiologickom ústave SAV, kde sa ujal logistiky Ján Gálik. Tu sú osvedčeným „magnetom“ laboratórne biele potkany, ktoré najmä dievčatá hladkali a odmietali prijať fakt, že slúžia na výskumy. Zaujímali sa, čo jedia, kedy sú najaktívnejšie, no polročné samce sa im zdali neprívetivé.

Text: Katarína Čižmáriková
Foto: Tomáš, Čižmárik, Katarína Čižmáriková, Zdeněk Spotz (UMV SAV)