Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Knihu Horizonty rozvoja slovenskej spoločnosti uviedli (zľava) Edita Nemcová a Martina Lubyová.

Nové horizonty slovenskej prognostiky

22. 11. 2010 | videné 845-krát
Prognostický ústav SAV v rámci dňa otvorených dverí 10. novembra oslavoval dvojitý úspech. Predstavil novú monografiu a uviedol do činnosti laboratórium experimentálnej ekonómie.

Na podujatí sa zúčastnil aj člen Predsedníctva SAV Miroslav Morovics, prorektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prof. Maroš Finka a ďalší hostia. Nová monografia má názov Horizonty rozvoja slovenskej spoločnosti. Laboratórium experimentálnej ekonómie bude súčasťou činnosti Centra excelencie rozvoja sídelnej infraštruktúry znalostnej ekonomiky SPECTRA+.

Publikáciu deväťčlenného autorského kolektívu predstavila riaditeľka ústavu Edita Nemcová. Nová knižná monografia Horizonty rozvoja slovenskej spoločnosti vznikla z príspevkov medzinárodnej vedeckej konferencie uskutočnenej v septembri 2009 pri príležitosti 20. výročia vzniku Prognostického ústavu. V úvode príhovoru bilancovala vývoj posledných desiatich rokov, počas ktorých sa Prognostický ústav SAV posunul smerom od univerzálnych odpovedí k hľadaniu alternatív. Ústrednou témou sa stáva posun od tradičnej snahy predvídať budúcnosť k strategickému prognózovaniu. Prognostika sa z pôvodne ekonomicky zameranej disciplíny posunula k interdisciplinarite. Moderná prognostika je tak skĺbením ekonomických, sociálnych a environmentálnych perspektív.

V súčasnosti sa PÚ SAV koncentruje na interdisciplinárny základný a aplikovaný výskum v týchto oblastiach:
  • a) teoretické, metodologické a koncepčné problémy prognózovania vývoja slovenskej spoločnosti v národnom i svetovom kontexte;
  • b) spoločenská dimenzia globálnych environmentálnych zmien;
  • c) koevolúcia inštitucionálnej a technologickej zmeny.
Koncentruje sa teda na všetky štyri piliere udržateľného rozvoja: ekonomický, sociálny, ekologický i inštitucionálny. Riaditeľka E. Nemcová pokračovala predstavovaním monografie, ktorej príspevky mapujú tieto smery výskumu. V ôsmich kapitolách, ktoré prezentujú aktivity a výsledky práce Prognostického ústavu SAV a jeho partnerov, oboznamujú čitateľa so súčasnosťou a perspektívami interdisciplinárneho výskumu. "Moderná prognostika si uvedomuje limity ľudského poznania a reaguje rozširovaním svojho vedeckého aparátu a zlepšovaním metodológie a metód výskumu", ako sa konštatuje v závere monografie. Jednotlivé príspevky reagovali na naliehavé otázky súčasnosti, predovšetkým globálnu krízu, ktorú vnímali nielen ako krízu hospodársku, ale v širšom spoločenskom kontexte ako krízu hodnôt. Snažili sa odhadnúť nielen pesimistické, varovné scenáre rozvoja. Identifikovali predovšetkým tie kvalitatívne faktory a oblasti, ktoré v konečnom dôsledku navodia pozitívne očakávania spoločnosti, ako zdôraznila riaditeľka v závere svojho príhovoru. Monografiu symbolickými „perlami múdrosti“ pokrstila pracovníčka Prognostického ústavu Martina Lubyová.

Na slávnosti vystúpila Tatiana Kluvánková-Oravská a predstavila výsledky Centra transdiciplinárnych štúdií CETIP a Centra exelentnosti rozvoja sídelnej infraštruktúry znalostnej ekonomiky SPECTRA+, v rámci ktorých vzniká laboratórium experimentálnych spoločenských vied VEEL. Poslaním laboratória, ktoré bude spoločným pracoviskom PÚ SAV a Ústavu manažmentu STU je zvýšiť inovačný potenciál interdisciplinárneho výskumu spoločenských vied a kvalitu graduálneho a postgraduálneho vzdelávanie v Slovenskej republike.

Kľúčovým zámerom je v rámci medzinárodnej spolupráce CETIP vytvoriť podmienky pre integráciu do spoločného projektu experimentálnych spoločenských vied, ktorý vedie partnerské centrum na State univerzity Arizona. Cieľom je prostredníctvom kombinácie štandardných a inovatívnych metód, s dôrazom na experimentálnu ekonómiu zaviesť základné princípy spoločenskej simulácie a jej aplikácia do otázok kooperácie a inovačnej difúzie. Existencia experimentálneho ekonomického laboratória vytvára príležitosť rozvíjať špecifické výskumné projekty, prilákať mladých domácich výskumníkov, pre ktorých to bude príležitosť začať svoju odbornú kariéru v domovskej krajine a v neposlednom rade prispeje ku zvyšovaniu efektivity vykonávaných aktivít.

Činnosť VEEL sa začalo symbolickým prestrihnutím pásky zodpovedný riešiteľ SPECTRA+ prorektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prof. Maroš Finka, riaditeľka PÚ SAV Edita Nemcová a zástupca generálneho dodávateľa technologického zariadenia F. Tomeček.

Text: Tatiana Kluvánková-Oravská, PÚ SAV
Foto: Ferdinand Tisovič