Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pohľad do výstavných priestorov...

Moderná architektúra ako pamiatka

19. 11. 2010 | videné 1031-krát
Vo štvrtok 11. novembra v Ústave stavebníctva a architektúry SAV v Bratislave otvorili výstavu o registri materiálov a konštrukcií a vedecké kolokvium o modernej architektúre ako pamiatke.

Novinárov aj študentov architektúry, ktorí v hojnom počte v rámci Týždňa vedy a techniky 2010 v SAV navštívili otvorenie výstavy aj kolokvia, na úvod informoval prof. arch. Matúš Dulla, ktorý im priblížil aktuálne výsledky dvoch projektov na tieto témy – sú to projekty APVV a agentúry VEGA z rokov 2008 až 2010.

Prof. Dulla pripomenul, že problém má širšie súvislosti – ide o architektúru medzivojnového a neskoršieho obdobia, až do konca osemdesiatych rokov. Často ide o objekty, ktoré sú na pokraji životnosti alebo by mali byť zbúrané či prestavané z iných dôvodov. Mnohé z nich sú však špičkovými architektonickými dielami a majú historickú pamiatkovú hodnotu. A ide o to, aby sa tieto stavby zachovali so všetkými detailmi, teda vo svojej pôvodnej „jemnosti“.

Ako doplnila doc. Henrieta Moravčíková, v rámci projektu Moderná architektúra ako pamiatka sa pri jeho riešení stretli zástupcovia odborov, ktoré štandardne prichádzajú do kontaktu s ochranou architektonických pamiatok – to znamená predstavitelia pamiatkových úradov, ale aj základného výskumu v oblasti architektúry a stavebníctva. Pripomenula, že jednou z úloh týchto projektov bolo vyplniť medzeru v oblasti výskumu obnovy pamiatok modernej architektúry na Slovensku. S iróniou zdôraznila, že nie všetky budovy možno obnovovať len "obalením polystyrénom", ako sme si zvykli pri panelových obytných domoch... Výstava pod názvom AA20. Register materiálov a konštrukcií približuje materiály a detaily využívané pri pamiatkach modernej architektúry, pretože práve táto oblasť bola doteraz pomerne nedostatočne preskúmaná.

Archív architektúry 20. storočia na Slovensku (AA20) je najrozsiahlejšou databázou architektonických diel minulého storočia na Slovensku. Archív obsahuje vyše tri tisíc stavieb, ktoré sú od roku 1996 dokumentované a hodnotené pracovníkmi Oddelenia architektúry Ústavu stavebníctva a architektúry (ÚSTARCH) SAV. Rozsiahla databáza obsahuje širokú škálu informácií a dokumentov, ktoré rozprávajú príbeh našej architektúry z mnohých hľadísk, od jej autorov, miesta, funkcie, či ocenení, až po jej hmotnú materiálovú stránku. Cieľom registra je dokumentovať a archivovať pestrú zmes materiálov konštrukcií a zariadení, ktoré spoločne vytvárajú materiálnu podstatu architektonického diela. Od konkrétnych vzoriek omietok, cez fragmenty stavebných prvkov, až po firemné katalógy – má slúžiť ako zdroj informácií pre budúce renovácie významných diel slovenskej architektúry 20. storočia.

Na panelovej diskusii v rámci Dňa otvorených dverí ÚSTARCH-u SAV sa zúčastnili nielen odborníci z oblasti stavebníctva, architektúry a pamiatkovej starostlivosti, ale aj študenti a návštevníci, ktorí si v tento deň prišli pozrieť laboratóriá, vypočuť prednášky a oboznámiť sa s výsledkami ústavu. Prof. Matúš Dulla, doc. Henrieta Moravčíková aj ďalší odborníci – riaditeľ ÚSTARCH Peter Matiašovský, prof. Pavol Gregor a Magdaléna Kvasnicová z Fakulty architektúry STU, prof. Zuzana Sternová z TAZUS, prof. Anton Puškár zo Stavebnej fakulty STU a Denis Haberland z Pamiatkového úradu SR – v rámci kolokvia podrobne referovali o jednotlivých problémoch a odpovedali na otázky z pléna. Návštevníkom priblížili súčasnú úroveň poznania pamiatok modernej architektúry na Slovensku, niektoré súčasné problémy, keď záujmy ochrany pamiatok sú často v protirečení so záujmami investorov, ale aj prístup architektov k obnove pamiatok a spôsoby zachovania originálu. V ďalšej časti diskusie sa zaoberali otázkou, kedy a ako tepelne izolovať pamiatky modernej architektúry, ako narábať s okennými a dvernými výplňami a ďalšími detailmi, ako aj viacerými otázkami uchovania architektonických pamiatok modernej architektúry na Slovensku.