Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Doc. Albert Breier odovzdáva Medailu SAV za podporu vedy doc. Anne Preťovej.

Rastlinári z Nitry bilancovali dvadsaťročné výsledky...

16. 11. 2010 | videné 1539-krát
V piatok 5. novembra si v Ústave genetiky a biotechnológií rastlín SAV v Nitre za účasti domácich aj zahraničných hostí slávnostne pripomenuli 20. výročie vzniku tohto pracoviska ako samostatného ústavu.

Predseda vedeckej rady ústavu Andrej Kormuťák na slávnosti v úvode privítal podpredsedu SAV doc. Alberta Breiera, člena Predsedníctva SAV doc. Juraja Koppela, zástupcov spolupracujúcich pracovísk z vysokých škôl aj ústavov Akadémie, ako aj viacerých významných hostí z kooperujúcich zahraničných vedeckých inštitúcií, medzi nimi prof. Beaty Barnabasa z Poľnohospodárskeho výskumného ústavu Maďarskej akadémie vied v Martonvásári, doc. Iwonu Zur z Ústavu fyziológie rastlín Poľskej akadémie vied v Krakowe, Silviu Fluch z Rakúskeho Technologického Inštitútu v Seibersdorfe, Namyka Rashydova z Ústavu bunkovej biológie a genetického inžinierstva Ukrajinskej AV v Kijeve, prof. Jana Andrewa Miernyka, zástupcu USDA ( z University of Missouri, Columbia, USA) a ďalšie osobnosti. Samozrejme, aj súčasných či bývalých pracovníkov ústavu.

Riaditeľ Ústavu genetiky a biotechnológií SAV doc. Ján Salaj v krátkej obrazovej prezentácii priblížil jeho doterajšiu históriu – začala sa písať v roku1986, keď v Nitre vzniklo Oddelenie genetiky drevín Ústavu dendrobiológie SAV (Arborétum Mlyňany). V marci v roku 1990 z neho vznikol Ústav genetiky rastlín SAV, ktorý v roku 1998 prijal súčasný názov. V ďalšej časti svojho vystúpenia doc. Ján Salaj priblížil jeho súčasnú rozsiahlu medzinárodnú spoluprácu – dnes má ústav spolupracujúcich partnerov vo viacerých vyspelých krajinách, spomeňme Holandsko, Švédsko, Nemecko, USA, Japonsko, Rakúsko, Poľsko a v ďalších, kde vedeckí pracovníci ústavu spolupracovali a spolupracujú na výskumných úlohách a zároveň získavali skúsenosti. Pracovníci ústavu riešili viacero významných domácich, bilaterálnych aj širších medzinárodných projektov. Na výrečných grafoch riaditeľ demonštroval rast počtu publikácií a predovšetkým citácií, ktoré za posledných desať rokov vzrástli približne na desaťnásobok. Významné sú aj ďalšie aktivity – organizácia sympózií, konferencií a ďalších vedeckých podujatí.

Po vystúpenia riaditeľa podpredseda SAV doc. Albert Breier odovzdal Medailu SAV za podporu vedy bývalej dlhoročnej riaditeľke ústavu doc. RNDr. Anne Preťovej, DrSc., ktorú jej udelila Vedecká rada SAV. Ako v laudácii pripomenul doc. Juraj Koppel, ocenená je dlhoročnou pracovníčkou Akadémie. Začínala v Botanickom ústave SAV, neskôr pracovala v Ústave experimentálnej biológie a ekológie SAV, v roku 1987 sa stala vedúcou Oddelenia genetiky poľnohospodárskych plodín Ústavu experimentálnej genetiky v Nitre a v roku 1990 sa stala riaditeľkou novovzniknutého Ústavu genetiky rastlín SAV – túto funkciu vykonávala až do roku 2009. Laudátor zdôraznil, že išlo o veľmi zložité obdobie, v ktorom Akadémia prekonávala množstvo problémov, zápasila s nedostatkom finančných prostriedkov. Pracovníci ústavu , aby sa pracovisko udržalo, museli často prinášať množstvo osobných obetí, ústav však všetko prekonal a pod vedením svojej riaditeľky sa rozvinul do dnešnej podoby a kvality. Vo svojej vedeckej práci sa doc. Preťová venuje embryológii rastlín, publikovala viacero monografií, uverejnila množstvo domácich aj zahraničných publikácií, vystupovala na desiatkach konferencií. Významná je aj jej pedagogická činnosť na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a ďalších školách.

Podpredseda SAV doc. Albert Breier vo svojom príhovore konštatoval, že vznik ústavu sa spája so zmenami, ktoré v bývalom Československu nastali po roku 1989. Nelogické väzby sa rozpadli a vznikli nové pracoviská. Museli sa naučiť žiť samostatne, budovať vlastnú infraštruktúru, vedenie týchto pracovísk bolo veľmi náročné, za čo možno vzdať hold vtedajším vedúcim pracovníkom. Vyslovil svoje potešenie nad tým, že SAV, a aj tieto pracoviská, dnes patria ku špičkovým vedeckým pracoviskám, nielen v slovenskom, ale aj v medzinárodnom meradle, napriek neutešenej finančnej situácii, v ktorej sa slovenská veda nachádza. Na záver svojho vystúpenia vysoko ocenil súčasné vedecké výsledky ústavu.

V ďalšej časti podujatia doc. Ján Salaj odovzdal Ďakovné listy za dlhodobú vedeckú spoluprácu a spoluprácu v oblasti vzdelávania zástupcom slovenských vedeckých pracovísk a inštitúcií, ktoré úspešne spolupracujú s nitrianskym ústavom. Nasledovali príhovory domácich a na záver krátke prezentácie zahraničných hostí, v ktorých priblížili svoju úspešnú spoluprácu s Ústavom biotechnológií a genetiky rastlín SAV v Nitre.